Dlaczego nadal warto inwestować w lokaty? / Lokaty

Dlaczego nadal warto inwestować w lokaty? / Lokaty

money-3269654_960_720Lokaty to nadal najpopularniejszy instrument inwestycyjny, jaki wybierają Polacy. I chociaż na rynku istnieją bardziej opłacalne formy pomnażania pieniędzy, to jednak właśnie na lokatach „zamrażamy” swoje oszczędności. Sprawdź dlaczego?

 

Bezpieczeństwo inwestycji

Lokata jest jednym z nielicznych instrumentów inwestycyjnych, które nie wiążą się z nawet minimalnym ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor nie utraci choćby części wniesionego kapitału, nawet wtedy, gdy zerwie umowę z bankiem przed czasem. Oczywiście, w większości przypadków utraci wypracowane odsetki, ale zwrócona mu zostanie dokładnie taka sama kwota, jaką zdecydował się zainwestować.

Co więcej, lokaty są produktem bankowym, a więc w pełni bezpiecznym pod względem wiarygodności tego narzędzia. Nie ma tu mowy o niewypłacalności instytucji bankowej czy nieodzyskaniu wniesionego kapitału. To produkt inwestycyjny w pełni legalny, działający na jasnych zasadach.

Gwarancja zysku

Brak ryzyka inwestycyjnego to główny czynnik, dla jakiego inwestorzy decydują się „zamrażać” swoje oszczędności. Jeśli tylko inwestor będzie działał zgodnie z warunkami podpisanej z bankiem umowy, może mieć pewność osiągnięcia zysku.

Warto przy tym wspomnieć, że brak ryzyka inwestycyjnego w przypadku lokat wiąże się jednocześnie z gwarancją określonego zysku. Już przy zakładaniu lokaty inwestor doskonale wie, ile zarobi, o ile rzecz jasna nie zamknie lokaty przed czasem.

Możliwość inwestowania w długim terminie

To właśnie lokaty dają szansę na inwestowanie długookresowe. Okazuje się zresztą, że te najlepsze to takie, które otwierane są na co najmniej rok. W przypadku tego rodzaju instrumentu inwestycyjnego funkcjonuje prosta zasada, zgodnie z którą inwestor może liczyć na większy zysk, jeśli zdecyduje się ulokować swoje pieniądze na długo. Eksperci potwierdzają, że najbardziej intratne są lokaty kilkuletnie.

Możliwość inwestowania w długim terminie wykorzystują przede wszystkim inwestorzy, którzy chcą pomnażać swoje pieniądze na cele przyszłościowe. To najczęściej ci, którzy w ten sposób chcą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci bądź swoją, kiedy sami zakończą już karierę zawodową. Lokaty długoterminowe z całą pewnością nie są dla tych, którzy liczą na szybki i duży zysk. To raczej instrument, z którego korzystają ci, którzy mogą sobie pozwolić na „zamrożenie” puli pieniędzy na długi czas.

Inwestowanie środków zgodnie z możliwościami inwestora

Warto również podkreślić, że lokaty są instrumentem niezwykle elastycznym. Oczywiście, najlepsze są te, w które inwestuje się minimum 10 000 złotych, ale wartość ta nie jest obowiązkowa. Istnieją lokaty, w których ulokować można nawet 500 złotych. Wiadomo natomiast, że im więcej środków zainwestuje inwestor, tym na większy zysk może liczyć.

Okazuje się więc, że lokaty są dla wszystkich. Zakładać je mogą zarówno ci, którzy cieszą się pokaźnymi oszczędnościami, ale też ci, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z odkładaniem pieniędzy. To też dobra opcja dla początkujących, którzy chcą sprawdzić funkcjonowanie różnych instrumentów inwestycyjnych.

Dodaj komentarz