Typy funduszy inwestycyjnych według zawartości portfela
<
Podział funduszy według zawartości portfela jest wskazówką dla inwestorów jak grupować fundusze inwestujące w podobny sposób. Według tego kryterium możemy wyróżnić następujące fundusze inwestycyjne: pieniężne, dłużne, mieszane i akcji. Poznaj ich charakterystykę i wybierz najlepszą opcję dla siebie.
Fundusze inwestycyjne możemy traktować, jako formę wspólnego inwestowania środków pieniężnych w określone instrumenty finansowe, które zostały wpłacone przez uczestników tego funduszu. W odróżnieniu od inwestowania indywidualnego, inwestowanie poprzez fundusz, nie wymaga od jego uczestników aktywnego obserwowania rynku finansowego, wykonywania własnych analiz itp.
Jak wybrać fundusz inwestycyjny?
Inwestor przed wyborem funduszu powinien poznać instrumenty w jakie zamierza inwestować. Wybór instrumentów wpływa bowiem na zysk, jaki fundusz będzie miał szansę wypracować, oraz na ryzyko, jakie będzie się wiązać z inwestycją w ten fundusz. Poniżej prezentujemy podział funduszy według kryterium zawartości portfela.
Fundusze inwestycyjne pieniężne
Zazwyczaj lokują środki w krótkoterminowe instrumenty finansowe rynku pieniężnego (bony skarbowe, bony pieniężne, certyfikaty depozytowe oraz bony komercyjne) emitowane przez Skarb Państwa, NBP, banki i gminy. W tym przypadku oczekiwany zysk i ryzyko są ograniczone. Głównym zadaniem funduszy pieniężnych jest powolne i stałe pomnażanie kapitału przy niskim poziomie ryzyka. Co istotne tego rodzaju fundusze są popularne podczas kiepskiej koniunktury akcji.
Fundusze inwestycyjne akcyjne
Charakteryzują się aktywną polityką inwestycyjną. Lokują aktywa przede wszystkim w akcje oraz inne udziałowe papiery wartościowe takie jak: prawa do akcji czy kwity depozytowe. Uważane są za ryzykowne i podatne na wahania koniunktury rynkowej. Zwykle przynoszą jednak najwyższy oczekiwany zysk. Lokując w ten sposób kapitał, należy zastosować jednak długi horyzont inwestycyjny.
Fundusze inwestycyjne dłużne
Inwestują one głównie w papiery rynku pieniężnego. Ze względu na rodzaj dominujących instrumentów dłużnych w portfelu można wyróżnić wśród nich fundusze papierów skarbowych oraz fundusze papierów korporacyjnych. Inwestują głównie w obligacje. Oczekiwany zysk i ryzyko wyższe niż w pieniężnych. Zwrot inwestycji nie jest wysoki. Przewyższa jednak zyski z lokat bankowych. Kluczowym elementem jest jednak ustalenie długiego horyzontu inwestycyjnego – co najmniej 3 lata.
Fundusze inwestycyjne mieszane
Inwestują w różne klasy aktywów, zarówno w instrumenty o charakterze udziałowym (takie jak: akcje czy prawa do akcji), jak i w instrumenty dłużne (na przykład: obligacje lub bony) i inne. Zysk i ryzyko z reguły są wyższe niż w obligacyjnych.