Profil stalowy – co to właściwie jest?
Profile stalowe są nieodłącznym elementem trwałych konstrukcji o szerokiej gamie zastosowań. Profile, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są ze stali, co gwarantuje, że są one niezawodne i bardzo wytrzymałe. Niezwykle ważne jest, aby dowiedzieć się, jaką metodą produkowane były profile. Profile wykonane metodą walcowania na gorąco sprawia, że do wytworzenia produktu nie jest potrzebna aż tak duża moc, lecz jeżeli zależy nam na lepszej jakości produktu, to godne polecenia są produkty, które powstały przy pomocy walcowania na zimno. Taka metoda sprawia, że profile stalowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz rozciągnięcia.
Zalety profili stalowych
Podczas mówienia o zaletach profili stalowych, niewątpliwie trzeba wspomnieć o ich wysokiej wytrzymałości, która jest jedną z największych korzyści stosowania profili stalowych. Są one odporne na powstawanie ognisk korozji oraz pozwalają na duże obciążenia konstrukcji. Profile są również sztywne, dzięki czemu mamy pewność, że nie dojdzie do żadnych odkształceń produktu po kilku latach użytkowania.
Równie ważną zaletą są kształty profili. Podstawowymi kształtami są profile kwadratowe, prostokątne oraz owalne. Profile o takich kształtach możemy znaleźć chociażby na stronie https://envun.pl. Jest to duża zaleta, ponieważ możemy dopasować odpowiedni kształt profilu do naszej konstrukcji. Istnieją również profile, które występują jako kształtowniki czarne lub ocynkowane. Ocynkowanie to proces, który zabezpiecza stal przed korozją. Poprzez nałożenie powłoki cynkowej stal jest odporniejsza na działanie rdzy i przez wiele lat nie wymaga działań konserwacyjnych.
Zastosowanie produktu
Profile stalowe znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach budowlanych i konstrukcyjnych. Jedną z nich jest budowa bram garażowych lub ogrodzeń. Profile dzięki wcześniej wspomnianej wytrzymałości nadają się do takich konstrukcji idealnie, ponieważ ogrodzenia czy też bramy są konstrukcjami, które wymienia się dość rzadko.
Kolejnym z zastosowań jest przemysł gospodarczy; duża część maszyn rolniczych korzysta z profili, jako elementów składowych. Jest tak dzięki możliwości dopasowania kształtu profilu do potrzeb, jakie obecnie mamy w przemyśle gospodarczym.