Czy warto wykupić polisę na życie po osiągnięciu pełnoletności? Krótki poradnik
Odebrałeś właśnie dowód osobisty? Skoro jesteś dorosły, powinieneś pomyśleć o swojej przyszłości, zwłaszcza, jeżeli podjąłeś pracę i otrzymujesz wynagrodzenie. Czy zakup polisy na życie to dobre rozwiązanie?
Wydawałoby się, że absolwenci szkół średnich myślą głównie o wykształceniu, a nie pracy i zaciąganiu pierwszych zobowiązań. Tymczasem, jak wynika z danych zgromadzonych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), co piąty Polak w wieku od 18 do 24 lat musi spłacać zaciągnięty kredyt. Dlaczego? Dziś wielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że wykształcenie to nie wszystko. Z tego względu starają się łączyć zdobywanie wiedzy z praktyką.
Masz zamiar zaciągnąć kredyt? A może już to zrobiłeś? Jako młoda osoba z pewnością nie dysponujesz oszczędnościami. Czy zastanawiałeś się, jak spłacisz zobowiązania, jeżeli stracisz pracę? Polisa na życie to nie kolejny wydatek, ale Twoje zabezpieczenie. Sprawdź, dlaczego warto zakupić taki produkt i jak wybrać korzystnie dla siebie.
Polisa na życie – co musisz o niej wiedzieć?
Być może słyszałeś kiedyś o ubezpieczeniach na życie, ale temat ten Cię nie zainteresował. Teraz, gdy masz już pierwsze zobowiązania, musisz mieć świadomość, że dobra polisa na życie może okazać się potrzebna. To właśnie dzięki niej możesz stworzyć tzw. poduszkę finansową na wypadek utraty pracy.
Musisz wiedzieć, że w podstawowej wersji polisa na życie spełnia funkcję ochronną – w razie Twojej śmierci osoby przez ciebie wskazane otrzymają sumę ubezpieczenia. Jeśli nie masz rodziny, suma ubezpieczenia może być niska. Jest to o tyle istotne, że właśnie m.in. od niej zależy wysokość składki, jaką będziesz musiał co miesiąc regulować.
W Twoim przypadku ważniejsza niż suma ubezpieczenia jest możliwość zawarcia dodatkowych umów. To właśnie dzięki nim stworzysz sobie finansową poduszkę na wypadek na przykład utraty pracy. Zainteresować powinieneś się przede wszystkim możliwością zakupienia:
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pracujesz w oparciu o umowę o dzieło? Jeżeli złamiesz kończynę, nie będziesz mógł pracować, nie będą też Ci przysługiwać żadne świadczenia z ZUS-u. W związku z tym nabycie takiego ubezpieczenia to nie zbędny wydatek, ale konieczność.
- ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy. Wypadek komunikacyjny może sprawić, że nie będziesz w stanie zarobkować. Dobrze, abyś miał pieniądze na rehabilitację lub leki. To zapewni Ci właśnie takie ubezpieczenie.
- ubezpieczenia składki. Większość umów podpisywanych przez klientów z towarzystwami ubezpieczeniowymi to ubezpieczenia terminowe. Jeżeli nie będziesz mógł kontynuować kariery zawodowej, to mając ubezpieczenie składki będziesz mógł liczyć, że będzie je opłacał ubezpieczyciel.
Polisa na życie – ile to kosztuje?
Jako osoba, która dopiero niedawno zaczęła zarabiać, z pewnością masz sporo wydatków. Czy polisa na życie to drogi produkt? Niekoniecznie – wiele zależy od tego, czy mądrze określisz sumę ubezpieczenia. Skoro nie masz rodziny na utrzymaniu, to suma ubezpieczenia nie musi być wysoka – ważniejsze są dodatkowe umowy, które sprawią, że w razie choroby nie zostaniesz bez pieniędzy.
Zanim podpiszesz umowę, pamiętaj, aby sprawdzić:
- wysokość składki – powinna być ona taka dobrana, aby jej opłacenie nie wiązało się dla Ciebie z wyrzeczeniami.
- częstotliwość uiszczenia składki – opłacenie składki z góry za rok może być dla Ciebie sporym wydatkiem. Sprawdź, czy będziesz mógł regulować zobowiązanie miesięcznie lub kwartalnie.
- indeksację – zarówno kwota sumy ubezpieczenia, jak i wysokości składek może ulec zmianie po pewnym czasie (najczęściej po roku). O tym decydujesz jednak Ty. Zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne.
- OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) – to dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia, które masz zamiar zakupić. Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z OWU i – w razie wątpliwości – dopytać agenta ubezpieczeniowego.
Aby zakupiona polisa na życie spełniała Twoje oczekiwania, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą ubezpieczycieli. To ważne, ponieważ w zależności od wybranej opcji, dostosowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań, otrzymasz finansowe wsparcie od ubezpieczyciela w razie nieprzewidzianych zdarzeń.