Autor: Inga Szot

Dziedziczenie ustawowe w prawie polskim

pexels-photo-164471Nie wiesz komu przysługuje prawo do spadku? Co oznacza dziedziczenie ustawowe? Przeczytaj nasz artykuł.

Kto ma prawo do spadku?

Polskie prawo uznaje możliwość dziedziczenia po zmarłym w dwóch przypadkach – gdy znana jest wola spadkodawcy w postaci testamentu lub też w wyniku dziedziczenia ustawowego określonego w kodeksie cywilnym. Akt prawny ustanawia kolejność dziedziczenia i w pierwszej kolejności prawo do spadku mają małżonek zmarłego oraz zstępni – dzieci. W kodeksie został również uregulowany podział spadku i w związku z tym małżonek i dzieci dziedziczą w częściach równych, przy czym część małżonka nie może być mniejsza niż jedna czwarta spadku. W przypadku, gdy dziecko zmarłego nie dożyło do otwarcia spadku, to udział spadkowy przechodzi na zstępnych dziecka, którym przysługuję spadek w częściach równych.

Gdy nie ma dzieci

Jeżeli zmarły nie posiadał dzieci, to prawo do dziedziczenia po nim przechodzą na małżonka oraz jego rodziców. Zgodnie z art. 932 par. 2 udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Gdy nie został ustalony ojciec zmarłego, to małżonek i matka dziedziczą po połowie spadku. Jeżeli zmarły nie posiadał żadnej rodziny, czyli rodziców, dzieci oraz rodzeństwa, to cały spadek przypada małżonkowi. Natomiast w przypadku, gdy jedyną rodziną spadkodawcy byli rodzice, to dziedziczą w częściach równych. Możliwość dziedziczenia po zmarłym ma także jego rodzeństwo, ale jedynie w przypadku, gdy jedno z rodziców nie żyje, wtedy przypada im podział przydzielonego spadku w częściach równych. Prawo do dziedziczenia mają również ich zstępni, gdy brat lub siostra nie dożyli otwarcia spadku.

Dalsi krewni

Dziedziczenie ustawowe przewiduje również prawo do spadku dla dziadków i pasierbów zmarłego w sytuacji, gdy brakuje wyżej wymienionych członków rodziny. Przykładowo art. 934 kodeksu cywilnego przyznaje prawo do dziedziczenia pasierbom, w przypadku braku małżonka i krewnych zmarłego, ale tylko tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku. Zdarzają się również sytuacje, gdy spadkodawca nie ma żadnych krewnych, wtedy to spadkobiercą ustawowym zostaje gmina, która była ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego. Jeżeli jednak nie możemy ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce lub za granicą, to spadek dziedziczy Skarb Państwa.

Kilka patentów na skuteczną naukę języka obcego

girl-2771936_1280

Marzysz o opanowaniu angielskiego, ale nie wiesz, jak szybko zapamiętać obszerny materiał? Nic dziwnego. Zimowy klimat nie sprzyja motywacji, a postanowienia noworoczne czy nauka do egzaminów muszą zostać zrealizowane.
Dlatego dzisiaj zdradzimy Ci, jak szybko edukować się efektywnie. Ponadto pokażemy, gdzie warto zapisać się na kurs języka angielskiego, by wiedza, jaką tam zdobędziemy naprawdę nam się przydała i pomogła przygotować do ważnych egzaminów, wyjazdu za granicę, czy zmiany pracy.

Podstawowe zasady efektywnej nauki

Na pewno kojarzysz metodę Pomodoro, która w wielu przypadkach okazuje się najskuteczniejsza. Polega na tym, iż intensywnie opracowujemy dany materiał, zagadnienie, tekst, czy zadanie przez 10-40 minut, a następnie robimy sobie 5-15 minut przerwy. W tym czasie maksymalnie zbieramy siły, odpoczywamy, pijemy wodę, czy zjadamy przekąskę. Na początek możesz wyznaczyć sobie lżejsze ramy czasowe: 15 minut nauki i 5 minut przerwy. Dzięki temu szybciej wdrożysz się w tą metodę i od razu nie zniechęcisz.

Kolejny patent to nauka w godzinach, gdy jesteśmy na maksymalnych obrotach. Musisz samodzielnie poczuć taki czas w ciągu dnia, lecz wymaga to kilku tygodni obserwacji swojego organizmu. Jedni są najbardziej produktywni do 12 w południe, a inni w godzinach wieczornych.

Zjadaj produkty bogate w kwasy omega 3, żelazo, witaminy i minerały. Pij również do 2 litrów wody dziennie i wysypiaj się. Dzięki temu Twój organizm będzie miał niezbędne składniki do produkcji witamin oraz lepszej koncentracji. Jednak jeżeli nie mamy motywacji, by uczyć się samodzielnie, czy wszystko stracone? Oczywiście, że nie. Wystarczy odpowiedni nauczyciel.

Gdzie uczyć się języków obcych?

Najlepszym miejscem do nauki języka angielskiego jest szkoła, w której edukuje się uczniów nowoczesnymi sposobami. Jedną z takich metod jest metoda Callana, czyli nauka poprzez konwersację. Tutaj poznasz język angielski Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/. To miejsce przyjazne przede wszystkim dla osób, które chcą się nauczyć angielskiego szybko i efektywnie. Lektorzy za pomocą konwersacji tłumaczą ten język, a uczniowie już po kilku zajęciach potrafią rozmawiać z obcokrajowcem bez barier językowych. W końcu z badań wynika, że największą „zmorą” osób uczących się obcego języka jest pokonanie strachu przed rozpoczęciem rozmowy. Jeżeli Tobie również zależy na błyskawicznych postępach, to miejsce będzie dla Ciebie idealne.

Jak złożyć wniosek o kredyt?

jak-zlozyc-wniosek-o-kredyt-gotowkowy
Kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej nabywanych produktów w banku. Ten celowy czy na dowolny cel okazuje się nierzadko finansowym wsparciem albo ostatnim kołem ratunkowym dla utrzymania odpowiedniego poziomu budżetu. Odpowiadając na rosnące potrzebny potencjalnych kredytobiorców, banki oferują dzisiaj dogodne formy składania wniosków o kredyty. Czy wiesz, że w tym celu nie musisz nawet wychodzić z domu?

Tradycyjnie w oddziale banku

Rzeczywiście, złożenie wniosku kredytowego w placówce wybranego banku to jeszcze do niedawna jedyna możliwość, by kredyt gotówkowy móc otrzymać. Wiązało się to jednak z długim oczekiwaniem w kolejce i stratą czasu. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że to właśnie w oddziale banku klient mógł uzyskać wszelkie szczegółowe informacje na temat interesującego go zobowiązania.

W oddziale banku poznawał mechanizmy funkcjonowania kredytów gotówkowych, wybierał ten najlepszy i od razu podpisywał umowę. Nadal z tej opcji korzystają najczęściej seniorzy, dla których świat w sieci jest bardzo często nieznany.

Kredyt gotówkowy przez telefon

Okazuje się, że wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć również przez telefon. Proces ten jest niezwykle prosty. Wystarczy zadzwonić na numer specjalnej infolinii banku. Po drugiej stronie słuchawki czeka na nas doradca kredytowy, który pomoże dobrać najlepszy produkt. Pamiętaj, by brać pod uwagę nie tylko swoje oczekiwania i potrzeby, ale również możliwości finansowe.

Kiedy wypełnisz telefonicznie wniosek, specjalista, z którym prowadzisz rozmowę, sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przygotuje od razu umowę, a Ty zweryfikujesz naniesione w niej dane. Następnie kurier przywiezie Ci tę umowę do podpisania. Właśnie tak zostaje uruchomiony kredyt gotówkowy.

Nowoczesny kontakt z bankiem przez Internet

Coraz większą popularnością cieszy się zarządzanie finansami w internecie. Czy wiesz, że posiadając konto online, możesz nie tylko realizować przelewy czy zakładać lokaty bankowe, ale również wysyłać wnioski kredytowe? Ciekawostką jest fakt, że większość osób, która sprawnie porusza się po internetowej platformie, nie potrzebuje pomocy w wypełnieniu konkretnego formularza. Zresztą banki skonstruowały go w prostej formie „krok po kroku”.

Kiedy wyślesz wypełniony wniosek kredytowy, specjalista banku skontaktuje się z Tobą telefonicznie, by zweryfikować dane i przekazać decyzję kredytową. Jeśli będzie pozytywna, przyjedzie do Ciebie kurier z umową, a niezbędne środki trafia na Twoje konto.

Prognozy na przyszłość

Wydaje się tylko kwestią czasu, by kolejne oddziały banków zostały zamknięte. Czy wiesz, że każdego roku zamykanych jest łącznie kilka tysięcy takich placówek? Wszystko dlatego, że to kontakt pośredni zmniejsza koszty obsługi klienta, ale jednocześnie zwiększa jakość i komfort nabywania produktów bankowych. Zwiększa się zresztą świadomość Polaków, dzięki czemu nie wymagają oni już tak częstej pomocy ze strony pracowników banku.

W co inwestować w 2018 roku?

w_co_inwestowac_w_2018Inwestorzy już teraz zastanawiają się nad opłacalnymi formami lokowania kapitału w 2018 roku. Ci doświadczeni, którzy nie boją się ryzyka, postawią znowu na fundusze inwestycyjne. Jest jednak spora grupa początkujących, która wybierze raczej w pełni bezpieczne instrumenty. Poznaj charakterystykę tych najbardziej popularnych.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to najczęściej wybierany produkt inwestycyjny. Co więcej, to produkt, który zaraz po tradycyjnych rachunkach ROR cieszy się największą popularnością w bankach. Wybierają go ci, którzy chcą swobodnie dysponować swoim kapitałem, a jednocześnie pomnażać pieniądze.

Konto oszczędnościowe nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym jak na przykład inwestowanie w fundusze. Inwestor nie musi obawiać się utraty choćby części ulokowanych środków. Taki rachunek działa jak standardowy ROR, przy czym jest korzystnie oprocentowany. Odsetki są czystym zyskiem dla inwestora.

Lokaty bankowe

Lokata to nic innego jak pożyczka dla banku. W zamian za to, że inwestor zdecyduje się powierzyć określoną kwotę pieniędzy, którą bank może swobodnie dysponować, otrzymuje gwarancję korzystnego oprocentowania. „Zamrożone” pieniądze pracują, a odsetki są zarobkiem dla inwestora.

Lokata bez względu na termin obowiązywania i formę warunków, zawsze jest bezpieczna. Nie występuje w jej przypadku ryzyko inwestycyjne. Oznacza to, że inwestor ma pewność odzyskania wniesionego kapitału. Jedyną wadą jest to, że pieniądze zostaną pomnożone wtedy, gdy będą „zamrożone” na określony czas.

Fundusze inwestycyjne

W fundusze inwestycyjne inwestuje 2% Polaków, którzy posiadają jakiekolwiek oszczędności. Okazuje się, że inwestowanie w fundusze cieszy się coraz większym zainteresowaniem, pomimo występowania ryzyka inwestycyjnego. Inwestor nigdy nie ma pewności sukcesu, może jednak skutecznie ryzyko minimalizować. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi rozdzielanie kapitału i inwestowanie w fundusze, zakładając cały portfel jednostek w różnych instrumentach.

Same fundusze inwestycyjne to nic innego jak forma zbiorowego inwestowania, dzięki czemu zgromadzony większy kapitał ma szansę na osiągnięcie większych zysków. Do tych najbardziej agresywnych form zalicza się inwestowanie w fundusze akcyjne. O wiele bardziej bezpieczne są fundusze obligacji czy rynku pieniężnego.

Inne formy skutecznego inwestowania

Aby rozpocząć inwestowanie, w większości przypadków nie trzeba mieć większego doświadczenia, umiejętności ani nawet wiedzy. Inwestor musi zaś posiadać kapitał, który będzie pomnażany. Zawsze może również skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców inwestycyjnych.

W 2018 roku oprócz form inwestowania, które swoim klientom udostępniają banki, nadal ogromną popularnością cieszyć się będą te dobrze znane od lat. Inwestorzy nabywać będą złoto, kamienie szlachetne, monety, ziemię oraz nieruchomości. To inwestycje, na których się nie traci, natomiast trzeba pamiętać, że zysk zostaje w ich przypadku wypracowany w długim okresie. To idealne rozwiązania dla tych, którzy myślą o zapewnieniu sobie albo swoim dzieciom dobrej przyszłości.

Podatek 19% – dla kogo i po co

money-gold-coins-financeW Polsce obowiązują różne progi podatkowe. W zależności od tego, czemu one mają służyć są dopasowywane do wykonywanych usług przez pracownika czy dochodu przedsiębiorstwa. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczony podatek liniowy 19%?

Opodatkowanie 19% jest stawką, która dotyczy podatników osiągających dochód większy niż 85 tysięcy zł w ciągu roku. Okazuje się, że jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Dlaczego? Próg podatkowy jest wybierany podczas zakładania firmy poprzez złożenie oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo przy pierwszym otrzymaniu przychodu.

W sytuacji, gdy firma już funkcjonuje z innym opodatkowanie może zostać ono zmienione. Wówczas oświadczenie należy złożyć do 20 stycznia w konkretnym roku podatkowym. W przypadku zaliczek, mogą być one odprowadzane kwartalnie lub miesięcznie w zależności od uzyskanego dochodu.

Może być także uiszczana stała składka, jednak to rozwiązanie jest przeznaczone dla firm uzyskujących przychody od dwóch lat. Kwota ryczałtowa jest natomiast wyliczana poprzez historię dochodów za poprzednie lata. Taki system podatkowy daje możliwość odliczenia kosztów związanych z przychodem oraz niższy podatek, ale tylko w sytuacji, gdy dochód za rok nie jest większy niż 90 tys. zł.

Jednak podatek 19% nie pozwala na rozliczanie razem z małżonkiem, łączenia dochodów innego pochodzenia czy odliczania różnego rodzaju ulg i opłat zmniejszających podatek. Jedynie można odjąć uiszczone składki zdrowotne.

Kolejnym ograniczeniem przy tym opodatkowanie jest to, że podatnik, który prowadzi działalność albo uzyskuje dochód w zakresie praw do udziału w zyskach, nie może być dodatkowo zatrudniony w innym przedsiębiorstwie. Z tym, że ta firma musiałaby prowadzić identyczną działalność.

Podatnik nie może również pracować dla swojego poprzedniego pracodawcy wykonując obowiązki, które do tej pory robił. To ograniczenie ma również zastosowanie w sytuacji, gdy ustał stosunek pracy, ale nie skończył się rok podatkowy.

Najlepsze konta oszczędnościowe dla studentów – top 4

pexels-photo-267885Konta oszczędnościowe obecnie są niemal obowiązkiem – jeśli jeszcze nie masz własnego, najwyższy czas to zmienić. Wybór konkretnego nie jest łatwy, a oferty różnych banków wciąż są poszerzane. Pomocne może okazać się nasze zestawienie – zobacz 4 godne uwagi rachunki bankowe dla młodych.

Banki szybko reagują na potrzeby konsumentów – poszerzają swoją ofertę i docierają z nią do różnych grup. Coraz więcej propozycji kierują także do osób młodych, w tym studentów. Kuszącą zaletą jest to, że konta oszczędnościowe są one tańsze od kont tradycyjnych.

Możesz zdecydować się na takie konto jeśli nie ukończyłeś 26. roku życia. Z naszego rankingu dowiesz się, którą ofertę warto wybrać – oto nasz aktualny top 4. Potem sam będziesz wiedział, co jest zgodne z Twoimi potrzebami, a żaden doradca nie zawróci Ci w głowie…

Idea Bank – Konto Idealne

Konto Idealne z oferty Idea Banku przeznaczone jest dla klientów indywidualnych. Jego ogromną zaletą jest brak opłaty za jego prowadzenie i za obsługę karty debetowej. Konto jest więc darmowe i nie musisz spełniać dodatkowych warunków – jak np. comiesięczne zasilanie konta lub transakcje kartą. Za wypłaty z bankomatów na terenie Polski, a także za przelewy internetowe również nie płacisz.

Decydując się na Konto Idealne, możesz otrzymać także darmową kartę debetową MasterCard, którą dokonasz płatności bezgotówkowych (także zbliżeniowo), zlecisz płatność za zakupy internetowe, dokonasz nią również wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie lub terminala w sklepie.

mBank – eKonto m

Konto kierowane do osób w wieku od 13. do 20. roku życia. Oferta jest niezwykle atrakcyjna – bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, przelewy internetowe zewnętrzne, posiadanie karty czy też wypłaty gotówki w bankomatach krajowych. Ponadto można upolować promocję i zyskać nieco gotówki za założenie konta w mBanku.

ING Bank Śląski – Konto Direct

Konto internetowe w ofercie ING Banku Śląskiego przeznaczone jest dla osób w wieku od 18. do 26. roku życia. Zyskasz wszystkie zalety konta Direct, a ponadto możesz dostać bezpłatnie zbliżeniową kartę INGoraz K@rtę wirtualną Visa. Jeśli zaś trafisz na promocję, otrzymasz nieco gotówki w ramach zwrotu – obecnie do 140 zł, jeśli założysz konto przez Internet.

Ogromnymi atutami oferty jest brak opłaty za prowadzenie rachunku, za krajowe przelewy oraz wypłaty z bankomatów. Wraz z kontem możesz otrzymać także dostęp do aplikacji Moje ING mobile, otwarte konto oszczędnościowe oraz możliwość wygodnego płacenia poprzez popularnego BLIK-a.

Kredyt w banku a pożyczka pozabankowa

pexels-photo-302842Sposobów na pozyskanie środków finansowych jest wiele. Okazuje się, że Polacy, którym potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki, mogą udać się do banku, ale również innych instytucji, które oferują pożyczki. Czy wszystkie rozwiązania są jednak korzystne? Z jakich form finansowego wsparcia na pewno nie należy korzystać? Dowiedz się już teraz.

Czas

Banki oferują dzisiaj kredyty gotówkowe dosłownie w kilka minut. Tyle potrzeba, aby otrzymać decyzję kredytową. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy tutaj od rodzaju zobowiązania, a przede wszystkim jego wartości. Im więcej gotówki potrzebujemy, tym bank będzie potrzebował więcej czasu na weryfikację naszej zdolności kredytowej. Będzie wymagał od nas również dostarczenia większej ilości dokumentów.

W przypadku pożyczek pozabankowych czas, jaki dzieli od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy, może być jeszcze krótszy. Nie oznacza to jednak, że taka opcja jest bardziej korzystna. Niestety nie. Pomimo iż środki szybciej znajdą się na naszym koncie, to niestety całe zobowiązanie realizowane jest na o wiele gorszych warunkach niż kredyty gotówkowe.

Formalności

Banki zawsze sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. W większości przypadków do zaciągnięcia kredytu niezbędny jest nie tylko dowód osobisty, ale również zaświadczenie o stałych dochodach. Osoba, która nie posiada żadnego stałego źródła utrzymania, raczej nie ma co liczyć na pozytywną decyzję banku.

Inaczej dzieje się w przypadku instytucji pozabankowych. Te zachęcają do zaciągania pożyczek bez weryfikacji zdolności oraz przy minimum formalności. Pamiętajcie jednak, że o ile łatwo i przyjemnie pobiera się takie środki, to znacznie gorzej jest je spłacić. Kredyty gotówkowe są jednak o wiele tańsze niż pożyczki zaciągane w placówkach, które nie podlegają żadnym kontrolom.

Zdolność kredytowa

W przypadku kredytów zaciąganych w bankach zdolność kredytowa weryfikowana jest zawsze. Bank zabezpiecza się przed niewypłacalnością potencjalnych kredytobiorców. Zdolność kredytowa wyliczana jest na postawie przede wszystkim osiąganych dochodów, ale pod uwagę brane są także miesięczne zobowiązania, które generują koszty.

Instytucje pozabankowe nie zawsze sprawdzają zdolność. Pożyczkę można tam zaciągnąć na podstawie oświadczenia. Nie sprawia to jednak, że takie wsparcie finansowe jest lepsze. Zawsze charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem, prowizją oraz dodatkowymi opłatami, na które pożyczkobiorca nierzadko nie jest finansowo przygotowany. To pierwszy krok do utraty płynności finansowej i powstania tzw. pętli zadłużenia.

Bezpieczeństwo

Zdecydowanie kredyty gotówkowe zaciągane w bankach są o wiele bezpieczniejszą formą korzystania z finansowego wsparcia niż pożyczki brane w punktach, które nie podlegają żadnej kontroli.

Działalność banków kontrolowana jest przez Nadzór Bankowy. Wszelkie kwestie dotyczące umów z kredytobiorcami mogą być weryfikowane przez UOKiK. Działalność banków ograniczona jest też przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje pozabankowe nie podlegają żadnej kontroli. Oznacza to, że mogą dyktować swoim klientom dowolne warunki – najczęściej niestety bardzo niekorzystne.

Laptop dla telemarketera – czym się kierować przy kupnie?

pexels-photo-331684Słuchawki, telefon… To nie wszystko, co przyda nam się w pracy konsultanta telefonicznego. Coraz częściej telemarketerzy pracują zdalnie, a to oznacza, że przyda się również komputer. Aby praca z komputerem przebiegała bezproblemowo, warto postawić na laptopa. Jaki sprzęt wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Nowy laptop czy poleasingowy?

Odwieczne pytanie. Jak wiadomo, nie każda firma może sobie pozwolić na kupno nowego sprzętu, tym bardziej, jeśli do wyposażenia ma wiele stanowisk. Sprawdźmy więc oferty sklepów, które sprzedają sprzęt poleasingowy. Laptopy do call center znajdziecie np. na stronie: http://www.servecom.pl/laptopy. Wśród dostępnych ofert znajdziecie modele do 1000 zł, które często sprawdzają się lepiej niż nowe laptopy za 2000 zł. Z racji, że sprzęt używany był zwykle w zagranicznych firmach, po 2/3 latach wciąż jest w bardzo dobrym stanie. I co ważne, jeśli kupicie laptopy w sprawdzonych firmach, możecie liczyć jeszcze na rok gwarancji.

Czym musi wyróżniać się laptop do call center?

Chyba nie musimy wspominać o tym, że laptop musi być wydajny? Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć sprzęt z 4GB pamięci RAM oraz dwurdzeniowym procesorem Intel Core i5. Taki laptop powinien nam wystarczyć. Jeśli chodzi o dysk, warto zainwestować w SSD, który gwarantuje płynniejszą i szybszą pracę. Nie powinniśmy też zapominać o niezbędnych złączach – złącze słuchawek i mikrofonu jest obowiązkowe. Z pewnością przydadzą się też złącza USB.

Ważna jest też wygoda użytkowania laptopa. Jeśli zdarza nam się pracować przy jasnym oświetleniu, warto zainwestować w matową matrycę. W laptopach biznesowych takie rozwiązanie jest już standardem. Matowy ekran niweluje wszelkie odblaski i refleksy świetlne, co korzystnie wpływa na nasz wzrok oraz komfort użytkowania. Jeśli zdarza nam się pracować wieczorami, kiedy jest już ciemno, pomyślmy również o podświetlanej klawiaturze.

Nie bez znaczenia jest też obudowa laptopa. Gdy często korzystamy z naszego sprzętu, warto zainwestować w model, którego obudowa została wykonana z najwyższej jakości materiałów, np. aluminium czy stopów magnezu.

Kilka technik nauki języka angielskiego

Efektywna nauka języka angielskiego jest celem każdego kursanta. Trenerzy wyszukują nie tylko nowsze, ale i starsze metody, które pozwolą ich uczniom na lepsze przyswajanie wiedzy. Dotyczy to nie tylko słówek, ale przede wszystkim struktur gramatycznych ułatwiających porozumiewanie się. Jakie są metody nauki języka angielskiego?

Technik edukacji w zakresie języka jest bardzo dużo. Każda z nich jest dopasowywana indywidualnie do kursanta bądź grupy osób. Dzięki temu nauka jest znacznie skuteczniejsza i przynosi lepsze efekty. Wśród najczęściej stosowanych są te bezpośrednie, jak i audiolingwalne metody edukacji. Inni z kolei korzystają z technik gramatyczno-tłumaczeniowych, audiowizualnych, kognitywnych, komunikacyjnych czy nowoczesnych. Trenerzy coraz częściej powracają także do starszych rozwiązań. Ważna jest nie data powstania danego sposobu, ale efekt, jaki przynosi.

Nauka angielskiego częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ wykorzystuje metodę bezpośrednią. Jest to starsza, ale bardzo efektywna technika – „callen”. Charakteryzuje ją szybka wymiana pytań oraz odpowiedzi. Ma to służyć przede wszystkim wykształceniu umiejętności związanych ze swobodnym prowadzeniem rozmowy. Metoda Wilka natomiast odbywa się w czteroosobowej grupie i trwa 90 minut. Każdy kursant powinien odpowiedzieć na 300 zdań, w których wyłapuje błędy, zarówno językowe, jak i gramatyczno-stylistyczne.

Innym rozwiązaniem jest technika kognitywna. Główny cel to pogłębione zrozumienie języka obcego. W efekcie czego, kursant jest w stanie stworzyć samodzielnie, oryginalnych zdań wedle własnych potrzeb. Uczestnik kursu ma za zadanie nauczyć się gramatyki oraz zrozumieć, jak można nią swobodnie operować. Nauka języka angielskiego jest znacznie bardziej efektywna, gdy wykorzystuje się zindywidualizowane techniki. Metody te są najczęściej dopasowane do potrzeb oraz umiejętności kursanta. Należy pamiętać także o tym, aby edukacja była systematyczna, dzięki czemu, wiedza jest przyswajana stopniowo i lepiej zapamiętywana.

Inwestowanie w złoto – to się opłaci

zha_pl_100-gramow-Sztabka-Zlota-Pamp-Fortuna-Veriscan-1048_3Ostatnie lata to zawirowania na rynku inwestycji, związane z decyzjami banków centralnych i będące efektem kryzysu jaki opanował cały świat. Ryzyko związane z inwestowaniem stało się coraz większe, więc potrzebna była alternatywa – bezpieczny sposób na pomnażanie czy choćby oszczędzanie kapitału. A że złoto traktowane jest jak waluta (jest zwolnione z podatku VAT), a nie surowiec szybko zyskało zwolenników. Oczywiście bez podstawowej wiedzy na temat surowców, bo nie tylko złoto dostępne jest w ramach takich operacji, trudno zarobić. Istnieje wielu pośredników i firm zajmujących się takimi inwestycjami. Odsprzedają surowce mniej lub bardziej czyste. Złoto inwestycyjne zawierać powinno jak najwięcej pierwiastka. Dla celów podatkowych, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług złotem jest sztabka czy płytka o próbie minimum 0,995, tj. stop zawierać powinien najmniej 99,5% czystego złota. Jeśli mowa o monetach wymóg jest niższy i próba musi wynosić co najmniej 0,900 tj. 90% czystego złota. Ważna jest także kwestia wyboru dostawcy – na Metalelokacyjne.pl można kupić sztabki i monety w najczystszej postaci, zatem warte najwięcej.

O tym pamiętaj zaczynając inwestowanie w złoto

Cena złota zależna jest od ceny kruszcu w Londynie, ogłaszanej dwa razy w ciągu dnia roboczego na Wyspach. Drugi czynnik to stosunek dolara do złotówki. Należy pamiętać, że banknoty w dowolnych nominałach i walutach można dodrukować. Ilość złota jest mocno ograniczona, biorąc pod uwagę także wzrost eksploatacji złóż kruszcu i wydobycia. Dlatego w obawie przed kolejnym kryzysem banki centralne zwiększają zapasy sztabek i złotych monet, co wpływa na wzrost ceny złota na świcie. Prywatne osoby zdające sobie sprawę ze znaczenia inwestycji w złoto i ewentualnych korzyść lokują wolne środki w ten sposób, by ustrzec się przed wszelakimi zawirowaniami na rynkach i zabezpieczają majątek. Na Metalelokacyjne.pl duże koncerny i te niewielkie, a także osoby indywidualne znajdą dla siebie idealne produkty, dzięki którym poczują się bezpiecznie.

Gdzie można kupić złoto i monety?

Obecnie nie ma z tym problemów. W bezpośrednich zakupach w punktach stacjonarnych nie trzeba nawet legitymować się przy zakupie złota do 15 tysięcy euro. W przypadku transakcji online , także w sklepie Metalelokacyjne.pl rejestracja jest niezbędna. Dla inwestycji długoterminowych taka forma oszczędzania jest bezpieczna i opłacalna.

W jaki sposób przekazywana jest składka do OFE?

fisherman-1624704_1920Jeżeli pracujesz zawodowo lub prowadzisz działalność gospodarczą – czyli zarabiasz – masz prawo zdecydować, czy Twoja składka emerytalna będzie w całości przekazywana do ZUS-u, czy też dzielona między kontem w ZUS-ie a OFE. Ile maksymalnie może trafić do OFE?

Przekazanie składki do OFE – co się zmieniło?

Jeszcze do niedawna każda osoba pracująca zawodowo musiała obowiązkowo oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze także na koncie w OFE. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej – każdy z nas może zdecydować, czy środki pochodzące ze składki emerytalnej będą przekazywane w całości do ZUS-u, czy też część pieniędzy będzie lokowana na koncie emerytalnym w OFE.

Reforma emerytalna, która stosunkowo niedawno miała miejsce w Polsce, doprowadziła do tego, że nie wszyscy wiedzą, że nadal mogą oszczędzać w OFE. Zastanawiasz się, jak wygląda przekazanie składki do OFE i co musisz zrobić, aby część Twoich pieniędzy tam trafiła?

Gdzie trafia Twoja składka emerytalna?

Składka emerytalna wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Zarówno prawidłowe wyliczenie składki, jak i jej odprowadzanie należy do obowiązków pracodawcy.  Po odprowadzeniu jest ona rozdzielana między konta działające w ramach:

 • I filaru. Każda osoba pracująca jest zobowiązana oszczędzać z myślą o przyszłej emeryturze w ZUS-ie i to właśnie tam trafia większa część składki, a dokładnie 12,22% wynagrodzenia brutto. Kwota przekazywana przez pracodawcę jest zapisywana na koncie przyszłego emeryta, ale fizycznie spożytkowana zostaje od razu – z tych pieniędzy jest realizowana wypłata bieżących świadczeń emerytalnych.
 • II filaru. Na subkonto w ZUS-ie może trafić cała pozostała część – czyli 7,3%. Jeśli zdecydowałeś się na oszczędzanie w OFE, to na subkonto w ZUS-ie zapisane zostanie 4,38% , a na konto w OFE zostanie przekazane pozostałe 2,92%  – w tym zdaniu usunięte zostały „składki”

Przekazanie składki do OFE nie odbywa się przy tym automatycznie. Aby tak się stało, jako osoba zainteresowana taką formą oszczędzania, musisz podpisać stosowną umowę. Jeśli jesteś osobą wchodzącą na rynek pracy masz na to 4 miesiące od rozpoczęcia pierwszej pracy. Jeśli pracujesz dłużej decyzję podejmujesz w okresie tzw. okienek transferowych składając w tym czasie odpowiednie oświadczenie. Trzeba pamiętać, że członkostwo w OFE wiąże się z ryzykiem. Informacje i ryzyka związane z członkostwem w OFE  zawiera Prospekt Informacyjny publikowany przez OFE.

Chcę oszczędzać z myślą o emeryturze na koncie w OFE. Co muszę zrobić?

Osoby rozpoczynające pierwszą pracę, w ciągu 4 miesięcy od jej podjęcia, mogą zdecydować o odkładaniu części składki emerytalnej na koncie w wybranym OFE lub subkoncie w ZUS. Jeśli zdecydują się na OFE, wystarczy, że podpiszą umowę z wybranym funduszem, a część składki emerytalnej będzie trafiać właśnie do funduszu.

Jak wygląda przekazywanie składki do OFE jeśli dotychczas:

 • oszczędzałeś jedynie w ZUS-ie –

masz możliwość zmiany decyzji, ale nie w dowolnie wybranym momencie – musisz czekać na tzw. okienko transferowe. Ostatnie było otwarte w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r., kolejne odbędzie się w 2020 r., o ile nie zmienią się przepisy prawa. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w czasie trwania kolejnego okienka transferowego (2020 rok), będziesz mógł wypełnić odpowiedni formularz, a następnie złożyć go do ZUS-u (możesz to zrobić: osobiście, wysyłając oświadczenie pocztą lub drogą elektroniczną, korzystając z profilu utworzonego na Platformie Usług Elektronicznych). Nie obejdzie się także bez porównania ofert poszczególnych funduszy emerytalnych, zapoznania się z opisem ryzyka związanego z członkostwem w OFE znajdującym się w Prospekcie Informacyjnym, a w kolejności podpisania umowy z wybranym OFE. Wyjątek od powyższych reguł dotyczy osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało mniej niż 10 lat. Takie osoby nie mogą rozpocząć oszczędzania w OFE, i to nawet wówczas, gdy dopełnią wszelkich formalności. Wiąże się to z wprowadzonym przez ustawodawcę rozwiązaniem – na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez członka funduszu, OFE są zobowiązane systematycznie przekazywać zaoszczędzone pieniądze  do ZUS-u.

 • chcesz zmienić OFE –

możesz dokonać zmiany w dowolnym momencie, wystarczy podpisać umowę z nowo wybranym OFE, transfer środków pomiędzy funduszami odbywa się 4 razy w roku – w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Aby podlegać jednemu z tych okresów umowę z nowo wybranym OFE trzeba podpisać do 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym odbywa się transfer.

Podatek od spadku – kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?

coins-currency-investment-insurance-128867Kiedy dostajemy spadek czy darowiznę, w pierwszej chwili nie myślimy o tym, że będziemy musieli cokolwiek płacić. A przecież ustawa o podatku od spadków i darowizn obowiązuje. Od czego zależy wysokość podatku? Czy każdy musi płacić?

Od czego zależy wysokość podatku?

Jak zapewne niektórzy wiedzą, na wysokość podatku ma wpływ tzw. grupa pokrewieństwa pomiędzy obdarowanym a darczyńcą lub spadkobiercą a spadkodawcą. Wyróżnia się trzy takie grupy:

 • Grupa I – do tej grupy należy małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć i synowa.
 • Grupa II – tutaj zalicza się zstępnych rodzeństwa (np. siostrzeniec, wnuczka brata itp.), rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, małżonków rodzeństwa małżonków (np. mąż szwagierki, żona szwagra itp.), małżonków innych wstępnych (np. mąż wnuczki).
 • Grupa III – pozostali nabywcy.

Kto może być zwolniony z podatku od spadku?

Z podatku może być zwolniona najbliższa rodzina spadkodawcy. Mowa tu o części grupy I. Należą tu: małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Aby jednak zostać zwolnionym z podatku, najbliższa rodzina musi spełnić jeden warunek. W ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego (od dnia otwarcia spadku, uprawomocnienia się orzeczenia sądu lub aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza) rodzina musi złożyć u naczelnika urzędu skarbowego druk  SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych”.

W formularzu tym znajdują się informacje o stopniu pokrewieństwa między spadkobiercami a spadkodawcą, udział procentowy majątku oraz jego wartość rynkowa. Co ważne, każdy nabywca spadku musi złożyć odrębny wniosek. Jeśli taki formularz nie wpłynie do urzędu skarbowego, wówczas będziemy musieli zapłacić podatek od spadku (http://zachowek.biz.pl/podatek-od-spadku/) na zasadach określonych dla Grupy I.

Jeśli szukacie więcej informacji na temat prawa spadkowego czy darowizn, warto skorzystać z zasobów internetu. W sieci znajdziecie wiele blogów i publikacji, dotyczących tego tematu, np. https://adwokat-wroclaw.biz.pl/publikacje/.a

Jak kupić mieszkanie z głową?

pexels-photo (4)Kupno mieszkania to poważna decyzja. Zwłaszcza, jeśli szukamy lokum na kilka lat czy nawet już na całe życie. Szukając mieszkania musimy zwracać uwagę na wiele szczegółów i dopilnować wszelkich formalności. To właśnie od tego zależy, jak będziemy się czuć w nowym lokum. Od czego zacząć?

Na własną rękę czy z pośrednikiem?

Jeśli poszukujemy mieszkania, mamy dwie opcje do wyboru. Albo robimy to na własną rękę – i wówczas nie musimy dodatkowo płacić – albo wybieramy pośrednika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale też z oszczędnością czasu.

Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, powinniśmy zacząć od przeszukiwania ofert w internecie. Jest wiele portali ogłoszeniowych, na których możemy znaleźć idealne lokum. Możemy też dowolnie filtrować kryteria wyszukiwania.

Kolejny krok

No dobrze, znaleźliśmy już kilka interesujących ofert. I co dalej? Oczywiście umawiamy się na oględziny mieszkania – koniecznie, gdy jest widno. W czasie wizyty sprawdzamy wszystko – stan sprzętów AGD, rozkład mieszkania i jego funkcjonalność, stan wszelkich instalacji itp. Zwróćmy także uwagę na samą lokalizację mieszkania. Jak daleko jest od centrum? W jakiej odległości znajdują się przystanki? Czy w pobliżu są sklepy, parki, parkingi?

O co pytać właściciela mieszkania?

Warto dowiedzieć się, dlaczego w ogóle mieszkanie jest na sprzedaż. Może się okazać, że będziemy mieć do czynienia z upierdliwymi i głośnymi sąsiadami… Zapytajmy także o przeprowadzane remonty, co pozwoli nam ocenić stan mieszkania. Dowiedzmy się, czy wyposażenie mieszkania zostaje czy może właściciel odda nam całkowicie puste lokum. Warto również wiedzieć, jakie są średnie koszty utrzymania mieszkania (czynsz, ogrzewanie, energia elektryczna, woda).

Pamiętajmy, że przy kupnie mieszkania liczą się nawet drobne szczegóły. Brak w okolicy parku czy konieczność 15-minutowych spacerów do sklepu mogą się okazać na dłuższą metę uciążliwe. Porównajmy wiele ofert i zastanówmy się czy cena mieszkania rzeczywiście jest adekwatna do jego stanu.

Jeśli szukacie mieszkania Lubin, zajrzyjcie na stronę: http://www.nieruchomoscilubin.com/. Na pewno uda Wam się znaleźć jakieś interesujące propozycje.

Jak obalić wydziedziczenie?

Posiadanie dużego rodzeństwa w momencie śmierci rodziców może wiązać się z nieprzyjemnościami dotyczącymi rozliczenia majątku. Co zrobić w sytuacji, gdy w testamencie widnieje zapis umożliwiający nam odebranie własnych należności? Jak walczyć z wydziedziczeniem? Czy da się je obalić?

Wydziedziczeni, o którym więcej informacji jest na http://zachowek.biz.pl/podwazenie-obalenie-wydziedziczenia/, jest rozumiane jako pozbawienie prawa do zachowku. Skutkuje m. in. odebraniem spadkobiercy bądź spadkobiercom uprawnienia do roszczenia o przysługujące mu należności. Czy można więc obalić wydziedziczenie? Okazuje się, że tak i jest na to kilka sposobów.

Jeżeli zostało dokonane w testamencie wystarczy tylko i aż podważyć bądź unieważnić testament. W ten sposób postanowienie dotyczące wydziedziczenia przestaje mieć zastosowanie. Nie jest to proste, gdyż spadkobierca musi mieć niezaprzeczalne dowody, że testament mogła spisywać osoba nie będąca do końca sprawna psychicznie czy dokonująca tego pod przymusem.

Drugim sposobem jest udowodnienie przed sądem, że zarzuty z powodu, których spadkodawca pozbawił go majątku są nieprawdziwe. Potrzebni są świadkowie, a także w zależności od oskarżeń, stosowne papiery. O wyroku zdecyduje fakt, czy przedstawione dowody są wystarczająco przekonywujące.

Kolejną możliwością obalenia wydziedziczenia jest udowodnienie, że spadkodawca udzielił spadkobiercy wybaczenia. Jeżeli świadkowie potwierdzą, że przed śmiercią bliskiej osoby udało się nawiązać nić porozumienia, zapis może przestać obowiązywać. Jednak i w tym przypadku dowody muszą to jasno potwierdzać.

Ostatnim rozwiązaniem tego problemu prawnego jest tzw. szukanie dziury w całym. Chodzi o poprawność formalnych elementów. Jeżeli któryś z nich nie został zachowany, można śmiało wnioskować o unieważnienie testamentu bądź samego zapisu dotyczącego wydziedziczenia. Jednak w przypadku, gdy notariusz sporządza dokument jest więcej niż pewne, że wszelkie formalności zostały zachowane.

5 (działających) sposobów na zaoszczędzenie kilkuset złotych w skali roku

konto-indywidualneZawartość twojego konta w banku przedstawia stan godny pożałowania, mimo że masz całkiem niezłe zarobki? Najwyraźniej nie potrafisz planować wydatków i rozsądnie zarządzać domowym budżetem, a o oszczędzaniu słyszałeś jedynie legendy! Oto kilka niezawodnych, działających sposobów na zrobienie porządku w twoim portfelu.

Kilkaset złotych w skali roku… nie jest to imponujący wynik – myślisz zapewne. Zmień podejście i zrozum wreszcie siłę działania małych kwot. 3 złote dziennie to ponad 1000 złotych w skali roku, a tyle możesz zaoszczędzić skracając codzienny gorący prysznic o kilka minut. Jeśli zmienisz kilka nawyków na raz, już w ciągu jednego roku twoje konto indywidualne w banku powinno przedstawiać saldo pozwalające na wyjazd na wymarzony urlop, i to bez zaciągania dodatkowego kredytu. Do dzieła!

1. Zapisz się do programu Pay Back

To metoda, która nic cię nie kosztuje, a pozwala uzyskać nawet kilkaset złotych rocznie za zakupy w partnerskich sieciach programu. Skoro i tak tankujesz auto, kupujesz artykuły spożywcze albo odzież, możesz równie dobrze zapłacić za nie kartą płatniczą dołączoną do konta bankowego z programem. Konto indywidualne z programem Pay Back ma w ofercie niemal każdy bank.

2. Polecaj usługi znajomym

Polecając konto indywidualne znajomemu możesz liczyć na premię pieniężną, nierzadko wysokości nawet kilkuset złotych. Taki sam mechanizm dotyczy aplikacji mobilnych, na przykład do zamawiania transportu, rezerwowania noclegów w hotelach, robienia zakupów w sieci, zamawiania jedzenia z dostawą do domu. Zapraszając znajomych do zainstalowania aplikacji możesz zdobyć kod rabatowy lub gotówkę do wykorzystania na zakupy lub przejazdy. Korzystaj z nich i oszczędzaj.

3. Wyłączaj światło!

Odłączaj urządzenia elektroniczne od zasilania, gdy z nich nie korzystasz. Nie pozostawiaj laptopów i telefonów komórkowych podłączonych do ładowarki na całą noc, a zaoszczędzisz zarówno na rachunkach za elektryczność, jak i na przedwczesnej wymianie akumulatora. Wyłączaj światło tam, gdzie z niego nie korzystasz, a oszczędności zobaczysz już na następnej fakturze.

4. Rozsądnie korzystaj z promocji

Sklep internetowy oferuje ci kupon rabatowy za pierwsze zakupy? A może w zamian za zapisanie się do newslettera możesz liczyć na darmową dostawę zamówienia? Nie rezygnuj z tych promocji, ale tylko jeśli i tak miałbyś zrobić zakupy w danej sieci. Darmowa dostawa nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem zakupu dwunastej w tym sezonie pary sandałów.

5. Zrezygnuj z jednej rzeczy w miesiącu

Codziennie kupujesz gotową kanapkę w drodze do pracy? W tym miesiącu samodzielnie przygotowuj lunch do pracy w domu. Kochasz słodycze i nie możesz żyć bez ciastka z kremem popijanego kawą latte w ulubionej kawiarni? W tym miesiącu zamiast ciastek kupuj jabłka. Nie możesz żyć bez książek? W tym miesiącu zapisz się do biblioteki. Niech każde poświęcenie trwa tylko miesiąc, po jego upływie zmień je na inne wyzwanie. Będziesz w szoku, ile pieniędzy zaoszczędzisz rezygnując z jednego nawyku w miesiącu!

Jakie usługi powinno zapewniać dobre ubezpieczenie assistance? Krótki poradnik

grain-belt-1428183_1920Rośnie popularność usług assitance. Szacuje się, że korzysta z nich ponad 1,8 mln osób. Wśród najczęściej wykupywanych można wymienić m.in. usługi assistance motoryzacyjny, assistance medyczny, assistance domowy.

Ubezpieczenie assistance to gwarancja profesjonalnej i szybkiej pomocy w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jak pokazują statystyki, mężczyźni najczęściej korzystają z pakietu assistance obejmującego samochody, a kobiety preferują pakiety domowe oraz medyczne. Chcąc być przygotowanym na każdą ewentualność, należy dobrać odpowiedni zakres dostępnych usług.

Usługi assistance na drodze

Usługi assistance obejmują zdarzenia na drodze. To rozwiązanie dedykowane osobom, które często podróżują samochodami i które chcą uzyskać profesjonalną pomoc w razie nieprzewidzianego zdarzenia.

Dobre usługi assistance w zakresie motoryzacji powinny obejmować m.in.:

 • naprawę na miejscu zdarzenia,
 • holowanie,
 • dostarczenie paliwa w razie pustego baku,
 • wymianę akumulatora,
 • otwarcie i uruchomienie pojazdu.

Koszt takich usług uzależniony jest przede wszystkim od zakresu. Przykładowo, w ofercie Toyota Banku dostępne są już od 8 zł za miesiąc (z innymi produktami oferowanymi przez bank).

Assistance medyczny

Assistance medyczny to usługi, które obejmują pomoc medyczną w razie np. nagłego zachorowania. Wykupiony pakiet daje dostęp do specjalistycznego wsparcia w szerokim zakresie.

Przykładowe świadczenia w ramach usług assistance to m.in.:

 • wizyta lekarska w domu pacjenta,
 • organizacja wizyty u specjalisty,
 • dowóz leków,
 • rehabilitacja,
 • transport do / ze szpitala.

Decydując się na takie usługi można liczyć nie tylko na szybką, ale i wygodną organizację pomocy medycznej. Z tego rozwiązania często korzystają osoby starsze lub obłożnie chore, które mają trudność z samodzielnym ustaleniem terminu wizyty lekarza lub odbiorem leków w aptece.

Ubezpieczenie assistance na potrzeby domu

Usługi assistance mogą obejmować kompleksową ochronę w razie drobnych awarii. Dają bowiem dostęp do fachowców, którzy będą w stanie wyeliminować powstałe szkody na miejscu. Im bogatszy pakiet usług, tym lepiej – nie trzeba bowiem martwić się o wzywanie specjalistów, którzy dokonają naprawy odpłatnie.

Usługi asstistance domowego powinny obejmować takie zdarzenia jak m.in.:

 • niewielkie naprawy domowe,
 • pomoc techniczna,
 • naprawa sprzętu RTV i AGD,
 • naprawa komputerów i urządzeń mobilnych.

Często przydaje się również opcja dostępu do informacji o usługodawcach na wypadek poważnej awarii, której nie obejmuje pakiet.

Koszt usług assistance tego typu waha się w granicach kilku złotych miesięcznie. Przykładowo, w Toyota Banku pakiet dostępny jest już od 5 zł za miesiąc (ze wszystkimi produktami Toyota Bank).

Usługi assistance – czy to się opłaca?

Usługi assistance do szybki i wygodny dostęp do specjalistycznej pomocy w razie nieprzewidzianych zdarzeń, np. na drodze czy w domu. Biorąc pod uwagę niski koszt, jest to rozwiązanie godne zainteresowania. Wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych miesięcznie nie stanowi nadmiernego obciążenia finansowego, a daje dostęp do fachowej pomocy.

 

 

 

 

 

 

Kiedy warto założyć lokatę długoterminową? Krótki poradnik

dollar-1362244_1280Biorąc pod uwagę okres, na który może zostać założona lokata, rozróżnia się lokaty krótko- i długoterminowe. Kiedy warto rozważyć założenie tej drugiej?

Wśród produktów pozwalających pomnażać pieniądze należy wskazać m.in. konta oszczędnościowe i lokaty. Te drugie cieszą się dużą popularnością wśród klientów indywidualnych, bo uchodzą za pewne i stabilne. W razie ogłoszenia upadłości banku, klient nie straci, bo depozyt jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Chcesz pomnożyć posiadane oszczędności? Zainteresowała Cię lokata bankowa? Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dowiedz się, kiedy warto założyć lokatę długoterminową.

Oprocentowanie lokat bankowych – co musisz wiedzieć?

Lokata bankowa to dobry sposób na pomnożenie posiadanych oszczędności. Zasadniczo nie możesz stracić – po podpisaniu umowy masz pewność, że bank po upływie np. 3 miesięcy wypłaci Ci zdeponowane środki wraz z odsetkami. Aby jednak zyski z lokaty Cię satysfakcjonowały, powinieneś wiedzieć, kiedy opłaca się założyć lokatę długoterminową.

Zyski z lokaty zależą m.in. od wysokości oprocentowania. Aktualnie oprocentowanie lokat wynosi maksymalnie 4,00% w skali roku. To stosunkowo mało, bo np. w 2012 r. klienci zakładający lokatę na 24 miesiące mogli liczyć na oprocentowanie w wysokości ponad 6,50%.

Kiedy opłaca się założyć lokatę długoterminową?

Jeżeli lokata ma przynieść spore zyski, niezależnie od tego, czy mowa o krótko-, czy też długoterminowej – powinno się ją otworzyć wówczas, gdy:

 • stopy procentowe są wysokie;
 • inflacja spada.

W takich warunkach szanse na zarobek są najwyższe, a proponowane przez banki lokaty wysoko oprocentowane. Niestety, prognozowanie tych czynników przez osoby, które nie są związane z branżą ekonomiczną, może być trudne. Z tego względu tak ważne jest zapoznanie się z prognozami sporządzanymi przez specjalistów.

Lokata długoterminowa będzie lepszym wyborem niż krótkoterminowa wówczas, gdy:

 • Chcesz stworzyć sobie finansową poduszkę na przyszłość. Za pomocą dobrze oprocentowanej lokaty możesz pomnażać oszczędności z myślą np. o emeryturze lub finansowym zabezpieczeniu dzieci.
 • Masz pewność, że posiadane oszczędności nie będą Ci w najbliższym czasie potrzebne.
 • Szukasz alternatywy dla ubezpieczenia na życie lub produktów inwestycyjnych. Jeżeli posiadasz spore oszczędności, które gromadzisz z myślą o najbliższych, założenie lokaty długoterminowej jest dobrą alternatywą.

Lokata bankowa długoterminowa – jak wybrać najlepszą?

Uważasz, że teraz jest dobry czas na założenie lokaty bankowej? Prognozy, z którymi się zapoznałeś, są optymistyczne i uważasz, że możesz zarobić? Zanim założysz lokatę bankową, powinieneś poznać ofertę banków. Warto też przeanalizować serwisy internetowe podejmujące tematykę finansów i bankowości – znajdziesz wiele aktualnych zestawień i rankingów lokat. Ich autorzy przy każdym produkcie podają najważniejsze informacje o nim, np. wysokość oprocentowania, minimalną i maksymalną kwotę depozytu oraz okres, na który lokata bankowa może zostać założona.

Kierując się aktualnymi komentarzami i analizami specjalistów oraz zapoznając się z rankingiem lokat bankowych, wybierzesz najkorzystniejszą lokatę długoterminową – Twoje pieniądze będą pracować.

 

 

 

 

Czy warto wykupić polisę na życie po osiągnięciu pełnoletności? Krótki poradnik

insurance-1991274_1920Odebrałeś właśnie dowód osobisty? Skoro jesteś dorosły, powinieneś pomyśleć o swojej przyszłości, zwłaszcza, jeżeli podjąłeś pracę i otrzymujesz wynagrodzenie. Czy zakup polisy na życie to dobre rozwiązanie?

Wydawałoby się, że absolwenci szkół średnich myślą głównie o wykształceniu, a nie pracy i zaciąganiu pierwszych zobowiązań. Tymczasem, jak wynika z danych zgromadzonych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej), co piąty Polak w wieku od 18 do 24 lat musi spłacać zaciągnięty kredyt. Dlaczego? Dziś wielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę, że wykształcenie to nie wszystko. Z tego względu starają się łączyć zdobywanie wiedzy z praktyką.

Masz zamiar zaciągnąć kredyt? A może już to zrobiłeś? Jako młoda osoba z pewnością nie dysponujesz oszczędnościami. Czy zastanawiałeś się, jak spłacisz zobowiązania, jeżeli stracisz pracę? Polisa na życie to nie kolejny wydatek, ale Twoje zabezpieczenie. Sprawdź, dlaczego warto zakupić taki produkt i jak wybrać korzystnie dla siebie.

Polisa na życie – co musisz o niej wiedzieć?

Być może słyszałeś kiedyś o ubezpieczeniach na życie, ale temat ten Cię nie zainteresował. Teraz, gdy masz już pierwsze zobowiązania, musisz mieć świadomość, że dobra polisa na życie może okazać się potrzebna. To właśnie dzięki niej możesz stworzyć tzw. poduszkę finansową na wypadek utraty pracy.

Musisz wiedzieć, że w podstawowej wersji polisa na życie spełnia funkcję ochronną – w razie Twojej śmierci osoby przez ciebie wskazane otrzymają sumę ubezpieczenia. Jeśli nie masz rodziny, suma ubezpieczenia może być niska. Jest to o tyle istotne, że właśnie m.in. od niej zależy wysokość składki, jaką będziesz musiał co miesiąc regulować.

W Twoim przypadku ważniejsza niż suma ubezpieczenia jest możliwość zawarcia dodatkowych umów. To właśnie dzięki nim stworzysz sobie finansową poduszkę na wypadek na przykład utraty pracy. Zainteresować powinieneś się przede wszystkim możliwością zakupienia:

 • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pracujesz w oparciu o umowę o dzieło? Jeżeli złamiesz kończynę, nie będziesz mógł pracować, nie będą też Ci przysługiwać żadne świadczenia z ZUS-u. W związku z tym nabycie takiego ubezpieczenia to nie zbędny wydatek, ale konieczność.
 • ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy. Wypadek komunikacyjny może sprawić, że nie będziesz w stanie zarobkować. Dobrze, abyś miał pieniądze na rehabilitację lub leki. To zapewni Ci właśnie takie ubezpieczenie.
 • ubezpieczenia składki. Większość umów podpisywanych przez klientów z towarzystwami ubezpieczeniowymi to ubezpieczenia terminowe. Jeżeli nie będziesz mógł kontynuować kariery zawodowej, to mając ubezpieczenie składki będziesz mógł liczyć, że będzie je opłacał ubezpieczyciel.

Polisa na życie – ile to kosztuje?

Jako osoba, która dopiero niedawno zaczęła zarabiać, z pewnością masz sporo wydatków. Czy polisa na życie to drogi produkt? Niekoniecznie – wiele zależy od tego, czy mądrze określisz sumę ubezpieczenia. Skoro nie masz rodziny na utrzymaniu, to suma ubezpieczenia nie musi być wysoka – ważniejsze są dodatkowe umowy, które sprawią, że w razie choroby nie zostaniesz bez pieniędzy.

Zanim podpiszesz umowę, pamiętaj, aby sprawdzić:

 • wysokość składki – powinna być ona taka dobrana, aby jej opłacenie nie wiązało się dla Ciebie z wyrzeczeniami.
 • częstotliwość uiszczenia składki – opłacenie składki z góry za rok może być dla Ciebie sporym wydatkiem. Sprawdź, czy będziesz mógł regulować zobowiązanie miesięcznie lub kwartalnie.
 • indeksację – zarówno kwota sumy ubezpieczenia, jak i wysokości składek może ulec zmianie po pewnym czasie (najczęściej po roku). O tym decydujesz jednak Ty. Zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne.
 • OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) – to dokument, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia, które masz zamiar zakupić. Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z OWU i – w razie wątpliwości – dopytać agenta ubezpieczeniowego.

Aby zakupiona polisa na życie spełniała Twoje oczekiwania, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą ubezpieczycieli. To ważne, ponieważ w zależności od wybranej opcji, dostosowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań, otrzymasz finansowe wsparcie od ubezpieczyciela w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Zakup domu – najważniejsze kwestie

money-1386316_640Planujesz kupić dom? Nie wiesz jak się do tego przygotować? Zobacz, jakie to proste!

Rynek nieruchomości od podszewki 

Jeżeli już znalazłeś dom marzeń, to dzisiaj podpowiemy Ci na co powinieneś zwrócić uwagę, przed jego zakupem. Do finału, jeszcze długa droga. Przeczytaj jak ją przebyć, by później nie żałować.

Po pierwsze, zorientuj się jaki stan prawny ma budynek, który chcesz nabyć. Dzięki temu unikniesz różnych kłopotów. Najlepiej przejrzeć księgę wieczystą. Wtedy dowiemy się o ewentualnych zadłużeniach, które spoczywają na budynku.

Po drugie, poproś właściciela o przekazanie dokumentów, z których dowiesz się czy budowa domu odbyła się zgodnie z normami. Do tego powinieneś otrzymać projekt budowy i protokół odbioru nieruchomości.

Po trzecie, zadbaj o to, by otrzymać umowy zawarte z firmami komunikacyjnymi, jeżeli w domu znajdują się media takie jak internet, telewizja satelitarna czy telefon stacjonarny.

Ważne kwestie

Jeśli dany dom Cię zainteresuje i wiesz, że na pewno go kupisz, ale musisz jeszcze załatwić kilka spraw, by dopełnić formalności, to zaproponuj podpisanie umowy przedwstępnej. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że przez kilka dni, które są Ci potrzebne na wzięcie kredytu czy ustalenie terminu wizyty u notariusza, sprzedający nie sprzeda nieruchomości komuś innemu. Ważną kwestią jest również ustalenie ze sprzedającym zadatku, który zapłacisz przed sporządzeniem głównej umowy. Zazwyczaj kwota zadatku wynosi 20 procent ceny domu.

Finał zakupu

Na koniec, czeka Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży. To najważniejsza kwestia, w całym przedsięwzięciu. Taką umowę musimy podpisać u notariusza. Jeżeli umowa nie będzie sporządzona w formie aktu notarialnego to straci ważność. Przed wybraniem notariusza musisz zdecydować, na jaki wydatek jesteś przygotowany, ponieważ notariusz również pobiera tak zwaną taksę notarialną. Zazwyczaj płaci za nią sprzedający.

Wydatki na sprawy prawne

Oprócz kosztu zakupu nieruchomości i taksy notarialnej, kupno domu wiążę się z całą gamą innych opłat. Są to koszty:

– podatku o czynności cywilno-prawnych,

– wpisu do ksiąg wieczystych (opłaty dokonujemy u notariusza),

– prowizji pośrednika.

Jeżeli chcesz kupić dom, bez problemów ze strony prawnej to polecamy Ci udać się do biura nieruchomości. Dzięki temu unikniesz kłopotów i przykrych doświadczeń, które mogą odwieść Cię od zakupu domu.

Z pożyczką w wonga.com spełnisz mniejsze i większe marzenia!

marzenia-pozyczka

Każdy z nas ma wiele mniejszych i większych pragnień; niektórzy marzą o zapisaniu się na kurs językowy, inni o dodatkowym szkoleniu podnoszącym ich umiejętności, jeszcze inni o wycieczce w egzotyczne miejsce. Najczęstszą przeszkodą w ich realizacji jest brak odpowiednich środków; zgromadzone fundusze często okazują się niewystarczające. Z pomocą może przyjść na przykład wonga.com – wystarczy wziąć pożyczkę i wreszcie spełnić swoje marzenia!

Zazwyczaj twierdzimy, że na wszystko mamy jeszcze czas; z tego powodu ciągle odkładamy realizację naszych planów i marzeń. Zapominamy o tym, że warto cieszyć się chwilą i spełniać swoje pragnienia tak szybko, jak to tylko możliwe, bo być może kiedyś zostaniemy całkowicie pozbawieni tej szansy.

Nie odkładaj na później

Mimo, że już od dawna coś planujemy lub dążymy do realizacji jakiegoś celu, nie jesteśmy jeszcze gotowi na przystąpienie do działania – to częsty scenariusz w momencie, gdy nasze marzenie wiąże się z koniecznością zgromadzenia pewnych funduszy. Oczywiście w sytuacji, gdy mowa o znaczącej sumie pieniędzy, nie ma w tym niczego dziwnego; jeśli jednak spełnienie naszych pragnień wiąże się z wydaniem kilkuset złotych, to oznacza to jedynie, że nie ma żadnego powodu, by odkładać realizację planu na później. Dlaczego? Pożyczka, na przykład w wonga.com może umożliwić pokrycie niezbędnych kosztów, a jej spłata nie powinna sprawić większych trudności, szczególnie jeśli wybierzemy pożyczkę ratalną.

Zainwestuj w siebie i w bliskich

Spełnianie marzeń to doskonały sposób na samorozwój; kursy językowe, szkolenia, dodatkowe lekcje gry na instrumencie, warsztaty plastyczne – możliwości jest mnóstwo. Zastanówmy się, co od zawsze nas fascynowało i czego zawsze chcieliśmy spróbować lub co w przeszłości sprawiało nam przyjemność, ale z jakichś powodów nie mogliśmy tego kontynuować. Pożyczka umożliwi nam udział w zajęciach, które zawsze były w kręgu naszych zainteresowań. Finansowanie kursów, zajęć i warsztatów to nie tylko spełnianie mniejszych i większych marzeń, ale przede wszystkim możliwość nieustannego rozwijania się i wzbogacania naszego życia.

Pozwól sobie na małe szaleństwo

Nasze marzenia obejmują jednak nie tylko kursy i zajęcia, w których chcielibyśmy wziąć udział, ale także drobne przyjemności, takie jak weekend w SPA czy krótka wycieczka w ciekawe miejsce. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na spełnienie takiego pragnienia – pożyczka, na przykład w wonga.com umożliwi nam jego realizację. Dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą najbliższych nam osób; wspólne spełnianie marzeń sprawia jeszcze więcej radości! W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka krótkoterminowa, ponieważ nie powinniśmy mieć problemów ze spłaceniem wymaganej kwoty w ciągu 60 dni.

Szybka pożyczka online w wonga.com

Wonga.com oferuje swoim Klientom dwa rodzaje pożyczek gotówkowych – pożyczkę krótkoterminową i ratalną. W obu przypadkach na nowych Klientów czekają niespodzianki; osoby, które po raz pierwszy korzystają z oferty wonga.com i zdecydują się na pożyczkę krótkoterminową zapłacą za nią jedynie 10 zł*, natomiast nowi Klienci wonga.com, którzy wybiorą pożyczkę ratalną, mogą otrzymać do 3000 zł. Oferty obu pożyczek różnią się przede wszystkim terminem spłaty; w przypadku pożyczki krótkoterminowej jest to maksymalnie 60 dni, z kolei osoby, które zdecydują się na pożyczkę ratalną, mogą dokonać spłaty w okresie wynoszącym do 12 miesięcy.

Pożyczka przez Internet w wonga.com – jak ją uzyskać?

Cała procedura nie jest skomplikowana; należy wejść na stronę główną serwisu (https://www.wonga.pl/), wybrać ofertę, która jest dla nas korzystniejsza (można także przeanalizować koszt wybranej pożyczki za pomocą specjalnych suwaków), a następnie wypełnić formularz umieszczony na stronie. Wonga.com zweryfikuje nasze dane osobowe i sprawdzi naszą historię kredytową za pośrednictwem BIK i biur informacji gospodarczej, a następnie zadecyduje, czy przyznać nam pożyczkę. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, do Klienta zostanie wysłany formularz informacyjny, a w razie zawarcia umowy prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia będziemy mogli cieszyć się z dodatkowych środków na koncie bankowym.

*Reprezentatywny przykład dla pierwszej Pożyczki Krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,21%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 410 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 10 zł (w tym: prowizja 10 zł, odsetki 0 zł), okres kredytowania 60 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 17 października 2016 na reprezentatywnym przykładzie.