O czym warto pamiętać, wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie?

O czym warto pamiętać, wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie?

Życie bywa bardzo nieprzewidywalne. Dlatego też, jeśli potrzebujesz w nim większego poczucia bezpieczeństwa dla siebie i dla bliskich, dobrym wyborem może okazać się indywidualne ubezpieczenie na życie. W poniższym artykule znajdziesz poznasz jego zalety, korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich oraz dowiesz się, czym różni się od ubezpieczenia grupowego.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – co to takiego?

Na rynku istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, stąd wybór odpowiedniej polisy może sprawić wiele trudności, szczególnie jeśli nie posiadamy w tej kwestii doświadczenia. Jeśli jednak mamy zamiar się ubezpieczyć, warto rozważyć indywidualne ubezpieczenie na życie. To forma ubezpieczenia, która gwarantuje nam i naszym bliskim wsparcie pieniężne w razie naszej śmierci, nieszczęśliwego wypadku lub choroby, które uniemożliwią nam powrót do pracy. Pieniądze z polisy mogą zostać przeznaczone na spłatę zobowiązań, zmarłego np. kredytu hipotecznego i innych wydatków, dzięki którym możliwy będzie powrót do normalnego życia.

Ubezpieczenie indywidualne i grupowe – różnice

Zarówno grupowe jak i indywidualne ubezpieczenie na życie posiadają ten sam cel. Mają za zadanie chronić osoby bliskie ubezpieczonemu na wypadek jego śmierci. Ponadto zabezpieczają przed nieszczęśliwymi wypadkami oraz zdarzeniami losowymi – np. chorobami, leczeniem w szpitalu czy utratą pracy. Aby skorzystać z benefitów ubezpieczenia indywidualnego, musimy samodzielnie wybrać najlepsze dla nas towarzystwo ubezpieczeniowe i za pośrednictwem jego agenta znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie. 

Z kolei ubezpieczenie grupowe zostaje zawarte za pośrednictwem naszego zakładu pracy, a dokładniej pracodawcy. Może obejmować równocześnie osoby objęte umową o pracę jak umową-zleceniem. W przypadku ubezpieczenia grupowego za wszelkie formalności odpowiada pracodawca.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – zalety

Choć forma ubezpieczenia grupowego cieszy się sporą popularnością, indywidualne ubezpieczenie na życie posiada zalety, które dla pewnych osób mogą okazać się kluczowe w dokonaniu wyboru. Przede wszystkim, wybierając ten rodzaj ubezpieczenia, możemy w precyzyjny sposób dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb. Dotyczy to zarówno kwestii wysokości kwoty, jaką nasi bliscy otrzymają na wypadek naszej śmierci jak i wybór zdarzeń, przed którymi chcemy się chronić, np. (długotrwały pobyt w szpitalu lub wypadek uniemożliwiający nam powrót do pracy).

Zazwyczaj indywidualne ubezpieczenie na życie pod względem finansowym okazuje się bardziej korzystne w przypadku osób znajdujących się w niższym przedziale wiekowym, tj. 20-40 lat, cieszących się dobrym zdrowiem. Jaki jest tego powód? Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oceniając ryzyko śmierci danej osoby biorą pod uwagę wiek oraz czy dana osoba zmaga się z określonymi chorobami. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że ochrona naszego zdrowia i życia jest bardzo istotna niezależnie od wieku. Dlatego nawet będąc seniorem, warto rozważyć wybór takiej polisy.

Indywidualne ubezpieczenie na życie – o tym warto pamiętać

Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą okazać się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Przede wszystkim warto porównać dostępne na rynku oferty. Taka czynność pozwoli nam wybrać opcję najbardziej korzystną dla nas i tym samym pozwoli uniknąć przepłacania za polisę.

Co więcej, niezależnie od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia na życie wybraliśmy, powinniśmy pamiętać o tzw. wyłączeniach z odpowiedzialności ubezpieczeniowej w konkretnym towarzystwie. Wśród nich można znaleźć np. wyłączenia dotyczące śmierci ubezpieczonego, jeśli przykładowo nastąpiła ona w wyniku samobójstwa. Ponadto zatajanie przez ubezpieczonego istotnych danych związanych ze stanem zdrowia, może skutkować nieotrzymaniem świadczenia związanego z ubezpieczeniem na życie.Indywidualne ubezpieczenie na życie to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które pracując, utrzymują swoją rodzinę. Aktualnie ubezpieczenia na życie są bardzo chętnie wybierane przez klientów. Ważne, aby nie bagatelizować tego rodzaju polisy. Nigdy nie wiemy, co może wydarzyć się w przyszłości, a posiadanie tego rodzaju ubezpieczenia zapewni nam oraz naszym bliskim bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Dodaj komentarz