Odetchnij z ulgą – czyli jak zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe

Odetchnij z ulgą – czyli jak zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe

PIT

Kwiecień, a w szczególności ostanie dwa jego tygodnie, to okres, w którym ponad połowa Polaków lawinowo szturmuje lokalne urzędy skarbowe albo blokuje ich pocztę elektroniczną. Wszystko za sprawą upływającego terminu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypełniając rubryki formularza PIT/O – z kwotami odpisów podatkowych – warto zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, aby w przyszłym roku ulga podatkowa w naszym rozliczeniu była wyższa niż w obecnym. Zwłaszcza, że narzędzia, które oferują nam ulgę podatkową, mogą m.in. polepszyć jakość naszego życia na emeryturze.

Liczba dostępnych przywilejów podatkowych z roku na rok maleje lub kryteria ich wykorzystania stają się coraz bardziej rygorystyczne. Rozliczając się za 2014 rok, mogliśmy skorzystać m.in. z ulgi prorodzinnej, ulgi na internet, odliczenia wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), darowizny m.in. na cele krwiodawstwa na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego czy też ulgi rehabilitacyjnej (w tym na leki). Od kilku lat to właśnie ulga prorodzinna cieszy się największą popularnością, jednak, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wyłącznie osób posiadających potomstwo. Druga pod względem popularności – ulga internetowa, z której w 2012 roku skorzystało ponad 3,9 mln Polaków, ze względu na zmianę warunków rozliczania została wykorzystana w 2013 przez zaledwie 575 tysięcy osób.

„Nasze zainteresowanie ulgami podatkowymi bardzo często ogranicza się jedynie do konsultacji z księgowym w dniu składania formularza PIT. Zazwyczaj przekłada się to na skorzystanie z jednej, maksymalnie dwóch ulg. Warto już na początku roku zapoznać się usługami, które zagwarantują nam ulgę przy kolejnym rozliczeniu podatkowym. Zauważmy, że część z nich niesie za sobą pewnego rodzaju dodatkowe korzyści (oczywiście poza samą ulgą). Przykładem jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które pozwala skorzystać z ulgi podatkowej i zarazem może poprawić naszą sytuację finansową na tzw. jesieni życia. Ulga podatkowa w przypadku IKZE jest dość wysoka i może w 2015 wynieść nawet do 1 520,26 zł – przy założeniu, że wpłacimy maksymalnie dozwoloną kwotę, a w bieżącym roku jest to 4 750,80 zł, i rozliczamy się według stawki 32%. Korzystając z takiego produktu jak IKZE, nie tylko odkładamy założoną przez nas kwotę na przyszłą emeryturę. Dzięki możliwości odpisu wpłat od podstawy opodatkowania, sumę, jaką zwróci nam fiskus, możemy przeznaczyć na dowolny ważny dla nas cel – mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Z początkiem 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, rozszerzające przyznawanie ulg podatkowych na dzieci. Dzięki nim tzw. ulga prorodzinna ma być bardziej dostępna i wyższa niż w latach ubiegłych. Jednak na tym zmiany się kończą i nic nie wskazuje na pojawienie się nowych możliwości skorzystania z ulg podatkowych w nadchodzących latach. Tym bardziej warto zapoznać się z obecnymi możliwościami i, przy składaniu formularza PIT za rok 2015, zapełnić większą liczbę rubryk z odpisami podatkowymi.

Dodaj komentarz