Kredyty gotówkowe – 7 rzeczy które musisz wiedzieć!

Kredyty gotówkowe – 7 rzeczy które musisz wiedzieć!

Znalazłeś się w sytuacji w której intensywnie rozważasz zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Ponieważ wcześniej tego nie robiłeś, zupełnie nie wiesz na co zwrócić uwagę. Brakuje Ci także wiedzy o najważniejszych cechach, którymi charakteryzują się kredyty gotówkowe. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, poznaj odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań!

Czy kredyty gotówkowe mogę wydać na dowolny cel konsumpcyjny?

Tak! Największą zaletą jaką się cechują jest to, że możesz zaciągnąć je na dowolny cel. Oznacza to, że nie jesteś zobowiązany do informowania banku na co przeznaczysz pożyczone pieniądze. Umożliwia Ci to dużą swobodę wydatkowania, jak również nie stawia w niezręcznej sytuacji opowiadania o swoich prywatnych sprawach, którymi przecież niekoniecznie chciałbyś się dzielić.

Zdarza się jednak, że niektóre banki mogą zapytać Cię o konkretny cel udzielanego Ci kredytu. Podana przez Ciebie odpowiedź nie wpływa jednak w znaczący sposób na Twoją zdolność kredytową i jego otrzymanie.

Czy muszę posiadać wkład własny?

Nie! Jest to bardzo istotny argument jeśli pilnie potrzebujesz większej gotówki na nagły, nieplanowany wcześniej wydatek. Nie musisz głowić się skąd wziąć pieniądze na wkład własny, dzięki czemu oszczędzasz nie tylko czas ale i nie jesteś zmuszony do ewentualnego, dodatkowego zapożyczania się. Dzięki temu jesteś w stanie szybko sfinansować swoje cele.

Niektóre banki ustalają jednak maksymalny limit pożyczki jaka może być Ci udzielona. Dodatkowo, wysokość kredytu jaką otrzymasz, będzie uzależniona od Twojej zdolności kredytowej.

Jak długo będę czekać na decyzję?

Niedługo! Procedura związana z wydaniem decyzji o przyznaniu Ci kredytu trwa około dwóch dni (po tym jak złożysz komplet dokumentów). Po uzyskaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy kredytowej, przyznane Ci środki możesz dostać od razu w formie gotówki albo w postaci przelewu bankowego. Całość tego procesu jest więc błyskawiczna.

Możesz też otrzymać potrzebne Ci pieniądze bez wychodzenia z domu. Aby tak się stało musisz być stałym klientem banku udzielającego Ci pożyczki, czyli posiadać w nim swoje konto osobiste. Dodatkowo, jeśli starasz się o kredyt w swoim banku, uzyskanie decyzji kredytowej może potrwać tylko kilka minut!

Zabezpieczenie – czy jest mi potrzebne?

Nie jest. Kredyty gotówkowe charakteryzują się tym, że do ich uzyskania nie są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia. Nie ma też konieczności udziału poręczycieli. Jedynymi dokumentami jakie musisz mieć ze sobą to dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach (chociaż nie zawsze!) oraz informacje o źródle dochodów. Ewentualnie, może być potrzebna zgoda współmałżonka (głównie do wyższych pożyczek).

Co będzie ze spłatą kredytu jeśli stracę pracę?

Przed negatywnymi skutkami takiego zdarzenia chroni Cię ubezpieczenie kredytu. W wielu przypadkach jest ono dobrowolne, dzięki czemu nie narażasz się na dodatkowe koszty. Niektóre banki wprowadzają jednak ubezpieczenia obowiązkowe, wybierając klientowi najkorzystniejszą ofertę.

Warto abyś wykupił takie ubezpieczenie, jeśli cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, aby bardzo dokładnie zapoznać się ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), czyli sytuacjami w których ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze na spłatę kredytu.

Jakie są największe minusy kredytów gotówkowych?

Największą bolączką dla kredytobiorców jest wysokie oprocentowanie udzielanych im pożyczek. Zależy ono od trzech czynników: kwoty na jaką zaciągasz kredyt, wysokości Twojej pożyczki oraz czasu na jaki została rozłożona jej spłata. Wysokość Twojego oprocentowania może wynieść ponad 10%. Jednym słowem oddajesz więcej niż pożyczyłeś.

Inną niedogodnością jest także prowizja (czyli jednorazowa opłata) jaką pobiera bank przy uruchomieniu kredytu. Czasami banki wprowadzają dodatkowe prowizje i opłaty operacyjne w czasie trwania umowy kredytowej, co znacząco zwiększa wysokość miesięcznej raty kredytowej.

Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę?

Niektóre banki oczekują od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń, gdy ten decyduje się na większą sumę kredytu. Dlatego sprawdź najpierw, czy Twój bank ustanowił jakiś limit. Warto abyś porównał oferty kredytowe kilku banków, tak aby wybrać tą najbardziej korzystną. Zorientuj się także jak wygląda możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i czy możesz na tym zaoszczędzić.

Aby uniknąć nieprzyjemności i niemiłych niespodzianek, pamiętaj aby bardzo dokładnie czytać wszystkie zapisy umowy kredytowej. Równie dokładnie analizuj różne oferty promocyjne i nie podejmuj pochopnych decyzji. Przestrzegając tych zasad, kredyty gotówkowe nie przysporzą Ci zmartwień a jedynie rozwiążą Twoje problemy!

Dodaj komentarz