Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak wybrać kredyt mieszkaniowy?

Weibliche Hände schützen ein kleines Einfamilienhaus

Większość spośród nas jest wyobrażenie o własnym domu czy mieszkaniu. Może być to ogromny dom wielopokoleniowy, lub małe mieszkanko w centrum miasta. Jest to nieważne, ponieważ tak czy siak konieczna będzie gotówka. Odnajdą się i tacy, którzy nie mają problemu z samodzielnym wyłożeniem wystarczających finansów, ale jest to rzadkością i większość z nas musi się brakującą kwotę pożyczyć. Stąd też kredyty mieszkaniowe cieszą się dużą popularnością. Na co zwrócić uwagę przy doborze kredytu?

Kredyt mieszkaniowy to produkt służący sfinansowaniu własnego mieszkania. W tym celu bank udziela nam kredytu, który później spłacamy przez wiele lat, za który otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji oraz odsetek naliczonych z rat. Co można kupić za pożyczone od banku pieniądze? Oprócz nabycia mieszkania lub domu mamy szansę kupienia działki, garażu lub też domu letniskowego. Istnieje również możliwość pożyczenia większej gotówkiUżytkownik może ponadto wyremontować nabywaną nieruchomość, co jest szczególnie przydatne w przypadku kupienia mieszkania na rynku pierwotnym.

Kredyt mieszkaniowy jest kredytem długoterminowym, dlatego też banki zanim zgodzą się, muszą mieć pewne zabezpieczenie. Przed podjęciem decyzji kredytowej badana jest nasza zdolność kredytowa, a dodatkowo mieszkanie musi być zabezpieczona hipoteką. Jest to prawo banku do przejęcia obciążonej hipoteką nieruchomości, dzięki czemu bank w razie kłopotów klienta może pokryć zadłużenie z owego mieszkania. Ponadto banki mogą stawiać wymóg wykupienia ubezpieczenia mieszkania bądź też na życie.
Wybór kredytu mieszkaniowego- najważniejsze cechy

Wybór kredytu mieszkaniowego bez wątpienia nie należy do łatwych, ponieważ istnieje szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę :

oprocentowanie- jest to jedno z cech decydujących o atrakcyjności kredytu. Na oprocentowanie składa się marża, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopa procentowa, która ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej . Należy wybrać kredyt, który oferuje niskie oprocentowanie. Oprocentowanie powinno wynosić nie więcej jak 5-6%;
prowizja- to kolejny zysk dla banku . Jest ona pobierana jednorazowo, a nie powinna wynosić więcej niż 2 % wartości udzielanego kredytu. Banki dają możliwość skredytowania prowizji wraz z kredytem dla klientów , którzy nie mają możliwości samodzielnego spłacenia prowizji;
wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Najlepiej jest dołożyć jak najwięcej pieniędzy, gdyż dzięki temu pomniejszymy kredytowaną kwotę i staniemy się lepszym partnerem w biznesie dla banku. Najlepszą wysokością wkładu własnego jest 20% wartości nieruchomości, ponieważ w przypadku wpłacenia niższej kwoty niezbędne będzie dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
ubezpieczenia – banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Udzielenie kredytu za każdym razem wnosi obowiązek zakupienia ubezpieczenia mieszkania, a także bank może wymagać ubezpieczenia na życie i innych, takie jak ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy ;
koszty okołokredytowe – są to wszelkie koszty, które musi ponieść zanim dostaniemy gotówkę, a które zwiększają ogólny koszt kredytu. Dowiedz się, za które czynności nie musimy płacić lub z jakich bank rezygnuje, np. z kosztów udzielenia promesy kredytowej.

Dodaj komentarz