Dlaczego Polacy zaciągają kredyty gotówkowe? / kredyt gotówkowy
Przeciętny Polak jest zadłużony na blisko 38 000 złotych. Okazuje się, że kredyt gotówkowy jest jednym z najbardziej popularnych produktów, jakie oferują banki. Dlaczego w ogóle zwracamy się do tych instytucji po finansowe wsparcie? Czy jest nam ono rzeczywiście potrzebne? Dlaczego decydujemy się na współpracę z bankiem? Sprawdźcie już teraz.
Kredyt na podreperowanie domowego budżetu
Okazuje się, że kredyt gotówkowy to dla wielu z nas „ostatnia deska ratunku”. Zaciągamy go po to, by załatać dziurę w domowym budżecie albo spłacić zaległe zobowiązania. To niestety najkrótsza droga, by wpaść w tzw. pętlę kredytową. To zjawisko, zgodnie z którym kredytobiorca zaciąga kolejne kredyty, by spłacić te zaciągnięte wcześniej. W końcu dochodzi do sytuacji, kiedy traci zdolność kredytową i żaden bank nie chce podjąć się z nim współpracy. Kredytobiorca zostaje więc z długami, a jego miesięczny budżet nie wystarcza na regularną spłatę wszystkich zobowiązań.
Kredyty gotówkowe oczywiście można zaciągać w celu poprawy sytuacji finansowej. Jest to jednak dobra opcja wtedy, gdy kredytobiorca ma świadomość przypływu gotówki w krótkim czasie, a jego słaba kondycja finansowa jest jedynie chwilowa. Kredytobiorca musi mieć świadomość zobowiązania się do spłacania miesięcznych rat w określonej wysokości. Musi więc mieć środki na to, by wywiązywać się w pełni z warunków podpisanej z bankiem umowy.
Kredyt gotówkowy na spełnianie potrzeb
Wraz z bogaceniem się polskiego społeczeństwa, wzrastają także nasze potrzeby. Chcemy, by jakość i komfort naszego życia były coraz większe. Mimo iż zarabiamy coraz więcej, to wciąż wydajemy jeszcze więcej niż mamy pieniędzy. Nasze potrzeby są też coraz częściej pobudzane przez czynniki zewnętrzne. Patrzymy na reklamy, zazdrościmy przyjaciołom. Nierzadko też zdarzają się nam przypadki, w obliczu których po prostu niezbędne jest pozyskanie finansowego wsparcia.
Polacy najczęściej zaciągają kredyt gotówkowy na remont mieszkania, kupno samochodu, zmianę mebli i innych elementów wyposażenia własnej nieruchomości. Nierzadko też zobowiązanie tego rodzaju przydaje się w celu nabycia wyprawki szkolnej, kupienia prezentów świątecznych czy opłacenia kursów edukacyjnych. Nie każdego stać na to, by z bieżącego budżetu pokryć takie wydatki.
Zobowiązanie kredytowe, by realizować marzenia
Jeśli stać nas na spłacanie miesięcznych rat, to coraz częściej decydujemy się na kredyt gotówkowy. Nie chcemy pozbywać się w jednej chwili dużej sumy gotówki, wspieramy się zaś ofertami banków. Jeśli zobowiązanie kredytowe zupełnie nie wpływa na kondycję finansową, decydujemy się na kredyt na przykład na wymarzone wakacje. Urlop w odległym zakątku świata nie jest przecież naszą priorytetową potrzebą, ale marzeniem, które z pomocą banku możemy spełnić.