W co inwestować w 2018 roku?

W co inwestować w 2018 roku?

w_co_inwestowac_w_2018Inwestorzy już teraz zastanawiają się nad opłacalnymi formami lokowania kapitału w 2018 roku. Ci doświadczeni, którzy nie boją się ryzyka, postawią znowu na fundusze inwestycyjne. Jest jednak spora grupa początkujących, która wybierze raczej w pełni bezpieczne instrumenty. Poznaj charakterystykę tych najbardziej popularnych.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to najczęściej wybierany produkt inwestycyjny. Co więcej, to produkt, który zaraz po tradycyjnych rachunkach ROR cieszy się największą popularnością w bankach. Wybierają go ci, którzy chcą swobodnie dysponować swoim kapitałem, a jednocześnie pomnażać pieniądze.

Konto oszczędnościowe nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym jak na przykład inwestowanie w fundusze. Inwestor nie musi obawiać się utraty choćby części ulokowanych środków. Taki rachunek działa jak standardowy ROR, przy czym jest korzystnie oprocentowany. Odsetki są czystym zyskiem dla inwestora.

Lokaty bankowe

Lokata to nic innego jak pożyczka dla banku. W zamian za to, że inwestor zdecyduje się powierzyć określoną kwotę pieniędzy, którą bank może swobodnie dysponować, otrzymuje gwarancję korzystnego oprocentowania. „Zamrożone” pieniądze pracują, a odsetki są zarobkiem dla inwestora.

Lokata bez względu na termin obowiązywania i formę warunków, zawsze jest bezpieczna. Nie występuje w jej przypadku ryzyko inwestycyjne. Oznacza to, że inwestor ma pewność odzyskania wniesionego kapitału. Jedyną wadą jest to, że pieniądze zostaną pomnożone wtedy, gdy będą „zamrożone” na określony czas.

Fundusze inwestycyjne

W fundusze inwestycyjne inwestuje 2% Polaków, którzy posiadają jakiekolwiek oszczędności. Okazuje się, że inwestowanie w fundusze cieszy się coraz większym zainteresowaniem, pomimo występowania ryzyka inwestycyjnego. Inwestor nigdy nie ma pewności sukcesu, może jednak skutecznie ryzyko minimalizować. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi rozdzielanie kapitału i inwestowanie w fundusze, zakładając cały portfel jednostek w różnych instrumentach.

Same fundusze inwestycyjne to nic innego jak forma zbiorowego inwestowania, dzięki czemu zgromadzony większy kapitał ma szansę na osiągnięcie większych zysków. Do tych najbardziej agresywnych form zalicza się inwestowanie w fundusze akcyjne. O wiele bardziej bezpieczne są fundusze obligacji czy rynku pieniężnego.

Inne formy skutecznego inwestowania

Aby rozpocząć inwestowanie, w większości przypadków nie trzeba mieć większego doświadczenia, umiejętności ani nawet wiedzy. Inwestor musi zaś posiadać kapitał, który będzie pomnażany. Zawsze może również skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców inwestycyjnych.

W 2018 roku oprócz form inwestowania, które swoim klientom udostępniają banki, nadal ogromną popularnością cieszyć się będą te dobrze znane od lat. Inwestorzy nabywać będą złoto, kamienie szlachetne, monety, ziemię oraz nieruchomości. To inwestycje, na których się nie traci, natomiast trzeba pamiętać, że zysk zostaje w ich przypadku wypracowany w długim okresie. To idealne rozwiązania dla tych, którzy myślą o zapewnieniu sobie albo swoim dzieciom dobrej przyszłości.

Dodaj komentarz