Autor: Portos

Wydatki na reklamę online w branży nieruchomości – raport

seo

Biura nieruchomości z Poznania i Gdańska za każde kliknięcie w reklamę w wyszukiwarce zapłacą średnio o złotówkę więcej, niż firmy z Krakowa. To właśnie poznaniacy i gdańszczanie wykazują największe zainteresowanie zakupem nieruchomości, z kolei wynajmem – warszawiacy. Blink.pl przedstawił wyniki badania określającego warunki konkurowania na rynku reklamy w Google, przeprowadzonego dla branży nieruchomości.

Blink.pl, firma hostingowa i specjalizująca się w kampaniach SEM oraz SEO, zbadała warunki determinujące koszty ponoszone na reklamę w wyszukiwarce Google dla rynku nieruchomości. Pod lupę wzięto 10 typowych dla tej branży słów kluczowych, natomiast sama analiza została przeprowadzona w rozbiciu na duże ośrodki miejskie: Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław oraz Warszawę.

Aby oszacować potencjał branży nieruchomości oraz orientacyjne ceny za kampanię SEM (tj. kampanię linków sponsorowanych), pod uwagę wzięto konkurencyjność tej gałęzi rynku oraz wartość słów kluczowych. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie listopada 2014 roku. Symulowano wyniki, jakie uzyskałby reklamodawca wydatkujący budżet 100 zł dziennie i płacący maksymalnie 5 zł za pojedyncze kliknięcie reklamy.

„Agencja nieruchomości” i „pośrednictwo nieruchomości” – najdroższe

fot_deweloperAnalizując frazy wykorzystywane przez internautów do wyszukiwania usług deweloperskich, pod uwagę wzięto blisko siedemdziesiąt wyrażeń. Do dalszych badań wytypowano 10, które miały odzwierciedlać różne zainteresowania internautów.

Najbardziej popularnymi słowami w pięciu analizowanych miastach okazały się frazy „mieszkania na sprzedaż” – 24 tys. wyświetleń, „deweloper” – 22 tys. wyświetleń oraz „mieszkania do wynajęcia” – 16 tys. wyświetleń.

Co ciekawe, cena za kliknięcie w reklamę różni się w zależności od wybranej lokalizacji. Dla przykładu fraza „agencja nieruchomości” w Krakowie będzie kosztowała 0,26 zł, a w Poznaniu 0,55 zł! Z kolei jeśli oferujemy mieszkania do wynajęcia i będziemy chcieli dzięki reklamie w Google przyciągnąć zainteresowanych internautów, to we Wrocławiu średnia cena kliknięcia wyniesie 0,45 zł, podczas gdy w Poznaniu 3,26 zł!

Skąd tak duża rozpiętość cen pomiędzy frazami?

Cenę pojedynczego kliknięcia determinuje kilka czynników. Najważniejszy wynika z aukcyjnego charakteru reklamy. Jeśli chętnych do wyświetlenia przekazu po danym słowie kluczowym jest wielu – prowadzi to do wzrostu cen za pojedyncze kliknięcie. – Realna cena i miejsce wyświetlania reklam w znacznym stopniu zależą też od jakości przygotowanej kampanii i uzyskiwanej klikalności – tłumaczy Artur Pajkert, ekspert od zarządzania kampaniami SEM z Blink.pl i podkreśla: – Zawsze można ograniczyć maksymalną cenę, na którą się zgadzamy i gdyby cena „rynkowa” okazała się wyższa, taka reklama nie zostanie wyświetlona i nie obciąży budżetu kampanii.

Do wynajęcia czy na sprzedaż?

Koszty za kampanię SEM różnią się od siebie w zależności od typu usług oferowanych przez biuro nieruchomości. Jak się okazuje, droższą reklamą będzie ta związana z promocją ofert kupna/sprzedaży nieruchomości. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie pośrednik w obrocie nieruchomościami zapłaci więcej za kliknięcia we frazy promujące wynajem mieszkań.

Reklamując kompleksową ofertę obejmującą zarówno sprzedaż, jak i wynajem nieruchomości najtańszą kampanię przeprowadzi biuro z Gdańska (2,26 zł), a najdroższą – pośrednik z Wrocławia (2,94 zł).

Badanie pokazało także potencjał zapytań, na jakie mogą liczyć biura nieruchomości w poszczególnych miastach. Jak się okazało, w Gdańsku i Poznaniu dominują zapytania o mieszkanie na sprzedaż – kolejno 1838 oraz 1154 odsłon reklamy w skali miesiąca, podczas gdy w Warszawie zainteresowaniem cieszą się głównie mieszkania do wynajęcia (986 odsłon/m-c).

W których województwach drzemie największy potencjał?

Na koniec Blink.pl sprawdził, które województwa generują największy ruch w branży nieruchomości. Symulowano miesięczną kampanię ogólnopolską z budżetem 100 zł dziennie i sprawdzano wyniki uzyskane w poszczególnych województwach. Jak się okazało, najwięcej, bo blisko 250 kliknięć zebrało województwo mazowieckie (średnia cena za kliknięcie 2,45 zł, budżet całkowity – 600 zł), następnie województwo śląskie – prawie 150 kliknięć oraz dolnośląskie – blisko 140 kliknięć.

– Prowadząc działania reklamowe dla branży nieruchomości zawsze trzeba brać pod uwagę lokalną specyfikę województwa, a nawet miasta. Wysokie wyniki gwarantuje także odpowiedni dobór słów kluczowych. Dlatego tak ważne jest, aby profesjonalna agencja przygotowała odpowiednie analizy, pomogła dobrać najlepsze frazy i zaimplementować w kampanii ograniczenia, dzięki którym efektywność działań będzie wyższa niż w wypadku prowadzenia kampanii przez osobę, dla której stanowi to jeden z wielu obowiązków – mówi Jakub Dwernicki, prezes Blink.pl.

Zatem samemu czy poprzez agencję?

Agencje za swoje usługi pobierają prowizje. Przy terminowych umowach i wyższych budżetach często udaje się wynegocjować 25-30% prowizji. Czy może zatem nie jest lepiej prowadzić kampanię samemu?

– Kampanie AdWords są świetnym sposobem dotarcia do klientów, ponieważ pozwalają trafić dokładnie do tych osób, które poszukują konkretnej usługi lub towaru. Co więcej, kampania wyświetla się dokładnie w tym momencie, kiedy oni jej poszukują. Nie zwalnia to jednak reklamodawcy z konieczności stałego monitorowania i nadzorowania kampanii, a świetne wyniki można zapewnić tylko codzienną pracą i stałym procesem optymalizacji. Dlatego zdecydowanie warto przekazywać takie zlecenia wiarygodnym agencjom (oficjalnym partnerom Google) – zyskuje się wówczas pewność, że budżet jest wykorzystywany w maksymalnie efektywny sposób – podsumowuje Jakub Dwernicki.

Nieopodatkowana dieta i dzień wolny za pracę w komisji wyborczej

komisjawyborcza

Za pracę w komisji wyborczej podczas wyborów prezydenckich członkom komisji przysługuje dzień wolny bez prawa do wynagrodzenia. Diety członków komisji są zwolnione z podatku dochodowego.

Zgodnie z Ustawą Kodeks wyborczy, członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje prawo do 5 dni zwolnienia od pracy, ale bez prawa do wynagrodzenia. Za czas takiej nieobecności pracownik zachowuje jednak inne prawa pracownicze, tj. prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy.

– Jeśli członek komisji wyborczej chce skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, powinien co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego zwolnienia – podkreśla Barbara Nieszporek z Działu Rachunkowości Grupy Gumułka.

Pracownik musi też pamiętać, by nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy podpisane przez przewodniczącego komisji wyborczej i opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej, zaświadczenie usprawiedliwiające jego nieobecność w pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pracę w terytorialnych i obwodowych komisjach wyborczych przysługują diety oraz zwrot kosztów. W przypadku wyborów na Prezydenta RP zarobki za pracę w terytorialnej komisji wyborczej wynoszą od 160 do 200 zł. Kwoty te dotyczą zarówno pierwszej, jak i drugiej tury wyborów.

– Diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów są wolne od podatku dochodowego, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł – wyjaśnia Dariusz Orczykowski, menadżer Działu Doradztwa Grupy Gumułka. – Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wypłacając dietę za pracę w komisji wyborczej, nie będzie więc obowiązany do poboru podatku z tego tytułu. Powinien jedynie sporządzić informację PIT-R, w której ujmuje się m.in. wymienione diety (nawet jeśli korzystają one ze zwolnienia od podatku) i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Wynagrodzenia tego co do zasady nie ujmuje się rocznym zeznaniu podatkowym. – Jednak podatnicy, którzy otrzymali informację PIT-R od więcej niż jednego płatnika, a suma kwot z nich wynikająca przekracza w skali danego miesiąca 2.280 zł, powinni kwotę nadwyżki uwzględnić w zeznaniu rocznym i opodatkować wraz z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej – informuje ekspert Grupy Gumułka.

 

Getin Leasing numerem 1 w segmencie finansowania pojazdów

puzzle connect

Getin Leasing po raz kolejny udowadnia, że jest najdynamiczniej rozwijającą się firmą leasingową w Polsce. Spółka awansowała na pierwsze miejsce w leasingu pojazdów pod względem wartości , znacząco wyprzedzając dotychczasowych liderów rynku. Według danych Związku Polskiego Leasingu, wartość pojazdów wyleasingowanych przez Spółkę w I kwartale br. wyniosła 747 mln zł.

Dzięki znajomości rynku, opartej na wieloletnim doświadczeniu oraz dobrze sprofilowanej, konkurencyjnej ofercie, Getin Leasing stale awansuje w branżowych rankingach. Koncentracja na rynku leasingu pojazdów przynosi wymierne efekty. W 2014 roku Spółka zajęła pierwszą pozycję pod względem ilości wyleasingowanych pojazdów i drugie miejsce biorąc pod uwagę wartość transakcji. W 2014 roku łączna wartość pojazdów wyleasingowanych przez Spółkę osiągnęła poziom 2,3 mld zł (wg ZPL), co stanowi wzrost o ponad 50% r/r. Po IQ 2015 Getin Leasing jest liderem rynku finansowania zakupu pojazdów, zarówno pod względem ilości jak i wartości ze sprzedażą 747,0 mln PLN (dane ZPL).

„Z naszych obserwacji wynika, że popularność leasingu jako formy finansowania pojazdów wśród polskich przedsiębiorców stale wzrasta. W samym 2014 roku ponad 27 tys. przedsiębiorców skorzystało z naszego finansowania w postaci leasingu. Jeśli dodamy do tego firmy, które za pośrednictwem naszego banku skorzystały w ostatnim roku z finansowania zakupu pojazdu poprzez kredyt samochodowy to mówimy już o blisko 39 tys. przedsiębiorców. Śmiało można zatem powiedzieć, że Getin realnie wspiera polskich przedsiębiorców na masową skalę. Co miesiąc ponad 3 tys. nowych firm przychodzi do nas po finansowanie swoich potrzeb inwestycyjnych – mówi Grzegorz Tracz, Członek Zarządu Getin Noble Banku oraz Prezes Zarządu Getin Leasing.

Pierwsze miejsce w zestawieniu prezentującym dane za I kwartał br. to potwierdzenie znaczącej pozycji Getin Leasing w branży. Dotychczasowa, konsekwentnie realizowana strategia działania sprawiła, że Spółka w ostatnich kilku latach z małej firmy awansowała na pozycję lidera w zakresie finansowania zakupu pojazdów.

Getin Leasing jest częścią Grupy Getin Noble Bank, lidera rynku w segmencie finansowania pojazdów. Szczegółowe informacje na temat oferty dostępne na stronie www.getinleasing.pl

IKZE na topie – Polacy coraz częściej myślą o zabezpieczeniu swojej przyszłości

ikze

Ubiegły rok wykazał rekordową liczbę nowo otwartych kont IKZE oraz potężną dynamikę wzrostu wpłat i zarządzanych aktywów. Na koniec 2014 roku na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego zebrano aktywa w wysokości 295,4 mln PLN (wg danych KNF). Stanowi to wzrost o blisko 148% w stosunku do końca 2013 roku, kiedy suma środków w ramach tego produktu sięgała 119,2 mln zł. Przyszłych emerytów zachęca nie tylko rosnąca świadomość potrzeb na jesieni życia, ale również atrakcyjna ulga podatkowa od wpłat. Dla przykładu, w 2015 roku może ona wynieść nawet do 1 520,26 zł.

„Swoją popularność IKZE niewątpliwie zawdzięcza sporej uldze podatkowej. To właśnie dzięki niej ten produkt zyskuje na atrakcyjności wśród Polaków. Tak twierdzą nasi Klienci, którzy nie dość, że mogą coraz więcej odłożyć na swoją emeryturę, to jeszcze część tej kwoty, w wysokości nawet do 1 520 zł, wróci do nich w postaci redukcji bądź zwrotu podatku. Co więcej, roczny limit wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2015 roku wzrósł i wynosi 4 750,80 zł (w porównaniu do 4 495,20 zł w 2014 r.). Coraz chętniej wybieramy produkt dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego, a dzięki zwiększeniu limitu staje się on jeszcze bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców. Wyższe wpłaty w perspektywie długoterminowej mogą mieć istotny wpływ na wysokość wypłacanych świadczeń w wieku emerytalnym” – mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI SA.

Wszystkie wspomniane wyżej parametry produktu przyczyniają się do jego rosnącej popularności w  ostatnich latach. Świadczą o tym dane KNF, które jasno mówią o potężnej dynamice wzrostu wpłat, które w 2014 roku wyniosły 201,8 mln PLN. Dało to wzrost aż o 228% w stosunku do 61,5 mln zł, zebranych w 2013 roku. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego ponad dwukrotnie wzrosła też średnia wartość wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i wniosła ona w ubiegłym roku 2,3 tys. zł.

Warto nadmienić, że sporą efektywnością w pozyskiwaniu wpłat na IKZE mogą pochwalić się Biura Maklerskie oraz fundusze inwestycyjne. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) wykazały wpłaty na 77% prowadzonych w 2014 roku kont. Wpływ na tak dużą część zasilonych kont ma charakter klientów, którzy decydują się na oszczędzanie w TFI. Są oni zdecydowanie bardziej świadomymi i perspektywicznymi użytkownikami IKZE. Często jest to dla nich produkt dodatkowy, dywersyfikujący portfel inwestycyjny.

„Suma wpłat, wzrosty zarządzanych aktywów, liczby otwartych i kontynuowanych kont – to wszystko wskazuje na coraz większą świadomość przyszłych polskich  emerytów. W strukturze wiekowej najczęstszymi klientami otwierającymi IKZE są osoby pomiędzy 31. a 60. rokiem życia. Przedział wiekowy osób zainteresowanych produktami emerytalnymi przesuwa się dość znacznie w kierunku ludzi coraz młodszych, bardziej wyedukowanych finansowo i w zasadzie w pełni świadomych zagrożeń wynikających ze zbyt niskiej wartości wypracowanej emerytury w I filarze. To wszystko przekłada się na rosnące zainteresowanie dodatkowymi formami zabezpieczenia emerytalnego i pozwala osiągać tak dynamiczny wzrost w obrębie aktywów Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Co więcej, warto wspomnieć, że obecny rok dopiero się rozpoczął, a już obserwujemy wzmożone zainteresowanie tym produktem ze strony naszych klientów” – dodaje Jacek Treumann z Legg Mason TFI SA.

Czy singiel ma gorzej w banku niż małżeństwo?

just married balloons with smiles

just married balloons with smiles

Kredyty bankowe dostępne są w praktyce dla każdego. Wystarczy mieć ukończone osiemnaście lat i wykazać się stałym źródłem dochodów oraz przejść pozytywnie ocenę kredytową przez bank. Tylko tyle i aż tyle. Czy stan cywilny naprawdę nie ma żadnego znaczenia?

W przypadku kredytów gotówkowych zwykle nie jest ważne, kto pożycza pieniądze: para pozostająca w nieformalnym związku, singiel czy małżeństwo. Natomiast kredyt hipoteczny stawia już zdecydowanie inne wymagania przed kredytobiorcami, ponieważ wiąże się z większym zobowiązaniem finansowym, zawieranym na kilkanaście lat.

Każdy sobie, czyli nawet małżonkowie mogą brać osobno kredyty

Małżeństwo nie zawsze oznacza wspólnotę majątkową. Mąż i żona mogą zdecydować się na rozdzielność majątku, zanim jeszcze wezmą ślub lub w trakcie trwania małżeństwa. Dzięki temu zyskują swobodę dysponowania własnym majątkiem i możliwość zaciągania kredytów lub pożyczki bez konieczności zgody współmałżonka. Intercyza pozbawia jednak szansy na wspólne rozliczenie się z podatku.

Dochód, który dzieli – czyli zdolność kredytowa singla i pary

Jeśli przyjmiemy, że osoba samotna zarabia tyle samo, co małżeństwo lub para w związku nieformalnym, to wydawałoby się oczywiste, że według banku wszyscy będą mieli taką samą zdolność kredytową. Jednak okazuje się, że niekoniecznie. Dlaczego?

Odpowiedzi znajdziesz w infografice:

http://optimisci.pl/kredyt-lepszy-dla-malzenstw-czy-singli/

Dane zebrała i opracowała firma Optima specjalizująca się w udzielaniu bezpiecznych pożyczek gotówkowych

Sprzedawałeś na Allegro? Być może powinieneś złożyć korektę PIT

allegro

Już tylko 4 dni pozostały na złożenie zeznania podatkowego. Jeśli handlowaliśmy w ostatnim roku na Allegro, być może przychody z takiej sprzedaży należy uwzględnić w PIT. Jeśli już złożyliśmy zeznanie, jest jeszcze czas na jego korektę. Podatek będzie trzeba odprowadzić nawet wtedy, jeśli sprzedaż miała charakter incydentalny.

– Przedmiotem sprzedaży incydentalnej są najczęściej przedmioty osobistego użytku. Sprzedaż taka charakteryzuje się z reguły brakiem regularności i nie jest nastawiona na osiąganie stałego źródła przychodu – wyjaśnia Łukasz Cudanowski z Działu Doradztwa Grupy Gumułka.

Kiedy zatem od przychodów z tego typu sprzedaży trzeba będzie odprowadzić podatek? Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT, odpłatne zbycie rzeczy podlega opodatkowaniu, jeżeli ich sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Wówczas taką sprzedaż należy rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36. Przychód i koszty rozlicza się w wierszu „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7 (w tym emerytury – renty z zagranicy)” w poz. 81-85.

Wyjaśnienie:

Poz. 81 – W tej pozycji należy wpisać przychód pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia (do takich zaliczyć można np. koszty wystawienia towaru na aukcji internetowej, koszty pakowania towaru, koszty przesyłki).

Poz. 82 – W tej pozycji należy wpisać koszty nabycia zbywanej rzeczy, czyli koszty poniesione w związku z zakupem sprzedawanego towaru.

Przykład 1

Piotr Nowak kupił 16 listopada 2014 r. nową koszulkę za 100 zł, która okazała się za duża, więc postanowił ją odsprzedać za pośrednictwem portalu aukcyjnego za 120 zł. Sprzedaż nastąpiła 2 tygodnie po zakupie. Piotr Nowak będzie zobowiązany do rozliczenia tej transakcji na formularzu PIT-36 do dnia 30 kwietnia 2015 r.

Poz. 81 – 120

Poz. 82 – 100

Przykład 2

Piotr Nowak kupił 13 marca 2014 r. laptop w promocyjnej cenie 1.999,99 zł. Po jakimś czasie postanowił go sprzedać za kwotę 2.050,00 zł. Sprzedaż nastąpiła po roku od momentu zakupu. Piotr Nowak nie będzie zobowiązany do rozliczenia tej transakcji.

Przykład 3

Piotr Nowak kupił 25 marca 2014 r. dysk twardy do komputera w cenie 500 zł. Po powrocie do domu okazało się, że jego komputer nie obsługuje tego typu dysku, więc postanowił wystawić go na aukcji internetowej. Po 20 dniach od zakupu dysk został sprzedany za kwotę 450 zł. Koszty przesyłki wyniosły 10 zł. Piotr Nowak pomimo tego, iż nie zarobił na sprzedaży dysku będzie zobowiązany do wykazania tej transakcji na formularzu PIT-36 do dnia 30 kwietnia 2015 r.:

Poz. 81 – 440 (450 – 10)

Poz. 82 – 500

Jeżeli oprócz sprzedaży w Internecie podatnik uzyskał również dochód z umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło, nie składa tak jak zwykle PIT-37. W takim przypadku zarówno dochód ze sprzedaży, jak i z pracy należy wykazać na jednym formularzu PIT-36.

Natomiast jeżeli sprzedaż poprzez aukcje internetowe zaczyna mieć charakter zorganizowany i ciągły, wówczas należy rozważyć, czy nie trzeba dokonywać takich transakcji w ramach działalności gospodarczej. Podatnik do wyboru kilka form opodatkowania: zasady ogólne (stawki 18%/ i 32%), podatek liniowy (stawka 19%), ryczał ewidencjonowany (stawka 3%) oraz kartę podatkową. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, więc wybór nich powinien zostać poprzedzony stosowną analizą mającą na celu wybór najbardziej optymalnej formy rozliczania się z urzędem skarbowym.

Trzeba też pamiętać, że sprzedaż prowadzona w ramach działalności gospodarczej nawet po 6 miesiącach od nabycia towaru jest nadal opodatkowana. W takim przypadku należy ją rozliczyć w ramach działalności gospodarczej. – Jeżeli osoby dokonujące transakcji na aukcjach internetowych mają wątpliwości, czy ich sprzedaż ma jeszcze charakter incydentalny, czy już podlega pod działalność gospodarczą, mogą skorzystać z instytucji interpretacji podatkowej, która pozwoli uniknąć sporu z fiskusem – mówi Łukasz Cudanowski.

Nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej, jeśli sprzedajemy wiele rzeczy, wyzbywając się w ten sposób własnego majątku. – Chodzi np. praktykowane przez wiele matek wyprzedaż ubrań i zabawek po dzieciach. W takim przypadku nie musimy zakładać działalności, nie musimy też przychodów z tego tytułu umieszczać w zeznaniu podatkowym, chyba że sprzedawane rzeczy kupiliśmy w ostatnim półroczu – przypomina Łukasz Cudanowski.

Jeżeli podatnik dokonał w 2014 roku sprzedaży na aukcji internetowej, to ma czas do 30 kwietnia na rozliczenie podatku poprzez złożenie formularza PIT-36. Osoby, które już dokonały rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37 będą musiały zrobić korektę składając formularz PIT-36 i w uzasadnieniu napisać, iż pierwotnie rozliczenie zostało złożone na błędnym formularzu (korekta formularza PIT-37 nie jest wymagana). Korekta deklaracji do 30 kwietnia nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi sankcjami.

Getin Mobile z nagrodą Horizon Interactive

1miejsce

Bankowość mobilna Getin Banku zdobyła uznanie światowych ekspertów branży marketingowej i znalazła się w gronie laureatów konkursu Horizon Interactive Awards. Jury doceniło funkcjonalność, komfort użytkowania oraz przejrzystość aplikacji Getin Mobile, przyznając jej prestiżową srebrną nagrodę w kategorii najlepszych biznesowych rozwiązań mobilnych. W rywalizacji wzięło udział łącznie 1200 zgłoszeń z 27 krajów. To już kolejny w tym roku międzynarodowy sukces Getin Banku.
Celem konkursu Horizon Interactive Awards jest wyróżnienie najlepszych rozwiązań marketingowych z wykorzystaniem nowych mediów oraz technologii interaktywnych. Rywalizacja jest otwarta dla przedstawicieli wszystkich obszarów biznesu. Oprócz aplikacji mobilnych, w konkursie oceniane są również m.in. najlepsze serwisy internetowe, materiały multimedialne i kampanie on-line. Tegoroczni laureaci zostali wybrani przez specjalistów branży reklamowej i interaktywnej spośród 1200 zgłoszeń z całego świata. Getin Bank zdobył srebrną nagrodę w kategorii najlepszych aplikacji biznesowych za narzędzie Getin Mobile, umożliwiające stały, wygodny dostęp do usług finansowych.

– Wyróżnienie w konkursie Horizon Interactive Awards jest kolejnym potwierdzeniem, że nasze rozwiązania technologiczne osiągają najwyższy, światowy poziom. Najważniejszym wyznacznikiem wysokiej jakości usług mobilnych Getin Banku jest jednak ich rosnąca popularność wśród Klientów. Cieszymy się, że coraz więcej użytkowników docenia aplikację Getin Mobile, która umożliwia szybki i komfortowy dostęp do konta osobistego. Stale pracujemy nad wprowadzaniem dodatkowych funkcji, odpowiadających na indywidualne potrzeby naszych Klientów. Już teraz, aplikacja wyposażona jest w szereg ułatwień, pozwalających na elastyczną obsługę konta: spersonalizowany, kafelkowy lay-out, czy możliwość logowowania za pomocą wybranego symbolu graficznego, bez konieczności korzystania z długiego loginu – mówi Marcin Morawski, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji, Getin Noble Bank.
Innowacyjna oferta produktów i usług Getin Banku coraz częściej doceniana jest na forum międzynarodowym. Aplikacja Getin Mobile została wyróżniona m.in. w takich konkursach jak Effective Mobile Marketing Awards oraz Banking Technology Awards. W zeszłym miesiącu Bank znalazł się również w gronie finalistów prestiżowego konkursu Contactless&Mobile Awards, zdobywając uznanie za nowatorską usługę płatności mobilnych w chmurze.
Dodatkowe informacje o Horizon Interactive Awards można uzyskać na stronie internetowej konkursu. Szczegóły dotyczące mobilnej oferty Getin Banku są dostępne na www.getinup.pl/getinmobile/ .

Odetchnij z ulgą – czyli jak zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe

PIT

Kwiecień, a w szczególności ostanie dwa jego tygodnie, to okres, w którym ponad połowa Polaków lawinowo szturmuje lokalne urzędy skarbowe albo blokuje ich pocztę elektroniczną. Wszystko za sprawą upływającego terminu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypełniając rubryki formularza PIT/O – z kwotami odpisów podatkowych – warto zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, aby w przyszłym roku ulga podatkowa w naszym rozliczeniu była wyższa niż w obecnym. Zwłaszcza, że narzędzia, które oferują nam ulgę podatkową, mogą m.in. polepszyć jakość naszego życia na emeryturze.

Liczba dostępnych przywilejów podatkowych z roku na rok maleje lub kryteria ich wykorzystania stają się coraz bardziej rygorystyczne. Rozliczając się za 2014 rok, mogliśmy skorzystać m.in. z ulgi prorodzinnej, ulgi na internet, odliczenia wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), darowizny m.in. na cele krwiodawstwa na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego czy też ulgi rehabilitacyjnej (w tym na leki). Od kilku lat to właśnie ulga prorodzinna cieszy się największą popularnością, jednak, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy wyłącznie osób posiadających potomstwo. Druga pod względem popularności – ulga internetowa, z której w 2012 roku skorzystało ponad 3,9 mln Polaków, ze względu na zmianę warunków rozliczania została wykorzystana w 2013 przez zaledwie 575 tysięcy osób.

„Nasze zainteresowanie ulgami podatkowymi bardzo często ogranicza się jedynie do konsultacji z księgowym w dniu składania formularza PIT. Zazwyczaj przekłada się to na skorzystanie z jednej, maksymalnie dwóch ulg. Warto już na początku roku zapoznać się usługami, które zagwarantują nam ulgę przy kolejnym rozliczeniu podatkowym. Zauważmy, że część z nich niesie za sobą pewnego rodzaju dodatkowe korzyści (oczywiście poza samą ulgą). Przykładem jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które pozwala skorzystać z ulgi podatkowej i zarazem może poprawić naszą sytuację finansową na tzw. jesieni życia. Ulga podatkowa w przypadku IKZE jest dość wysoka i może w 2015 wynieść nawet do 1 520,26 zł – przy założeniu, że wpłacimy maksymalnie dozwoloną kwotę, a w bieżącym roku jest to 4 750,80 zł, i rozliczamy się według stawki 32%. Korzystając z takiego produktu jak IKZE, nie tylko odkładamy założoną przez nas kwotę na przyszłą emeryturę. Dzięki możliwości odpisu wpłat od podstawy opodatkowania, sumę, jaką zwróci nam fiskus, możemy przeznaczyć na dowolny ważny dla nas cel – mówi Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Z początkiem 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, rozszerzające przyznawanie ulg podatkowych na dzieci. Dzięki nim tzw. ulga prorodzinna ma być bardziej dostępna i wyższa niż w latach ubiegłych. Jednak na tym zmiany się kończą i nic nie wskazuje na pojawienie się nowych możliwości skorzystania z ulg podatkowych w nadchodzących latach. Tym bardziej warto zapoznać się z obecnymi możliwościami i, przy składaniu formularza PIT za rok 2015, zapełnić większą liczbę rubryk z odpisami podatkowymi.

Program Prosument w BOŚ Banku od 24 kwietnia

bo

Preferencyjne kredyty na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, elektrowni wiatrowych, kolektorów słonecznych, czy kotłów na biomasę, oferowane w ramach Programu Prosument, będą dostępne w Banku Ochrony Środowiska od 24 kwietnia 2015 r.

Przesunięcie terminu startu Programu o ponad dwa tygodnie jest odpowiedzią Banku na postulaty branży – przedstawicieli rynku mikroinstalacji OZE, uczestniczących 26 marca 2015 r. w „Dyskusji otwartej nad uwarunkowaniami wdrożenia programu Prosument”, zorganizowanej w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Bank Ochrony Środowiska publikuje na swojej stronie www.bosbank.pl zasady dotyczące przyjmowania wniosków wraz z niezbędnymi dokumentami. Naszym celem jest zachowanie pełnej transparentności i umożliwienie wszystkim zainteresowanym: Klientom, Producentom, Wykonawcom, przygotowanie się do złożenia dokumentacji umożliwiającej uruchomienie preferencyjnych kredytów na zakup i montaż instalacji objętych dopłatami w ramach Programu Prosument.

Dostęp do kredytów udzielanych w ramach Programu Prosument będzie równy dla wszystkich zainteresowanych stron.

Wnioski będą przyjmowane we wszystkich oddziałach Banku, a potwierdzenia przyjęcia wniosków będą drukowane z systemu elektronicznego.

Partnerstwo strategiczne Software Mind w Izraelu dla LiveBank

Software-Mind

Firma Software Mind, będąca częścią Grupy Wind Mobile, konsekwentnie realizuje strategię wejścia na rynki zagraniczne ze swoimi innowacyjnymi produktami.

W celu realizacji polityki sprzedażowej firma Software Mind nawiązała strategiczne partnerstwo z izraelską firmą Matrix, która będzie promowała oraz wspierała sprzedażowo LiveBank w tym regionie. To partner, który jest największą firmą IT na rynku izraelskim, zatrudniającą 7000 pracowników, realizującą najbardziej innowacyjne i obiecujące projekty m.in. dla sektora bankowo–finansowego. Współpraca została podjęta ze względu na wprowadzone w tym roku regulacje umożliwiające bankom izraelskim otwieranie nowych rachunków w oparciu o proces „on-line legitimation”. W procesie tym w trakcie sesji video wykonywane są fotografie twarzy i dokumentu klienta.

Pierwszym efektem tej współpracy był udział Software Mind w konferencji Fintech w Tel Avivie. Konferencja miała na celu prezentację najbardziej innowacyjnych rozwiązań i technologii dla banków oraz instytucji finansowych, które w przyszłości zmienią oblicze tych dziedzin. Oprócz zaprezentowania LiveBanku szerokiej publiczności, konferencja dała okazję do odbycia wielu indywidualnych rozmów z potencjalnymi klientami. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli kadry zarządzającej banków i instytucji finansowych z całego świata, ekspertów z dziedziny IT oraz innowacji.

O Software Mind SA

Grupa Wind Mobile, w której skład wchodzi Software Mind SA, jest ekspertem w budowaniu wydajnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, umożliwiających klientom firmy uzyskanie przewagi rynkowej poprzez zwiększenie potencjału sprzedaży. Produkty skierowane są zarówno do szeroko pojętego sektora finansowego, jak i telekomunikacyjnego oraz hotelarskiego. Flagowe rozwiązania firmy to między innymi:

LiveBank – wirtualny oddział banku, umożliwiający kontakt wideo z doradcami (Live Banking), zawieranie transakcji i natychmiastowe reagowanie na potrzeby klientów. Zaawansowane rozwiązanie, wypełniające lukę między internetem, a wizytą w placówce, jest liderem rynku wirtualnej bankowości na jednym z najbardziej rozwiniętych rynków bankowości on-line.

iLumio – zintegrowany system interaktywnej obsługi gości hotelowych, będący równocześnie centrum rozrywki, oferuje gościom atrakcyjne rozwiązania multimedialne i usługi cyfrowe, a hotelarzom efektywne zarządzanie sprzedażą oraz organizacją hotelu. Nowoczesność technologiczna iLumio stawia go w czołówce światowych rozwiązań. Produkt zdobywa 80% nowobudowanych hoteli 4/5* w Polsce. System wdrażany jest również w szpitalach, na stadionach, czy centrach konferencyjnych – wszędzie tam, gdzie istotny dostęp do bieżących informacji oraz rozrywki.

RingbackTones – wydajne i skalowalne platformy umożliwiające operatorom komórkowym oferowanie usługi halodzwonków, czyli muzyki, reklam lub informacji w miejscu sygnału oczekiwania na połączenie. Produkt One Ringback, jako pierwszy na świecie, umożliwia efektywną synergię uczestników rynku muzyki cyfrowej, przynosząc im wymierne korzyści.

Rozwiązania Software Mind zostały wielokrotnie docenione m.in. na FinovateFall w Nowym Jorku, EFMA Digital and Mobile Excellence czy European Business Awards. Spółka zatrudnia ponad 250 najwyższej klasy ekspertów i prowadzi wdrożenia na terenie Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Ameryki Północnej oraz Australii.

Do grona klientów Software Mind zaliczają się m.in.:

– sektor bankowy: Grupa Raiffeisen, ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank, Bank DnB NORD, Deutsche Bank PBC, BZ WBK, Bank Pocztowy, Bank BPH, SK Bank, BIZ Bank,

– sektor hotelarski: Hilton, Best Western, Puro, Arłamów, Mikołajki, Nosalowy Dwór, Grand Lubicz

– sektor telekomunikacyjny: T-Mobile, Orange, Polkomtel, P4, DIALOG Telecom, NETIA, UPC, BillBird, Nova (Islandia).

Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?

Weibliche Hände schützen ein kleines Einfamilienhaus

Większość spośród nas jest wyobrażenie o własnym domu czy mieszkaniu. Może być to ogromny dom wielopokoleniowy, lub małe mieszkanko w centrum miasta. Jest to nieważne, ponieważ tak czy siak konieczna będzie gotówka. Odnajdą się i tacy, którzy nie mają problemu z samodzielnym wyłożeniem wystarczających finansów, ale jest to rzadkością i większość z nas musi się brakującą kwotę pożyczyć. Stąd też kredyty mieszkaniowe cieszą się dużą popularnością. Na co zwrócić uwagę przy doborze kredytu?

Kredyt mieszkaniowy to produkt służący sfinansowaniu własnego mieszkania. W tym celu bank udziela nam kredytu, który później spłacamy przez wiele lat, za który otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji oraz odsetek naliczonych z rat. Co można kupić za pożyczone od banku pieniądze? Oprócz nabycia mieszkania lub domu mamy szansę kupienia działki, garażu lub też domu letniskowego. Istnieje również możliwość pożyczenia większej gotówkiUżytkownik może ponadto wyremontować nabywaną nieruchomość, co jest szczególnie przydatne w przypadku kupienia mieszkania na rynku pierwotnym.

Kredyt mieszkaniowy jest kredytem długoterminowym, dlatego też banki zanim zgodzą się, muszą mieć pewne zabezpieczenie. Przed podjęciem decyzji kredytowej badana jest nasza zdolność kredytowa, a dodatkowo mieszkanie musi być zabezpieczona hipoteką. Jest to prawo banku do przejęcia obciążonej hipoteką nieruchomości, dzięki czemu bank w razie kłopotów klienta może pokryć zadłużenie z owego mieszkania. Ponadto banki mogą stawiać wymóg wykupienia ubezpieczenia mieszkania bądź też na życie.
Wybór kredytu mieszkaniowego- najważniejsze cechy

Wybór kredytu mieszkaniowego bez wątpienia nie należy do łatwych, ponieważ istnieje szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę :

oprocentowanie- jest to jedno z cech decydujących o atrakcyjności kredytu. Na oprocentowanie składa się marża, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopa procentowa, która ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej . Należy wybrać kredyt, który oferuje niskie oprocentowanie. Oprocentowanie powinno wynosić nie więcej jak 5-6%;
prowizja- to kolejny zysk dla banku . Jest ona pobierana jednorazowo, a nie powinna wynosić więcej niż 2 % wartości udzielanego kredytu. Banki dają możliwość skredytowania prowizji wraz z kredytem dla klientów , którzy nie mają możliwości samodzielnego spłacenia prowizji;
wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Najlepiej jest dołożyć jak najwięcej pieniędzy, gdyż dzięki temu pomniejszymy kredytowaną kwotę i staniemy się lepszym partnerem w biznesie dla banku. Najlepszą wysokością wkładu własnego jest 20% wartości nieruchomości, ponieważ w przypadku wpłacenia niższej kwoty niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
ubezpieczenia – banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Udzielenie kredytu za każdym razem wnosi obowiązek zakupienia ubezpieczenia mieszkania, a także bank może wymagać ubezpieczenia na życie i innych, takie jak ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy ;
koszty okołokredytowe – są to wszelkie koszty, które musi ponieść zanim dostaniemy gotówkę, a które zwiększają ogólny koszt kredytu. Dowiedz się, za które czynności nie musimy płacić lub z jakich bank rezygnuje, np. z kosztów udzielenia promesy kredytowej.

Co dalej z rosyjskim rublem?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Inwestowanie na rynkach wschodzących i rozwijających się zwykle jest obarczone dużym ryzykiem, jednocześnie jednak odpowiednie wyczucie rynku, znajomość jego specyfiki oraz umiejętność wyciągania wniosków z sytuacji politycznej mogą się przyczynić do zwiększenia dochodów. Takim rynkiem z perspektywami był z pewnością rynek rosyjski, który pozwalał inwestorom na zyski.

Jednak od wydarzeń na początku 2014 roku, które zapoczątkował Majdan na Ukrainie, a następnie aneksja Krymu przez Rosję, kurs rubla sukcesywnie spada. Z pewnością wpływ na to ma sytuacja polityczna w Rosji i na wschodzie Ukrainy oraz kolejne sankcje, jakimi Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone karzą gospodarkę rosyjską. Kolejne embarga, jakie wprowadzają Rosjanie limitując dostawy wybranych produktów żywnościowych, przełożyły się jedynie na nagły wzrost cen żywności oraz na zwiększony import jabłek, wieprzowiny czy owoców morza z Białorusi czy Kazachstanu przy jednoczesnym zakazie wwozu dla analogicznych produktów, opatrzonych metkami któregoś z krajów unijnych.

Kolejni inwestorzy wycofują się z rosyjskiego rynku ze względu na niepewną sytuację gospodarczą – Federacja Rosyjska zadeklarowała, że aż 40% PKB przeznaczy na dozbrojenie armii, a kolejne doniesienia o ćwiczeniach żołnierzy rosyjskich nie poprawiają nastrojów wśród potencjalnych inwestorów.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na nieustannie obniżający się kurs rubla, jest spadek cen ropy naftowej. Ropa jest jednym z głównych bogactw naturalnych, dzięki którym gospodarka rosyjska może się rozwijać. O ile jednak kraje arabskie podkreślają, że cena rzędu 60 dolarów za baryłkę ropy nie będzie dla nich przeszkodą w dalszym rozwoju, o tyle taka sama kwota w przypadku rynku rosyjskiego może oznaczać zapaść finansową.

Do tego należy dodać kolejne obciążenia dla budżetu. Przyłączenie Krymu i podobne plany, związane ze wschodnimi terenami Ukrainy, oznaczają również konieczność wypłaty emerytur i rent oraz wynagrodzeń dla pracowników sektora państwowego. Jeszcze rok temu w planach budżetowych nie uwzględniano aż tak wysokich obciążeń finansowych.

Stabilizacja kursu waluty rosyjskiej może być jedynie czasowa, a kolejne polityczne działania i zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie na pewno nie przełoży się na wzrost kursu rubla.

Umowa z Tebodin Poland Sp. z o.o. i 2 300 pojazdów we flocie Getin Fleet

jk

Zaledwie półtora roku od rozpoczęcia działalności, liczba pojazdów zarządzanych przez firmę wzrosła do 2300. Spółka podpisała również umowę z kolejnym dużym Klientem – Tebodin Poland Sp. z o.o. Jest to wiodąca firma, która zajmuje się doradztwem projektowym oraz obsługą realizacji inwestycji komercyjnych, przemysłowych i infrastrukturalnych. W ramach kontraktu Getin Fleet będzie odpowiedzialny za wynajem długoterminowy i zarządzanie pojazdami służbowymi Klienta. Tebodin Poland Sp. z o.o. jest kolejnym Klientem korporacyjnym, który zaufał Getin Fleet i powierzył spółce zarządzanie swoją flotą samochodową.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Getin Fleet niemalże podwoił osiągnięty po pierwszym roku działalności wynik i obecnie zarządza już flotą 2300 pojazdów. Jest to efekt przyjętej i systematycznie realizowanej strategii oraz wysoce wykwalifikowanego zespołu, zbudowanego z ekspertów z wieloletnim doświadczeniem na rynku CFM. Potwierdzają to kolejne podpisywane kontrakty, w tym umowa zawarta z Tebodin Poland Sp. z o.o.
Klient powierzył Getin Fleet pełną obsługę swojej floty, od finansowania, pokrywania wszelkich kosztów serwisowych, likwidacji szkód komunikacyjnych, aż po dostarczenie pracownikom samochodów zastępczych na czas naprawy.
– Rynek CFM w Polsce jest niezwykle konkurencyjny. Mimo to, w dość krótkim czasie udało nam pozyskać wielu znaczących Klientów, dla których staliśmy się zaufanym doradcą. Cieszy nas, że firma Tebodin Poland Sp. z o.o. również dołączyła do tego grona. Nadal jednak dynamicznie się rozwijamy i prowadzimy rozmowy z kolejnymi potencjalnymi kontrahentami. To pokazuje, że przyjęta przez nas strategia oparta na zrozumieniu i dopasowaniu się do potrzeb Klientów oraz długotrwałym partnerstwie przynosi wymierne efekty – mówi Tomasz Ślepowroński, Prezes Getin Fleet S.A.
Z oferty Getin Fleet korzystają zarówno duże korporacje, firmy MSP jak i instytucje sektora publicznego. Spółka oferuje szeroką gamę innowacyjnych i elastycznych rozwiązań, w tym m.in. wynajem długoterminowy samochodów służbowych, optymalne finansowanie oraz zarządzanie flotą pojazdów. Eksperci Getin Fleet to ludzie z bogatą praktyką rynkową w sektorze wynajmu i zarządzania flotą.
Szczegóły oferty Getin Fleet dostępne są na stronie www.getinfleet.pl

Czy pożyczka może być eko?

Coin bank sitting on grass with copy space

Od dłuższego już czasu przeciętny polski konsument informowany jest za pośrednictwem mediów dwoma nasilającymi się trendami: modą na ekologię i coraz łatwiejszymi do uzyskania pożyczkami. Bank Ochrony Środowiska poszedł jeszcze dalej i oferuje EKO Pożyczkę.

Dla potrzeb reklamy ekologiczne może być właściwie wszystko. a czy wobec tego pożyczka może być ekologiczna? Może. I to raczej w większym stopniu niż nam się wydaje.

Można powiedzieć, że „pożyczek ci u nas dostatek”. W szczególności tych, które raczej średnio się opłacają. A przecież pożyczać należy z głową, kierując się względami ekonomicznymi. I tu już mielibyśmy pierwszy punkt zaczepienia, bo ekonomia i ekologia mają ze sobą wiele wspólnego. Oprocentowanie EKO Pożyczki zaczyna się już od 8%, a więc punkt dla BOŚ Banku – pożyczka jest naprawdę tania. Ale czy faktycznie jest ekologiczna?

Okazuje się, że jednak jest. Bank Ochrony Środowiska nie od dzisiaj promuje ekologię. Ale nie ekologiczne gadżety czy dizajn, tylko nowoczesne rozwiązania technologiczne, mające korzystny wpływ zarówno na portfel użytkownika, jak również na ekosystem. Wspomnieliśmy, że pożyczać należy z głową. Dotyczy to również celu, na jaki się pożycza. Jeżeli ten cel pomoże nam w zredukowaniu jakichś innych kosztów stałych, to wówczas możemy mówić o korzystnej inwestycji. I dochodzimy do sedna sprawy: EKO Pożyczka jest zarówno EKONOMICZNA, EKOLOGICZNA, jak również może okazać się dobrą inwestycją. Pora to uzasadnić.

Gdy wejdziemy na stronę EKO Pożyczki, to możemy się przekonać, że faktycznie jest to produkt przemyślany i konkurencyjny w stosunku do sporej grupy innych pożyczek. Korzystne RRSO, możliwość konsolidacji wcześniejszych zadłużeń – to są plusy niezaprzeczalne. Ale to nie wszystko. W zakładce Katalog EKOtowarów znajdziemy listę produktów ekologicznych, których zakup może zostać zrefinansowany dzięki EKO Pożyczce. I to nawet w sytuacji, gdy zakup ten miał miejsce nawet do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Jak z tego wynika, BOŚ Bank nie tylko ułatwia swym klientom zakup korzystnych produktów, ale przy okazji podpowiada, które produkty mogą faktycznie ułatwić życie. Dokładnie w myśl zasady, że prawdziwa ekologia to także ekonomia.

Getin UP najlepszym kontem osobistym według Bankier.pl

Get-in-upKonto Getin UP znalazło się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych kont osobistych, opracowanego przez serwis Bankier.pl w lutym br. O pozycji w zestawieniu decydowały koszty utrzymania konta, dostępność aplikacji lub serwisu lajt, programy rabatowe oraz moneyback, a także dodatkowe promocje dla użytkowników kanałów mobilnych. Lider rankingu – Getin Bank – zdobył maksymalną liczbę 10 punktów w klasyfikacji. Oferta Banku okazała się najlepszą spośród 22 analizowanych propozycji.

Łącząc kompleksową ofertę z wygodą rozwiązań, Getin Bank opracowuje produkty odpowiadające na konkretne potrzeby użytkowników. Klienci, którzy zdecydują się na założenie konta Getin UP, mogą liczyć na łatwy dostęp do swoich środków dzięki nowoczesnym kanałom mobilnym i internetowym. Korzystając z konta i wydanej do niego karty, mogą uzyskać także dodatkowe profity w ramach „Pakietu Korzyści Mój Bank” obejmującego wszystkich aktywnych Klientów Banku. Oprócz bezpłatnego konta, karty i wszystkich bankomatów w Polsce to także zwrot 2% (do 30 zł co miesiąc) za rachunki domowe opłacane z konta (do 360 zł rocznie) oraz kolejny zwrot w tej samej wysokości za wszystkie zakupy dokonywane kartą kredytową.

W uzupełnieniu do przodującego w rankingach konta osobistego, Getin Bank oferuje teraz również konto oszczędnościowe z najwyższym na rynku oprocentowaniem nawet do 4 proc. Do promocji można przystąpić jeszcze tylko do końca czerwca, ale Bank daje gwarancję otrzymania atrakcyjnych warunków do końca 2016 r. Oferta jest skierowana do wszystkich nowych i obecnych Klientów, którzy wejdą do Pakietu Korzysci „Mój Bank” poprzez aktywne korzystanie z rachunków osobistych w Getin Banku. Wystarczy co miesiąc otrzymywać na konto wynagrodzenie w wysokości min. 1 000 zł oraz dokonywać płatności kartą do konta na min. 300 zł i dodatkowo wyrazić zgody marketingowe. Gwarancją 4 proc. w skali roku objęte są środki do kwoty 10 000 zł.

Lutowy ranking kont osobistych Bankier.pl został przygotowany dla przykładowego klienta, który ma 26 lat
i jako freelancer zarabia 1000 zł netto z tytułu umowy o dzieło. Ze względów formalnych, nie może on już korzystać z produktów przygotowanych z myślą o studentach. Większość transakcji dokonuje kartą płatniczą (10 transakcji miesięcznie na łączną kwotę 500 zł), stan konta kontroluje poprzez bankowość mobilną i raz w miesiącu zdarza mu się wypłacić gotówkę z obcego bankomatu. Pierwsze miejsce w rankingu to już kolejne wyróżnienie dla konta Getin UP, które znalazło się także w czołówce zestawienia portalu mojebankowanie.pl.

Pełne wyniki rankingu można znaleźć tutaj. Szczegółowe informacje na temat oferty kont osobistych i oszczędnościowych Getin Bank są dostępne na stronie www.getinbank.pl

Wciąż mniej niż połowa Polaków przekazuje swój 1% podatku na pomoc innym

logo_1procentJak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku rozliczeniowym tylko 12 mln (45%) Polaków przekazało 1% swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Natomiast warto pamiętać o tej możliwości, ponieważ jest to jeden z najprostszych sposobów, aby pomóc innym.

W ubiegłym roku, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, Polacy przekazali łącznie na fundacje i stowarzyszenia prawie 506 milionów złotych. Gdy w 2003 roku rząd wprowadził możliwość odprowadzania 1% podatku na wybraną instytucję, zebrana kwota wynosiła zaledwie 10 mln zł. Mimo, że z roku na rok liczba dotacji stale wzrasta, wciąż ponad połowa z nas (55%) nie wpisuje numeru KRS w swojej deklaracji podatkowej.

Odprowadzanie 1% na wybraną fundację nic nas nie kosztuje i jest bardzo proste. Wiele osób myśli, że przy niskich dochodach przekazywanie setnej części swojego podatku nie ma sensu. Nic bardziej mylnego! Dla organizacji pożytku publicznego liczy się każda złotówka, ponieważ bezpośrednio wpływa na jej działanie – zauważa Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity Poland, organizacji, która na całym świecie dba o godne i bezpieczne miejsca do życia dla niezamożnych osób zagrożonych wykluczeniem mieszkaniowym.

Komu pomóc?

W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego, które uprawnione są do otrzymywania 1% podatku. Są to przede wszystkim organizacje pozarządowe i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego zajmujące się pomocą społeczną, działalnością charytatywną, opieką zdrowotną, ekologią i wspomaganiem rozwoju kultury i sztuki. Pomimo, że wybór fundacji w naszym kraju jest ogromny, co roku większość zebranych środków trafia do ponad 1% najpopularniejszych z nich. Najczęściej wybieramy znane nam organizacje lub te, które poleciła nam rodzina lub znajomi. Warto jednak zapoznać się również z działaniami mniej znanych fundacji, które także prowadzą ciekawe i ważne projekty

Kierując się wyborem organizacji warto przemyśleć decyzję i wybrać tę, której działania są mierzalne a efekty długotrwałe i mają wpływ na otaczającą nas rzeczywistość – mówi Małgorzata Salamon.

Jedną z fundacji, której głównym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w całym kraju jest Habitat for Humanity Poland, działająca w Polsce od ponad 20 lat. Jej misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym poprzez: budowanie nowych domów, remontowanie mieszkań, rzecznictwo publiczne w imieniu osób zagrożonych i dotkniętych ubóstwem mieszkaniowym, a także udzielając mikro-pożyczek. Habitat for Humanity Poland organizuje również remonty świetlic środowiskowych, wielorodzinnych domów dla niezamożnych oraz program adaptacji mieszkań dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W 2014 roku fundacja wsparła m.in. budowę Centrum Interwencji Kryzysowej w Wyszkowie, adaptację części mieszkalnej hospicjum w Łodzi oraz remonty i termo-modernizację dwóch kamienic w Warszawie, zamieszkałych przez ubogie rodziny. Habitat pomógł również w budowie domu w Marszewie koło Poznania dla rodziny, która wyszła z bezdomności oraz przeprowadził liczne remonty dla rodzin indywidualnych w całej Polsce. W ciągu ostatnich lat fundacja wybudowała ponad 113 lokali mieszkaniowych i pomogła ponad 1200 rodzinom w całej Polsce.

Eko-Polska to także konto bankowe!.

11753

 

Posiadasz konto w serwisie eko-Polska.pl? Teraz możesz skojarzyć je z atrakcyjnym rachunkiem bankowym, również o nazwie eko-Polska. I nie chodzi tu o samą frajdę związaną z nazwą. Bank Ochrony Środowiska zadbał o to, by takie konto wszystkim się opłacało.

Czytając opis konta, aż ciężko oprzeć się wrażeniu, że wygląda to zbyt pięknie. Brak JAKICHKOLWIEK opłat za: wypłaty z bankomatów Euronetu, elektroniczne przelewy krajowe, zlecenia stałe i polecenia zapłaty, wydanie karty debetowej oraz wpłaty i wypłaty w placówce banku. Jeżeli ktoś myśli, że wyrównuje to z nawiązką wysoka opłata za prowadzenie konta, to informujemy, że wynosi ona 6 zł miesięcznie.

Z kontem dodatkowo powiązany jest program lojalnościowy MasterCard Rewards, dzięki któremu można zdobywać atrakcyjne nagrody za samo tylko użytkowanie karty płatniczej do opłacania codziennych zakupów. Dodatkową atrakcją jest też z pewnością usługa nieograniczonych porad prawnych on-line w pakiecie za jedyne 10 zł miesięcznie.

Oczywiście wszystkich użytkowników portalu eko-Polska.pl zainteresuje z pewnością fakt, że obydwa konta – i to na portalu, i to bankowe – mogą być ze sobą powiązane, a co za tym idzie, punkty z programu MasterCard Rewards mogą być przeliczane na punkty użytkownika portalu. Daje to jeszcze większe możliwości wykorzystania profitów z posiadania rachunku bankowego eko-Polska.

Być może niektórym przyjdzie na myśl pytanie: czy konto bankowe eko-Polska jest ekologiczne tylko z nazwy? Otóż nie! Zastosowane zostało w nim bowiem maksymalne ograniczenie papierowych dokumentów. Zamiast wielostronicowych umów, regulaminów, wyciągów etc., użytkownik ma nieograniczony dostęp do wszelkich informacji w formie elektronicznej. Poza tym z kontem bankowym powiązane są inne produkty Banku Ochrony Środowiska, takie jak np. BOŚ Ekosystem, pozwalający na efektywne wykorzystanie zielonej energii w gospodarstwie domowym i obniżenie praktycznie do zera wydatków na ciepło.

Podsumowanie? Proponujemy takie: policzcie wszystko sami i wyciągnijcie właściwe wnioski!

Finanse w dobie Internetu – czy na pewno bezpieczne?

keyboard-621831_640

Internet to codzienność – wyszukiwanie informacji, zakupy lub umawianie się ze znajomymi. Coraz trudniej jest nam obejść się bez stałego połączenia z siecią.

Chociaż w ciągu roku przybyło w Polsce użytkowników bankowości elektronicznej (39%), to jednak w kwestii finansów online wciąż jesteśmy ostrożni. W tej sytuacji najlepiej połączyć tradycje z nowoczesnością.

Internet – dla kogo i po co?

Powstał na potrzeby wojska, z czasem jednak zainteresował szersze grono odbiorców i… zawojował świat. Korzystają z niego wszyscy – dzieci, dorośli, kobiety i mężczyźni. Według tegorocznego badania CBOS-u, umiejętność posługiwania się Internetem determinowana jest dwoma czynnikami: wiekiem oraz wykształceniem. Co więcej, największą grupę użytkowników sieci stanowią osoby między 18 a 24 rokiem życia (96%). Okazuje się, że im starsza grupa wiekowa, tym mniejszy procent użytkowników Internetu.

Dlaczego boimy się wirtualnej rzeczywistości?

Odpowiedzi jest wiele – obawiamy się tego, co nienamacalne, dlatego kierują nami niepewność i zdystansowanie.

Strach związany z Internetem często dotyczy:

bezpieczeństwa swojego i bliskich;
nieznajomości zasad funkcjonowania świata wirtualnego;
śledzenia naszej aktywności online przez innych;
zagrożeń związanych z atakami hakerów;

Najciekawsze jest jednak to, że mimo wszystko w sieci spędzamy przeciętnie 12 godzin tygodniowo.

Smartfonizacja w toku

Mimo zastrzeżeń, łączymy się z Internetem w domu (98%), w szkole lub w pracy (42%), wykorzystując do tego każdą wolną chwilę. Pomagają w tym urządzenia mobilne – laptop, tablet i telefony komórkowe są na wyposażeniu aż 77% społeczeństwa! Ciągłe bycie online – nasz znak rozpoznawczy – wpływa na zniecierpliwienie społeczeństwa, które chciałoby wszystko dostać teraz i już. Ostrożniejsi stajemy się dopiero wtedy, gdy w grę wchodzą pieniądze.

Zakupy on-line

Sześć lat temu kupowanie przez Internet stanowiło nowość. Dziś już 47% społeczeństwa twierdzi, że minimum raz zrobiło zakupy w ten sposób. Co kupujemy najchętniej? Odzież, obuwie, sprzęt elektroniczny i zabawki, rzadziej kosmetyki czy leki. Najmniej popularne jest takie pozyskiwanie jedzenia. Dlaczego? Otóż działa przyzwyczajenie: przed wydaniem pieniędzy wolimy upewnić się co do jakości produktu.

Finanse w dobie Internetu

Liczba zwolenników wirtualnych zakupów wzrasta, jednak znaczna ich część (wg raportu e-Commerce 2014 Internet Standard aż 46%) wciąż decyduje się na płatność przy odbiorze. Wszystko w myśl zasady: „zaufanie dobra rzecz, lecz kontrola jeszcze lepsza”. Chęć sprawdzenia efektu końcowego, wynika z ciągłych obaw przed kradzieżą czy zwykłą pomyłką w numerze konta.

Znalezienie odpowiedzi na potrzeby klientów i zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa jest zadaniem najważniejszym. Dlatego firma Optima, zajmująca się udzielaniem pożyczek gotówkowych, wprowadza na rynek innowacyjną pożyczkę online – decydujemy się na nią, siedząc przed ekranem komputera, a pieniądze dostarczane są przez kuriera do drzwi mieszkania.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby klient jak najszybciej otrzymał gotówkę. Dlatego podjęliśmy współpracę z rzetelnym partnerem – firmą Inpost – który zapewnia bezpieczną i terminową dostawę. Pamiętajmy, że klient nie musi wychodzić z domu, odwiedzać banku czy bankomatu. Wystarczy, że poczeka na telefon od kuriera i umówi się na odbiór gotówki w dogodnym dla siebie terminie w domu – mówi ekspert firmy Optima Karol Sadowski.
Dzięki temu oszczędzamy czas i unikamy dodatkowego stresu. Jest to świetne uzupełnienie tradycyjnej oferty, czyli pożyczek udzielanych w placówce lub podczas spotkania z doradcą.

Pożyczasz z domu, pieniądze dostajesz kurierem

Optima, jako nowoczesna i elastyczna firma, postanowiła połączyć rozwiązanie tradycyjne z nowoczesnością. Teraz, aby otrzymać pieniądze, wystarczy wypełnić wniosek na stronie i czekać na kuriera, który przyniesie nawet 3000 złotych. Jest to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie, większość firm pożyczkowych przesyła pieniądze drogą elektroniczną, co wciąż nie wzbudza zaufania

– Nasza pożyczka online działa niewiele ponad dwa miesiące, a już możemy pochwalić się kilkoma tysiącami wniosków (ta liczba stale rośnie) złożonych w prostym i przejrzystym formularzu – dodaje Sadowski.

Dostarczanie przesyłki do rąk własnych sprawia, że klienci unikają problemów związanych z podawaniem numeru konta czy awarią systemu i po prostu czują się bezpieczniej.

Czy płatności on-line są godne zaufania?

online

„Zaufanie dobra rzecz, ale kontrola jeszcze lepsza” – to powiedzenie krąży w społecznej świadomości od wielu lat i wyraża podejście do życia oraz relacji międzyludzkich. Przekłada się to również na załatwianie spraw biznesowych. Każdy chce wiedzieć, sprawdzać i trzymać rękę na pulsie. Nieoceniony jest zatem kontakt osobisty.

Ludzie żyjący w świecie, w którym nieustannie krążą informacje o hackerach, piratach internetowych i kolejnych wyciekach poufnych danych, często mają wątpliwości wobec załatwiania spraw finansowych przez Internet. To wymaga podania ważnych danych, a nie zawsze wiadomo, co dzieje się z nimi dalej.

Osobiście znaczy bezpieczniej?

Wyniki sondy przeprowadzonej w styczniu tego roku w mediach społecznościowych przez firmę Optima, zajmującą się udzielaniem pożyczek gotówkowych, pokazują, że aż 39% społeczeństwa wciąż wybiera płatność gotówką, ponieważ daje to poczucie kontroli i bezpieczeństwa, a, według aż 58% ankietowanych, wzbudza większe zaufanie.

Dlatego, nawet jeśli pojawia się wizja dojazdu do placówki stacjonarnej i oczekiwania w kolejce, 49% uzyskanych odpowiedzi wskazuje, że woli wszelkie formalności załatwiać w bankach czy innych instytucjach osobiście. Ważną kwestią wydaje się tu obecność drugiej osoby, możliwość bezpośredniego kontaktu, który daje szansę za rozmowę i zadanie nurtujących człowieka pytań.

Na zaufanie społeczeństwa trzeba zapracować

Technologia nie wzbudza dużego zaufania. Ludzie, powoli oswajając się z zachodzącymi zmianami, wciąż są ostrożni i odnoszą się z dużym dystansem do podawania swoich danych w sieci. Rozwiązaniem tej sytuacji jest nowy produkt firmy Optima. Pożyczka online to połączenie tradycji i nowoczesności, szybkiego załatwiania spraw przed Internet z otrzymywaniem towaru do domu. To jednocześnie oszczędność czasu i wzbudzający zaufanie kontakt osobisty.
Zobacz całą infografikę: http://optimisci.pl/25-polakow-obawia-sie-platnosci-online-2/

Jak sprawdzić firmę udzielającą chwilówek ?

kasanowenowe

Jak powszechnie wiadomo działalność firmy udzielającej chwilówek nie jest w żaden sposób nadzorowana. Nie istnieje rejestr rzetelnych, czy nierzetelnych firm pożyczkowych. Można jednak sprawdzić czy na daną firmę nie było skarg do UOKiK, wystarczy przejrzeć rejestr klauzul niedozwolonych. Jest to spis zapisów w umowach które Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za bezprawne. Rejestr o którym mowa można znaleźć w internecie, pod adresem: uokik.gov.pl/rejestr.

Dobrym sposobem jest sprawdzenie co na temat danej firmy myślą internauci. Wystarczy w tym celu wykorzystać Google, po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy firmy plus np. ,,opinie,, wyświetlą nam się informacje innych klientów danej firmy na jej temat. Pamiętajmy jednak że żadna z tych metod nie da nam 100% pewności co do uczciwości danej firmy. Firmy które są nastawione na nieuczciwe praktyki często zmieniają swoją nazwę i znajdują nowe sposoby na wyciąganie pieniędzy od swoich klientów.

Dodatkowo na Polskim rynku jest wiele firm które przed udzieleniem pożyczki żądają tzw. opłaty przygotowawczej. Zazwyczaj w takiej sytuacji klient nie ma żadnej gwarancji, że po właceniu żądanej kwoty otrzyma pożyczkę. Należy pamiętać aby przed otrzymaniem pożyczki nie wpłacać żadnych pieniędzy, bo istnieje ryzyko że pożyczki nie otrzymamy, a wpłacone pieniądze przepadną ! Wyjątek stanowi tzw. przelew weryfikacyjny, służy on potwierdzeniu naszych danych które podaliśmy we wniosku o pożyczkę, ale zazwyczaj wynosi on 1 grosz do złotówki.

Przed zaciągnięciem pożyczki należy także zapoznać się z formularzem informacyjnym. Zawiera on informacje na temat całkowitego kosztu pożyczki, wysokości tzw. opłaty manipulacyjnej, np. za odroczenie terminu płatności, wysłanie monitu, wizytę windykatora, a więc niezbędne informacje na temat wszelkich kosztów jakie możemy ponieść biorąc pożyczkę.

Wymagane przepisami prawa jest także podanie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Zawierać ona musi nie tylko samo oprocentowanie samej pożyczki, ale też wszystkie koszty związane z pożyczką, a więc na przykład: prowizję, ubezpieczenie, wszelkie opłaty przygotowawcze czy rejestracyjne.

W ostatnich czasach wiele firm stosuje promocję polegającą na udzielaniu pierwszej pożyczki całkowicie za darmo, bez jakichkolwiek odsetek. Czy jest taka pożyczka bezpieczna?, tak, firma stosując taką promocję ma na celu przyciągnięcie klienta. Trzeba pamiętać że taką pożyczkę bez odsetek można wziąść tylko raz, każda następna jest już udzielana na ogólnych zasadach.

Jeśli podejrzewamy że podpisaliśmy umowę która w jakiś sposób narusza nasze prawa możemy liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów. Porady są bezpłatne, dodatkowo porady można uzyskać pod bezpłatnym numerem telefonu: 800-007-707. Możemy także kopię umowy o pożyczkę przesłać do UOKiK, który zbada czy umowa nie zawiera niedozwolonych zapisów.