Czy da się poprawić złą historię kredytową?

Czy da się poprawić złą historię kredytową?

office-3295556_1280Historia kredytowa to jeden z czynników, który brany jest pod uwagę podczas wydawania przez analityków decyzji kredytowej. Potencjalni klienci banków, którzy w przeszłości nie do końca radzili sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań, mogą mieć spore problemy, by wziąć kolejne. Sprawdź, czy można poprawić historię kredytową, by otrzymać finansowe wsparcie ze strony banku już teraz.

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to nic innego jak zapisy o wszelkich zobowiązaniach, jakie posiada bądź posiadał kredytobiorca. To wiedza o zobowiązaniach kredytowych w pigułce. Analityk otrzymuje z różnych baz, w tym BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Ma więc wiedzę nie tylko o wysokości zaciągniętych zobowiązań, ale również o tym, w jaki sposób kredytobiorca radził sobie z ich spłatą.

Jeśli kredyty gotówkowe nie były spłacane terminowo, wpływa to negatywnie na historię i może być przyczyną otrzymania odmowy zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Co więcej, już samo istnienie wielu zobowiązań może obniżać zdolność kredytową, a więc wiarygodność kredytobiorcy.

Jak historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

Mówi się, że o wiele lepiej jest mieć historię kredytową, niż nie posiadać jej wcale. Analityk na podstawie zebranych informacji może wyliczyć zdolność kredytową i sprawdzić wiarygodność względem wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Brak takich informacji wzbudza pewne obawy, ponieważ nie wiadomo, jak klient banku będzie zachowywać się w sytuacji konieczności spłacania miesięcznych rat.

Z jednej strony kredyty gotówkowe z przeszłości mogą więc pogarszać sytuację potencjalnego klienta, z drugiej jednak mogą wpływać pozytywnie. Potwierdzenie jego uczciwości poprzez regularne spłaty miesięcznych rat daje gwarancję nie tylko wypłacalności, ale też sumienności osoby, która stara się o kolejny kredyt.

Jak poprawić wiarygodność kredytową?

Ci, którzy chcą starać się o kredyt w banku, w pierwszej kolejności powinni sprawdzić swoją historię kredytową. Okazuje się, że w przypadku tej niekorzystnej, często udaje się ją nieco naprawić. Historię kredytową poprawi na przykład spłata tych już istniejących. To na przykład pozbycie się linii kredytowej albo spłacenie zobowiązania, które negatywnie zaburza zdolność.

Mając zaś na uwadze chęć zaciągnięcia kredytu w przyszłości, potencjalny klient banku powinien sprawnie budować swoją historię. Czasem wystarczy nabycie karty kredytowej czy wzięcie jakiegoś produktu na raty. Zawsze jednak należy zaciągać takie zobowiązania, które nie będą sprawiać problemu ze spłatą. W tym przypadku kredytobiorca musi dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i brać takie kredyty gotówkowe, które nie będą zaburzać płynności miesięcznych środków.

Pamiętajmy również, że historia kredytowa jest tylko jednym z czynników, które wpływają na całościową zdolność do zaciągnięcia kredytu. Liczy się również miesięczny dochód potencjalnego kredytobiorcy czy koszty, jakie wiążą się z jego utrzymaniem.

Dodaj komentarz