Bezpieczne korzystanie z karty

Bezpieczne korzystanie z karty

karta-platnicza

Dużą popularnością cieszy się bezgotówkowa forma płatności- płacimy w sklepie stacjonarnym, robimy zakupy w sieci, wypłacamy gotówkę z bankomatu. korzystanie z karty uchodzi za bezpieczne, jednakże istnieje ryzyko kradzieży karty bądź kradzieży naszych danych. Jak ustrzec się przed nieszczęściem i w pełni bezpiecznie użytkować z płatności gotówką elektroniczną?

Używanie karty uważane jest za bezpieczniejsze niż posługiwanie się gotówką, należy jednak zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze musimy zapamiętać PIN bez jego zapisywania. Nigdy nie wiadomo kto mógłby uzyskać nasze dane. Wymyślając kod, nie sugeruj się datą urodzenia ani prostymi sekwencjami- najlepiej by było, gdyby numer był w pełni losowy.

Karta służy nam także do wypłacania gotówki z bankomatu. Przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby kradzieży danych i montują nakładki kopiujące numery PIN i paski magnetyczne kart. Przed skorzystaniem z bankomatu przyjrzyj się maszynie z bliska, sprawdź czy klawiatura nie dostaje od blatu lub czytnik kart nie został zamieniony.

Czasami korzystamy z karty płacąc za zakupy w sklepie. Sprzedawca ma obowiązek posługiwać się naszą kartą i terminalem w tym samym pomieszczeniu. Jeżeli tłumaczy się on popsuty terminalem i chce wyjść do innego pomieszczenia, to bez wahania idź za nim- masz do tego pełne prawo. Nieuczciwy sprzedawca może np. skopiować kartę i dokonać na nas koszt zakupów online.

Karta płatnicza wiąże się także z zakupami online. Rób zakupy w sklepach o dobrej opinii oraz korzystających z popularnych serwisów transakcyjnych, takich jak PayU lub PayPal. Jeżeli chcesz się zalogować przyjrzyj się szyfrowaniu połączenia. Logowanie jest bezpieczne, jeżeli przy pasku z adresem strony widnieje zamknięta kłódka, a adres strony zaczyna się przedrostkiem https.

Zachowanie odpowiednich środków ostrożności uchroni nas przed większością sytuacji ryzykownych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu karty płatniczej i konta. Na nieszczęście ryzyko pozostanie zawsze- jeżeli jednak spotka nas nieszczęście, pozostaje nam zgłosić sprawę bankowi lub policji oraz zastrzeżenie karty.

Dodaj komentarz