Kredyt samochodowy – co i jak

Kredyt samochodowy – co i jak

Zastanawiasz się, jak zdobyć brakujące środki na zakup wymarzonego auta, motocyklu czy skutera? Jednym ze sposobów sfinansowania takiej inwestycji może być kredyt samochodowy.

Pożyczka na zakup samochodu jest dość łatwo dostępnym sposobem na znalezienie dodatkowych pieniędzy. Aby ją otrzymać, trzeba mieć udokumentowane źródło stałego dochodu i… upatrzony, wymarzony pojazd. Kredyt na zakup auta nie jest jednak instrumentem pozbawionym wad. Sprawdź, czy ten sposób finansowania inwestycji jest dla ciebie.

Czym jest kredyt samochodowy

Nie każdy wie, że taka pożyczka może zostać przeznaczona nie tylko na zakup auta, ale też motocyklu, skutera, łódki, quadu, samochodu ciężarowego, przyczepy, a nawet jachtu. Dla gospodarstw rolnych natomiast kredyt samochodowy może być dobrym i tanim sposobem na sfinansowanie zakupu naczep, ciągników rolniczych i siodłowych, koparek i ładowarek. Inaczej mówiąc, kredyt samochodowy jest instrumentem, z wykorzystaniem którego kupisz niemal każdy pojazd. Zazwyczaj brak ograniczeń odnośnie wieku samochodu, możesz wziąć zatem pożyczkę na zakup zarówno nowego auta prosto z salonu, jak i używanego, na przykład z komisu. Sam kredyt polega na udzieleniu pożyczki pod zastaw pojazdu. Takie zabezpieczenie pozwala bankowi na obniżenie kosztu kredytu o nawet kilkanaście procent. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wskaźnik, który pokazuje, jaki jest rzeczywisty koszt zaciągnięcia pożyczki, w przypadku kredytu na zakup samochodu jest zazwyczaj o kilka-kilkanaście procent niższy, niż RRSO kredytu gotówkowego w tym samym banku.

Czy jest jakiś haczyk?

Skoro kredyt samochodowy jest tak korzystnym dla klienta i tanim produktem bankowym, czemu nie wszyscy kierowcy decydują się na ten sposób finansowania? Dzieje się tak dlatego, że jak w wielu przypadkach, w tej beczce miodu znalazło się miejsce i na łyżkę dziegciu. Nie każdemu kredytobiorcy odpowiada bowiem sytuacja, gdy aż do chwili całkowitej spłaty to bank jest właścicielem pojazdu. Uniemożliwia lub bardzo utrudnia to wszelkie decyzje na temat samochodu – na przykład o sprzedaży, zamianie czy wymianie na nowszy model.

Dla kogo pożyczka na zakup auta

Aby otrzymać pozytywną decyzję od banku, trzeba spełnić dwa warunki. Przede wszystkim, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz udokumentowane źródło dochodu. Nie musi ono pochodzić z umowy o pracę. Bank jako źródło dochodu zaakceptuje również emeryturę i rentę, działalność gospodarczą, działalność rolniczą czy też inne możliwe źródła, na przykład pochodzące z uprawiania wolnego zawodu albo najmu czynszowego. W ramach kredytu samochodowego można pożyczyć od banku nawet kilkaset tysięcy złotych na długi okres. Zobowiązanie dobrze jest dodatkowo ubezpieczyć.

Dodaj komentarz