Podatek 19% – dla kogo i po co
W Polsce obowiązują różne progi podatkowe. W zależności od tego, czemu one mają służyć są dopasowywane do wykonywanych usług przez pracownika czy dochodu przedsiębiorstwa. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczony podatek liniowy 19%?
Opodatkowanie 19% jest stawką, która dotyczy podatników osiągających dochód większy niż 85 tysięcy zł w ciągu roku. Okazuje się, że jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Dlaczego? Próg podatkowy jest wybierany podczas zakładania firmy poprzez złożenie oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego albo przy pierwszym otrzymaniu przychodu.
W sytuacji, gdy firma już funkcjonuje z innym opodatkowanie może zostać ono zmienione. Wówczas oświadczenie należy złożyć do 20 stycznia w konkretnym roku podatkowym. W przypadku zaliczek, mogą być one odprowadzane kwartalnie lub miesięcznie w zależności od uzyskanego dochodu.
Może być także uiszczana stała składka, jednak to rozwiązanie jest przeznaczone dla firm uzyskujących przychody od dwóch lat. Kwota ryczałtowa jest natomiast wyliczana poprzez historię dochodów za poprzednie lata. Taki system podatkowy daje możliwość odliczenia kosztów związanych z przychodem oraz niższy podatek, ale tylko w sytuacji, gdy dochód za rok nie jest większy niż 90 tys. zł.
Jednak podatek 19% nie pozwala na rozliczanie razem z małżonkiem, łączenia dochodów innego pochodzenia czy odliczania różnego rodzaju ulg i opłat zmniejszających podatek. Jedynie można odjąć uiszczone składki zdrowotne.
Kolejnym ograniczeniem przy tym opodatkowanie jest to, że podatnik, który prowadzi działalność albo uzyskuje dochód w zakresie praw do udziału w zyskach, nie może być dodatkowo zatrudniony w innym przedsiębiorstwie. Z tym, że ta firma musiałaby prowadzić identyczną działalność.
Podatnik nie może również pracować dla swojego poprzedniego pracodawcy wykonując obowiązki, które do tej pory robił. To ograniczenie ma również zastosowanie w sytuacji, gdy ustał stosunek pracy, ale nie skończył się rok podatkowy.