5 zasad inwestowania w fundusze inwestycyjne / Fundusze inwestycyjne

5 zasad inwestowania w fundusze inwestycyjne / Fundusze inwestycyjne

wallet-2292428_1280Fundusze inwestycyjne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wreszcie stać nas na inwestowanie, bo generujemy coraz więcej oszczędności. Nie boimy się też tak bardzo lokować środków pieniężnych w instrumenty, które obarczone są ryzykiem ich utraty. Przede wszystkim mamy świadomość konieczności pomnażania własnych pieniędzy. Sprawdź jak to robić skutecznie, inwestując w fundusze inwestycyjne.

  1. Określ cel

Zanim wybierzesz konkretny fundusz inwestycyjny, musisz zastanowić się nad celem lokowania własnych oszczędności. Jeśli jest on odłożony w czasie – na przykład pomnażanie pieniędzy w celu zapewnienia sobie godnej starości albo dobrego startu w dorosłość naszej małej latorośli, lepsze będą fundusze akcyjne albo towarowe. Są nieco bardziej agresywne, ale w długim czasie istnieje możliwość panowania nad stabilną sytuacją.

Jeśli zaś nasz cel jest krótkoterminowy – na przykład chcemy pomnożyć nasze środki w celu wakacyjnego wyjazdu, lepiej zainwestować w bezpieczniejsze fundusze, na przykład obligacyjne. W krótkim czasie możemy nie mieć wpływu na kryzysowe sytuacje.

  1. Poznaj fundusz inwestycyjny

Chociaż mówi się, że fundusze inwestycyjne są też dla początkujących graczy, to warto poznać mechanizm ich funkcjonowania, zanim jeszcze nabędziemy jednostki uczestnictwa. Na polskim rynku działają bowiem różne fundusze, które różnią się między innymi ryzykiem inwestycyjnym. Im lepiej poznamy ich strategię, tym lepsze wyniki osiągniemy.

  1. Określ ryzyko, na jakie możesz sobie pozwolić

Wszystkie fundusze inwestycyjne charakteryzują się określonym ryzykiem. Oznacza to, że nie ma tych w pełni bezpiecznych, które gwarantowałyby pewny zysk. Ryzyko można jednak ograniczać, wybierając konkretny fundusz. Za bardziej bezpieczny uznaje się fundusz obligacyjny, te bardziej agresywne to fundusze akcyjne bądź towarowe.

Inwestor musi zdać sobie jednak sprawę, że w każdym przypadku istnieje jednak ryzyko utraty części, a nawet całości wniesionego kapitału.

  1. Ograniczaj ryzyko inwestycyjne

Okazuje się, że ryzyko inwestycyjne można minimalizować nie tylko poprzez wybór konkretnych funduszy. Wprawieni gracze wiedzą doskonale, jak rozdzielać swój kapitał, by pomnażać, a nie tracić swoje pieniądze. Środki warto lokować na przykład w różne fundusze, nabywając co najmniej kilka jednostek uczestnictwa. Założenie całego portfela inwestycyjnego umożliwi bowiem nie tylko szybszą reakcję na niekorzystne zmiany. Da też pewność, że w przypadku niepowodzenia stracimy jedynie część zainwestowanych pieniędzy.

  1. Zachowaj rozsądek

Nie patrz na reklamy, nie sugeruj się poleceniami znajomych, którym udało się pomnożyć pieniądze przy udziale w konkretnym funduszu. Pamiętaj, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne wymusza posiadanie nie tylko wiedzy, ale również szczęścia.

Nie warto zwracać też uwagi na sukces poszczególnych funduszy w przeszłości. Pamiętaj, że rynek inwestycyjny zmienia się szybko i fundusze, które osiągały sukces jeszcze niedawno, dzisiaj mogą okazać się zupełną porażką. Jedynym dobrym doradcą niech będzie Twoja wiedza i intuicja. Nikt nie da Ci pewności powodzenia.

Dodaj komentarz