Zaciągasz kredyt samochodowy? Na to zwróć uwagę!

Zaciągasz kredyt samochodowy? Na to zwróć uwagę!

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji w której będzie zaciągać w banku kredyt samochodowy. Bez względu czy planujemy zakup pojazdu nowego czy też używanego, konieczne będzie spełnienie kilku warunków oraz zajęcie się niezbędnymi formalnościami. Jeśli niebawem czeka was wizyta w banku, sprawdźcie na co musicie być przygotowani.

Wymagania, które stawia bank.

Aby wziąć kredyt samochodowy nie wystarczy wybór upragnionego auta. Jeżeli decydujecie się na zakup pojazdu używanego, musicie sprawdzić czy bank podaje limit wiekowy samochodu, do którego udzieli wam pożyczki. Kredytodawca będzie także zainteresowany przebiegiem auta i oczywiście jego wartością. Są to parametry niezbędne do wyliczenia wartości udzielanego wam kredytu.

Na podstawie tej wiedzy bank poda wam maksymalną wartość kredytu, jaką możecie otrzymać. Nie zdziwcie się, jeśli pojawi się także wartość minimalna, którą musicie zaciągnąć! Znając już wartość kredytu, kredytodawca ustali czas kredytowania, czyli okres w którym musicie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Przed wizytą w banku przygotujcie pełną dokumentację. Przede wszystkim zabierzcie ważny dowód osobisty oraz, jeśli zaciągacie bardzo wysokie zobowiązanie – kolejny dokument potwierdzający waszą tożsamość. Bezwarunkowo musicie zabrać zaświadczenie o dochodach. To ono będzie potwierdzeniem dla banku, że dacie radę spłacać kredyt, czyli uporać się z ratami.

Odnośnie samego pojazdu bank może wymagać kserokopii dowodu rejestracyjnego. Istotny jest także dokument potwierdzający zakup auta (faktura, umowa zakupu-sprzedaży), jego ważne ubezpieczenie i czasem także autocasco. Pamiętajcie, że kupowany przez was pojazd nie może być wcześniej przeznaczony jako zastaw pod inne zobowiązania.

Rodzaj umowy a kredyt samochodowy.

To równie istotna część starań o kredyt, różniąca się pomiędzy bankami. Największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby posiadające umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony i pracujące już kilka miesięcy. Wtedy, nawet gdy nie osiągacie wysokich zarobków, banki spojrzą na was przychylniejszym okiem. Najważniejsza jest tutaj stałość dochodu, potwierdzająca możliwość spłaty rat.

Nieco trudniej mają osoby zarabiające na umowach cywilno-prawnych. Nie tylko muszą pracować w ten sposób rok lub dwa lata, ale także przedstawiać zaświadczenia o dochodach firmy. Jeśli jednak wasz wkład własny będzie odpowiednio wysoki, powinien on zniwelować niekorzystny (w mniemaniu banków) sposób waszego zatrudnienia.

Kredyty dla emerytów.

Dla banku najważniejsze jest aby wasze miesięczne wynagrodzenie, bądź ogólnie dochód, było stałe. Jest to najlepsze potwierdzenie waszej stabilności finansowej a więc i możliwości regularnej spłaty zobowiązania. Jeśli jesteście już na emeryturze to spełniacie wszystkie wyżej wymienione kryteria, na podstawie których bank udzieli wam kredytu na zakup samochodu.

Koszty związane z kredytem.

Decydując się na kredyt samochodowy, musicie także zwrócić uwagę na koszty, jakie będziecie musieli ponieść. Najważniejsze jest dla was oprocentowanie, czyli kwota jaką zapłacicie bankowi. Z całą pewnością dojdzie do tego prowizja oraz ubezpieczenie samego kredytu. Tymi trzema parametrami kierujcie się w pierwszej kolejności wybierając bank udzielający kredytu.

Warto abyście sprawdzili też, czy możliwe jest wcześniejsze spłacenie zobowiązania i czy pomoże wam to zmniejszyć jego całkowitą wartość. Bardzo istotne jest także ustalenie, czy za uchybienie terminu spłaty rat, bank dolicza karne odsetki i jaka jest ich wartość. Może się także okazać, że kredytodawca nakłada w takich sytuacjach dodatkowe kary.

Dodaj komentarz