Jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę?
Nie da się ukryć, że korzystanie z paneli fotowoltaicznych niesie za sobą wiele korzyści. W ten sposób możemy nie tylko znacząco zmniejszyć opłaty za prąd, ale także przyczynić się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń powietrza. Dlatego teraz coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na takie rozwiązanie. Ponieważ może być ono jednak dość kosztowne, warto zainteresować się możliwością dofinansowania.
Program „Mój prąd” – co to takiego?
„Mój prąd” to rządowy program służący dofinansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na ten cel został przeznaczony aż miliard złotych – wszystko po to, by promować inicjatywę korzystania z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii.
Program umożliwia uzyskanie dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, których moc znajduje się w przedziale 2-10 kW. Uzyskane dofinansowanie może wynosić nawet 50% wszystkich kosztów związanych z zamontowaniem fotowoltaiki – maksymalna kwota, jaką można uzyskać, wynosi 5 tysięcy złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do skorzystania z takiej możliwości; według szacunków szansę na otrzymanie dotacji ma łącznie około 200 tysięcy osób. Drugi nabór rozpoczął się w styczniu 2020 roku i potrwa do 18 grudnia. Co ważne, nie dotyczy on osób, które na fotowoltaikę zdecydowały się przed 23 lipca 2019 roku.
Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę?
Interesuje nas fotowoltaika, jednak zależy nam na odzyskaniu części kosztów związanych z jej montażem? Najpierw należy dokonać zakupu mikroinstalacji, a następnie dopilnować jej prawidłowego zamontowania. Następnie, dzięki pomocy zakładu energetycznego, zostaje zamontowany licznik dwukierunkowy.
Później do naszych obowiązków należy podpisanie umowy dwustronnej z dostawcą energii – przedmiotem kontraktu jest przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej. Dopiero po wykonaniu tego kroku możemy złożyć przez internet wniosek o dofinansowanie. Wtedy pozostaje nam już tylko czekać na decyzję. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że może być ona odmowna, jednak skrupulatne wyliczenie środków przeznaczonych na dotację niemal całkowicie gwarantuje jej uzyskanie.