Jak porównywać warunki kredytowe?
Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na święta albo inny produkt banku, dzięki któremu uzyskasz niezbędne środku w celu realizacji swoich potrzeb? Przed podpisaniem umowy z konkretnym bankiem, porównaj podstawowe kryteria, którymi różnią się warunki oferowane przez bank. Idealnie sprawdzają się w tym celu rankingi tworzone i publikowane przez same banki. Takie zestawienia dają jasny obraz warunków różnych instytucji, zgodnie z przyjętymi parametrami. Zobacz, na jakie zwrócić szczególną uwagę.
Niska rata to nie wszystko
Większość Polaków zwraca jedynie uwagę na wysokość miesięcznej raty, jaką trzeba płacić do końca trwania umowy kredytowej. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny, ważny czynnik. Potencjalny kredytobiorca musi też spojrzeć na dodatkowe koszty, na przykład wysokość prowizji, jaką bank pobiera za uruchomienie zobowiązania kredytowego, czas trwania umowy kredytowej, konieczność ubezpieczenia czy założenia konta do obsługi kredytu. O wiele ważniejszym kryterium od wysokości samej raty jest wskaźnik RRSO.
RRSO W rankingach, które pokazują kredyt gotówkowy na święta czy inne zobowiązanie bankowe
Priorytetem jest RRSO. To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu. Wskaźnik ten pokazuje skalę wszystkich kosztów, jakie kredytobiorca zobowiązuje się spłacić, podpisując umowę z bankiem. Warunki kredytowe mogą się w tej kwestii różnić.
Część kosztów regulowana musi być natychmiast, w momencie podpisywania umowy kredytowej. W niektórych bankach tzw. koszty okołokredytowe mogą zostać wliczone w wysokość miesięcznej raty, która ta ulega wtedy podwyższeniu.
Okres trwania umowy kredytowej
Czas trwania umowy kredytowej to kolejny czynnik, na który najczęściej uwagę zwracają kredytobiorcy. Nie ma oczywiście jednego, który pasowałby wszystkim. Wiele zależy od preferencji tych, którzy korzystają z finansowego wsparcia ze strony banków. Krótki okres trwania umowy kredytowej wybierają ci, których stać na płacenie większych rat, ale chcą za to jak najszybciej zakończyć współpracę z bankiem.
Na umowę trwającą dłużej decydują się za to osoby, które wolą płacić niższą ratę. Należy przy tym pamiętać, że finalnie taki kredyt może być droższy – im dłuższy czas trwania umowy z bankiem, tym więcej odsetek będzie musiał zapłacić kredytobiorca.
Jakimi kryteriami nie warto się sugerować?
Okazuje się, że większość potencjalnych kredytobiorców zaciąga zobowiązania kredytowe w bankach, w których posiadają już jakiś produkt. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ konkurencyjne instytucje mogą oferować o wiele lepsze warunki.
Co więcej, ci, którzy chcą uzyskać finansowe wsparcie z banku, bardzo często wybierają kredyt gotówkowy na święta czy inny produkt, jaki jest polecany przez innych. Błędem jest sugerowanie się jedynie reklamą, akcjami marketingowymi czy zdaniem przyjaciół. Kredyt ma bowiem spełniać indywidualne potrzeby, nie ma jednego uniwersalnego zobowiązania, które odpowiadałoby wszystkim klientom banków.