Kredyt w banku a pożyczka pozabankowa

Kredyt w banku a pożyczka pozabankowa

pexels-photo-302842Sposobów na pozyskanie środków finansowych jest wiele. Okazuje się, że Polacy, którym potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki, mogą udać się do banku, ale również innych instytucji, które oferują pożyczki. Czy wszystkie rozwiązania są jednak korzystne? Z jakich form finansowego wsparcia na pewno nie należy korzystać? Dowiedz się już teraz.

Czas

Banki oferują dzisiaj kredyty gotówkowe dosłownie w kilka minut. Tyle potrzeba, aby otrzymać decyzję kredytową. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy tutaj od rodzaju zobowiązania, a przede wszystkim jego wartości. Im więcej gotówki potrzebujemy, tym bank będzie potrzebował więcej czasu na weryfikację naszej zdolności kredytowej. Będzie wymagał od nas również dostarczenia większej ilości dokumentów.

W przypadku pożyczek pozabankowych czas, jaki dzieli od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy, może być jeszcze krótszy. Nie oznacza to jednak, że taka opcja jest bardziej korzystna. Niestety nie. Pomimo iż środki szybciej znajdą się na naszym koncie, to niestety całe zobowiązanie realizowane jest na o wiele gorszych warunkach niż kredyty gotówkowe.

Formalności

Banki zawsze sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. W większości przypadków do zaciągnięcia kredytu niezbędny jest nie tylko dowód osobisty, ale również zaświadczenie o stałych dochodach. Osoba, która nie posiada żadnego stałego źródła utrzymania, raczej nie ma co liczyć na pozytywną decyzję banku.

Inaczej dzieje się w przypadku instytucji pozabankowych. Te zachęcają do zaciągania pożyczek bez weryfikacji zdolności oraz przy minimum formalności. Pamiętajcie jednak, że o ile łatwo i przyjemnie pobiera się takie środki, to znacznie gorzej jest je spłacić. Kredyty gotówkowe są jednak o wiele tańsze niż pożyczki zaciągane w placówkach, które nie podlegają żadnym kontrolom.

Zdolność kredytowa

W przypadku kredytów zaciąganych w bankach zdolność kredytowa weryfikowana jest zawsze. Bank zabezpiecza się przed niewypłacalnością potencjalnych kredytobiorców. Zdolność kredytowa wyliczana jest na postawie przede wszystkim osiąganych dochodów, ale pod uwagę brane są także miesięczne zobowiązania, które generują koszty.

Instytucje pozabankowe nie zawsze sprawdzają zdolność. Pożyczkę można tam zaciągnąć na podstawie oświadczenia. Nie sprawia to jednak, że takie wsparcie finansowe jest lepsze. Zawsze charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem, prowizją oraz dodatkowymi opłatami, na które pożyczkobiorca nierzadko nie jest finansowo przygotowany. To pierwszy krok do utraty płynności finansowej i powstania tzw. pętli zadłużenia.

Bezpieczeństwo

Zdecydowanie kredyty gotówkowe zaciągane w bankach są o wiele bezpieczniejszą formą korzystania z finansowego wsparcia niż pożyczki brane w punktach, które nie podlegają żadnej kontroli.

Działalność banków kontrolowana jest przez Nadzór Bankowy. Wszelkie kwestie dotyczące umów z kredytobiorcami mogą być weryfikowane przez UOKiK. Działalność banków ograniczona jest też przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje pozabankowe nie podlegają żadnej kontroli. Oznacza to, że mogą dyktować swoim klientom dowolne warunki – najczęściej niestety bardzo niekorzystne.

Dodaj komentarz