Skuteczne odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe

Skuteczne odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe

Nikogo nie trzeba przekonywać, że posiadanie nawet niewielkich oszczędności jest podstawą finansowego bezpieczeństwa i spokojnego życia. Aby je sobie zapewnić, wiele osób zakłada konto oszczędnościowe. Częstym jednak problemem okazuje się umiejętność jego zapełnienia. Co więc należy zrobić, aby wykształcić w sobie nawyk odkładania?

Zauważ potrzebę oszczędzania

Jeśli łatwo ulegasz pokusie wydawania pieniędzy na rzeczy zbędne, przez co męczy Cię brak środków na rozrywki lub zakup podstawowych artykułów, to zapewne wiesz już, że musisz przyjrzeć się swoim wydatkom. Powinieneś jak najszybciej zapanować nad swoim budżetem! W innym przypadku Twoje konto oszczędnościowe nigdy się nie zapełni.

Pamiętaj, że konto jest oprocentowane, czyli ulokowane na nim środki przynoszą dochód. Im więcej zdeponujesz, tym większa będzie wartość wypracowanych odsetek. Czyż nie jest to argument przekonujący do odkładania pieniędzy zamiast ich lekkomyślnego wydawania? Jeżeli udało Ci się dostrzec tę potrzebę, to najtrudniejszy krok masz już za sobą.

Określ cel i nie trać motywacji

Ważne, abyś określił cel oszczędzania, ponieważ działa on motywująco. Zazwyczaj na to, czego pragniemy najbardziej, pieniądze na konto oszczędnościowe odkładamy chętniej. Niestety słabszym zapałem wykazujemy się oszczędzając długoterminowo. A to błąd! To, że do realizacji celu zostało jeszcze wiele czasu, nie oznacza, że należy traktować go po macoszemu.

Pamiętaj, aby nie tracić zapału bez względu na to, czy pieniądze odkładasz na cele długoterminowe, czy krótkoterminowe! Aby zmotywować się do oszczędzania musisz ocenić, ile czasu zajmie Ci uzbieranie pożądanej kwoty. Zrobisz to z łatwością znając wartość planowanego wydatku i maksymalną kwotę, jaką możesz regularnie wpłacać na konto.

Planuj i gospodaruj

Jeśli dobrze policzysz swoje miesięczne wydatki, to dużo łatwiej będzie Ci nad nimi zapanować i znaleźć te, których można było uniknąć. Słodycze, niepotrzebne artykuły z promocji, kuszące super okazje – to właśnie przez nie ubywa nam gotówki. A przecież lepiej odłożyć ją na konto!

Ze swojej pensji musisz zabezpieczyć środki na rachunki, jedzenie i konieczne wydatki. Cała reszta to kwestia dyskusyjna. Możesz iść do kina raz, a nie dwa, zjeść w domu a nie na mieście. Nie zapominaj, że każdy zaoszczędzony grosz przelany na konto oszczędnościowe, zwiększa kwotę odłożonych pieniędzy i wypracowuje dodatkowy zysk!

Procent na konto oszczędnościowe

W zależności od tego jak wysoki masz dochód, możesz ustalić w banku zlecenie, aby jego określony procent trafiał na Twoje konto. To, co zostanie, przeznaczysz w pierwszej kolejności na niezbędne wydatki a całą resztę, bez wyrzutów sumienia – na przyjemności.

W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. Regularne odkładanie staje się nawykiem, który dodatkowo wzmacnia stale powiększająca się wartość oszczędności. Jeśli przyzwyczaisz się do odkładania części pensji na konto i życia z nieco niższej, to dość szybko je zapełnisz!

Dodaj komentarz