Reguły, które musisz znać wybierając fundusze inwestycyjne

Reguły, które musisz znać wybierając fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne oferują alternatywne dla lokat i kont oszczędnościowych metody pomnażania pieniędzy. W dobie nisko oprocentowanych depozytów bankowych warto więc zwrócić na nie uwagę. Jeśli jednak obawiacie się ryzyka inwestycyjnego, podpowiadamy jakimi regułami powinniście kierować się aby nie stracić.

Fundusze inwestycyjne wymagają celu

Przy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne ważne jest postawienie sobie pytania o cel planowanej inwestycji. Bez jasno sprecyzowanego celu inwestowanie będzie karkołomną czynnością: po pierwsze nie wybierzesz właściwego rodzaju funduszu, a po drugie nie określisz odpowiedniego horyzontu czasowego dla swojej inwestycji.

Bez poprawnego wykonania tych dwóch czynności nie masz szans na zysk. Jeśli jednak znasz swój cel, ale brakuje Ci rozeznania w rodzajach funduszy, skorzystaj z porad doradców inwestycyjnych. Wyjaśnią Ci oni wszystkie zawiłości związane z inwestowaniem, powiedzą jakie działania podjąć i wytłumaczą proces inwestowania. Z tą wiedzą będzie Ci łatwiej podejmować decyzje.

Ryzyko czy bezpieczeństwo?

Jeśli liczysz na wysokie stopy zwrotu, wybierz fundusze agresywne (akcji). Przynoszą one wysokie zyski, ale pamiętaj – obarczone są równie wysokim ryzykiem niepowodzenia i utraty zainwestowanego kapitału. Jeśli nie jesteś gotowy na takie wyzwanie na początku swojej przygody – nie wybieraj ich.

Lepiej abyś ulokował pieniądze w bezpieczne fundusze inwestycyjne (np. obligacji). Co prawda zyski z nich są mniejsze, ale i mniejsze jest ryzyko utraty pieniędzy. Ewentualnie, możesz wybrać fundusze mieszane, które część środków inwestują w akcje a drugą w obligacje.

Czas trwania inwestycji

Horyzont czasowy określa czas trwania Twojej inwestycji, czyli to jak długo chcesz inwestować by wypracować zyski. Przy dłuższym horyzoncie czasowym inwestycji możesz też oswoić swój strach przed ryzykiem, inwestując np. w bezpieczne obligacje i widząc płynące z tego zyski.

Inwestowanie długoterminowe ma też inne zalety, a mianowicie umożliwia niwelowanie skutków niekorzystnych okresów na rynku finansowym. Jeśli poniosłeś straty na skutek wahań koniunktury, to jest szansa, że pozostając w inwestycji sytuacja na rynku poprawi się a Ty odrobisz zaległości. Oczywiście nie ma sensu pozostawać w inwestycji, jeśli perspektywy poprawy są marne.

Ile inwestować?

Nie zapominaj, aby inwestować tylko tyle, ile gotów jesteś stracić. Nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności. Co jeśli inwestycja się nie powiedziecie a Ty zostaniesz bez pieniędzy? Co jeśli zainwestujesz wszystko co masz a z dnia na dzień okaże się, że pilnie potrzebujesz większej gotówki? Podjedź do inwestowania rozsądnie i zachowaj sobie środki na czarną godzinę.

Emocje na wodzy

Pomimo, że fundusze inwestycyjne dbają o Twój kapitał (zarządzają nim eksperci), to mimo tego inwestowaniu towarzyszą emocje, które mogą być złym doradcą. Możesz na przykład przedwcześnie wycofać się z inwestycji lub w euforii zainwestować środki na to nieprzeznaczone. Pamiętaj, aby polegać tylko na zdrowym rozsądku i na poradach osób z doświadczeniem.

Dodaj komentarz