Bezpieczne czy agresywne formy inwestowania? / fundusze inwestycyjne

Bezpieczne czy agresywne formy inwestowania? / fundusze inwestycyjne

money-2724241_960_720Polacy wreszcie zaczynają doceniać instrumenty inwestycyjne. O ile jeszcze do niedawna nie ufaliśmy zbytnio bankom i wręcz baliśmy się powierzać tym instytucjom pieniądze, tak dzisiaj mamy świadomość, że tylko w ten sposób możemy pomnażać swoje pieniądze. Do wyboru mamy w pełni bezpieczne formy inwestycyjne i te, które obarczone są ryzykiem. Wybierz te, które spełniają Twoje potrzeby i odpowiadają Twoim możliwościom.

 

Dlaczego warto pomnażać pieniądze?

Dzisiaj nie wystarczy już tylko odkładać nadwyżki pieniędzy do skarbonki. Środki finansowe należy inwestować, bo tylko w ten sposób mogą zwiększać swoją wartość. Dzisiaj jest to niezwykle proste, bo mamy szansę wybierać różne instrumenty inwestycyjne.

Na rynku ogromną popularnością cieszą się te w pełni bezpieczne, które nie są obarczone ryzykiem utraty nawet części wniesionego kapitału, to między innymi konto bankowe oraz lokata terminowe. Istnieje także możliwość inwestowania w instrumenty agresywne, które charakteryzują się różnym poziomem ryzyka. Do takich zaliczają się na przykład fundusze inwestycyjne. Wybór konkretnych form inwestowania powinien być uwarunkowany indywidualnymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

Kiedy warto stawiać na bezpieczne inwestowanie?

Instrumenty w pełni bezpieczne najczęściej wybierają początkujący inwestorzy. Konto oszczędnościowe czy lokata nie wymagają dużej wiedzy inwestora, nie wymagają też poświęcenia dużej ilości czasu. Z drugiej strony nie są obarczone ryzykiem, więc inwestor nie musi martwić się niepowodzeniem. Zysk może jest mniejszy, ale za to gwarantowany.

Co ciekawe, to właśnie bezpieczne instrumenty inwestycyjne wybierają najczęściej Polacy. Konto oszczędnościowe jest dzisiaj najchętniej otwieranym rachunkiem. Nie chcemy też „zamrażać” oszczędności na długi czas, więc wybieramy możliwości, dzięki którym mamy szansę swobodnie dysponować zainwestowanymi środkami bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek. Banki proponują dzisiaj takie oferty, biorąc pod uwagę nawet lokaty terminowe.

Dla kogo są fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne są świetną opcją na pomnażanie pieniędzy dla wprawionych graczy rynku inwestycyjnego. To inwestycja dla tych, nie boją się utraty wniesionego kapitału i posiadają na tyle dużo oszczędności, że strata ich części nie będzie powodować finansowej katastrofy.

Okazuje się jednak, że fundusze inwestycyjne mogą być również doskonałym pomysłem na zarabianie dla początkujących. Istnieją nie tylko takie instrumenty, w przypadku których ryzyko inwestycyjne jest mniejsze – na przykład fundusze obligacji czy rynku pieniężnego, ale każdy inwestor może je samodzielnie niwelować. Pamiętajmy, że dobrze jest zakładać portfele jednostek uczestnictwa w różnych funduszach. Co istotne, koszt jednej to nawet 50 złotych, więc w razie niepowodzenia trudno mówić tu o dużych stratach.

Podsumowanie

Zarówno bezpieczne formy inwestowania, jak i te ryzykowne mają swoje zalety i wady. Każdy inwestor powinien podjąć decyzję o pomnażaniu swoich oszczędności rozsądnie, zgodnie z własnymi potrzebami.

Dodaj komentarz